Piatok, 19. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Trnava je lepší tím

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Ligové zápasy sa hrajú kvôli bodom do tabuľky, derby sa hrá pre fanúšikov. Na zápasy o body vám stačí aj partička skvelých individualít, na víťazstvo v derby potrebujete tímový výkon. A presne ten rozhodol to najväčšie slovenské, s poradovým číslom 159.

Spartak do neho nastupoval s vedomím, že Slovanu už dva a pol roka nedal gól a neporazil ho osem zápasov. Posledný strelec gólu momentálne robí asistenta Adriánovi Guľovi v Plzni. Áno, je to Marek Bakoš. Na druhej strane domácim hráčom naposledy o niečo išlo, keď im účtovníci vypočítali dane do daňového priznania a tak mali konečne šancu zažiť zápas, ktorý má zmysel.

Hostí z Trnavy na derby vyprevadili fanúšikovia tak, ako sa patrí. Slovanisti počas zápasu pôsobili, ako keby im Darko Milanič tri hodiny vysvetľoval štruktúru slovinského štátneho rozpočtu. Spartak hral odvážne, aktívne a hlavne tímovo. Ukázal teda všetko to, čo Slovanu chýbalo. Nezaliezol pred šestnástku a nenechal sa dobýjať ako sedemnástka na pokeci. Ak hráčom v derby chýba motivácia, mala by prísť od trénera, alebo lídrov kabíny. Ak ani odtiaľ nepríde, bude niekde chyba. Jasné, netreba robiť z jedného víťazstva senzáciu, ale ak chcel Slovan brať jarnú časť ligy ako prípravu na európske pohárové zápasy, zatiaľ v nej horí ako Grosjean v Bahrajne.

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 1:2

Slovan mohol za veľmi nepravdepodobných okolností už v sobotu oslavovať titul. Musel by poraziť Trnavu a hlavne Trenčín vyhrať v Dunajskej Strede. Ale to skôr Nitra nájde normálne vedenie, čiže pohár tento víkend odpočíval v útrobách SFZ. Inak, ak si ešte niekto myslel, že zostavu na Slovane dáva dokopy len tréner, už sa snáď zo sna prebudil. Henty znova na hrote, Ratao s Ožboltom na lavičke. V pohode, ale po sobote si Hentyho nielenže nezoberú ani za ten odvoz, ale hovorí sa o tom, že jeho číslo v klube vyradia. Z telefónneho zoznamu minimálne a agenta vyvesia pod strechu.

Už vstup do zápasu veľa predznamenal, Slovanisti vyzerali ako Matovičova tlmočníčka do posunkového jazyka po jednej z jeho trojhodinových tlačoviek. V 12. minúte vyšiel Vlaskovi center po jednom z De Kampsových faulov a Twardzikovu spätnú prihrávku zasunul Božikov. Slovan sa snažil, ale narážal na odpor Hentyho, trnavskej obrany a Takáča v bráne. Ževraj hral aj Moha, ale to skôr potvrdí priateľka Kristiána Koštrnu, keď mu bude prať rifle. Mám pocit, že Koštrna ho má vo vrecku doteraz. Ani v druhom polčase Slovan s výnimkou Hentyho veľkej šance nedokázal prekonať obranu hostí a gól Savvidisa z priameho kopu skoro roztrhol sieť. Nádej pre domácich vykresal po Grékovej ruke z penalty Ratao, ale to bolo všetko. Vyhral lepší tím. Milanič sa skúšal vyhovárať na VAR, ale to by musel priznať aj fakt, že v inom zápase by sa De Kamps stihol do polčasu nielen osprchovať, ale aj dobre okúpať.

DAC Dunajská Streda – AS Trenčín 2:0

Slovenský pohár prináša zaujímavé momenty a obidve mužstvá boli ich strojcami. Trenčín dostal tri kusy od Košíc, DAC vypadol s Banskou Bystricou. Vitrína s pohármi tak ostane na Žitnom ostrove prázdna aj tento rok. Navyše sa zistilo, že Kalmár má v kolene potrhané komplet všetko, čím sa jeho návrat na trávniky odkladá do konca roka. Aj tak boli domáci jasný favorit, Trenčín totiž v nadstavbe ešte nezískal ani bod a môže byť veľmi rád, že sa liga delí na hornú a dolnú šestku. Inak by mala druhá liga v budúcej sezóne fakt pekný štadión.

Na zápase bol prítomný náš reportér Gabo, ktorého Trenčín sklamal ako keď Zdena Studenková zistila, že film Prvý muž je iba o lete na Mesiac. Ramirezove obaľovačky už tak nejak patria k zápasom Dunajskej Stredy a túto si z prvého radu vychutnala statická obrana AS. A že sú kiná zavreté. Poisťovací gól pridal Marko Divkovič a v druhom polčase už si to DAC postrážil. Ak už bolo veľmi zle, zasiahol Jedlička. Vreven tvrdí, že jeho mužstvo má budúcnosť pred sebou a musí byť spokojné s tým, že sa dostalo do hornej šestky. To má pravdu, horšie to už pravdepodobne byť nemôže.

ViOn Zlaté Moravce – MŠK Žilina 1:0

ViOn dokázal v týždni predĺžiť zmluvu s trénerom Benkovským a otázkou je len to, ako mu dokážu vyskladať káder pre budúcu sezónu. Hrnčára už podpísal Slovan, spomína sa aj odchod Balaja. Zlaté Moravce v nadstavbe doplácajú na veľmi úzky káder, z čoho sa treba do ďalšej sezóny poučiť.

V utorok sa obidve mužstvá stretli v štvrťfinále Slovnaft Cupu a zápas, ktorý Slovenský zväz vodného póla označil za jeden z najlepších za poslednú dobu, zvládli lepšie hostia zo Žiliny. Pomyselnú odvetu si však ViOn vychutnal a súpera zložil po zaručenej osi Hrnčár – Balaj. A to aj napriek tomu, že v druhom polčase už domáci šliapali vodu a ani sami neverili, že sa päť minút do konca doplazí do šestnástky súpera aspoň ten Balaj. Ale dostal sa tam a lopta z Hrnčárovej kopačky by ho našla aj v štátny sviatok. David sa už asi budí zo sna, keď si predstaví, že o pár mesiacov bude posielať lopty na Hentyho. Žilina predviedla hlavne optický tlak a ak si aj niečo vytvorila, Kurminowsky spoľahlivo zahodil. Aj preto klesá MŠK na štvrté miesto.

MFK Ružomberok – FK Pohronie 1:0

Veľmi dôležité body si zapísal do tabuľky Ružomberok, na ktorý hráči Pohronia vybehli namotivovane, ako keby chceli domácich potrestať za prejazd Donovalmi. Kvarteto hostí Weir – Fadera – Adler a Chvěja je vysoko nadpriemerné, hlavne Adler si vie urobiť z obrany adventný kalendár aj mimo Vianoc. Lenže proti ich snahám stál skvelý Krajčírik v bránke. Hostia boli v zápase aktívnejší napriek tomu, že v 42. minúte Petrák testoval silu Gerecovho členka svojou kopačkou, za čo videl druhú žltú kartu. Lenže Ružomberku vyšiel perfektne priamy kop a do konca zápasu už hostia nedokázali dobiť Krajčírikovu bránu.

FC Nitra – FK Senica 0:3

Stretnú sa dva kluby s nejasnou vlastníckou štruktúrou a finančnou budúcnosťou. To nie je vtip, ale zápas 27. kola Fortuna ligy. Inak, viete, prečo je FC Nitra obľúbený klub pandemickej komisie? Lebo v nej už vyše polroka nenašli nič pozitívne. No ale tento zápas začal veľmi zaujímavo. Za 10 minút kopali hostia dve penalty. Vyšla až tá druhá po faule na Gubu. Z toho sa Nitrania nespamätali do konca zápasu, preto bolo už do polčasu 0:3 a rýchlo po návrate z kabín sa nechal vylúčil Tancik. Na dne tabuľky je to vďaka tejto situácií zamotané ako v piatej sérii Dallasu.

FK Sereď – MFK Zemplín Michalovce 2:0

Kontrola cestovných lístkov, prestupovali? Trénerský kolotoč sa točí ďalej. Jozef Majoroš v Michalovciach skončil pre nelichotivé výsledky. Resp. tie až príliš lichotili súperom. A vedenie klubu siahlo po známej tvári, vracia sa Anton Šoltis. Áno. Ten Šoltis, ktorého práve Majoroš nahradil. Ja mám pocit, že výber trénerov mnohých klubov robí Martin Nikodým roztočením kolesa z Milujem Slovensko. Ale tak to je fajn správa pre TV Markíza, ktorá na najbližšie tri roky kúpila exkluzívne práva na Fortuna ligu. Jej zápasy bude vysielať hlavne na VOYO, Nova Sporte a Dajto. Zámenu manželiek teda vystrieda Zámena trénerov.

Ihrisko v Zlatých Moravciach dostáva dobre zabrať, ale aspoň už na Slovensku existuje niečo v horšom stave, ako okresné cesty. Keby sme tam vyslali sondu, polroka môžeme NASU klamať, že sú to živé zábery z Marsu. Sereď sa zamerala na obranu, zostrihy jej útočných akcií by boli na dva nádychy astmatika v pokročilom štádiu, ale k trom bodom jej stačil Fábryho krásny priamy kop a Morongov gól z brejku. Na druhej strane to, čo dokázali spáliť Michalovce je až neuveriteľné. Takže okrem Zámeny trénerov sa môžeme tešiť na nové Páli vám to.