Streda, 24. júl 2024

Poškodil Trenčín. Veľmi ma to mrzí, spravil som chybu, kajá sa rozhodca Kružliak

TASR - Radovan Stoklasa

Ani nový štadión, ani skvelý výkon debutujúceho Lucasa Demitru. Hlavnou témou zápasu medzi Trenčínom a Dunajskou stredou bola odpískaná penalta v 93. minúte. Hosťujúci Eric Ramírez vyrovnal na konečných 3:3. Rozhodca Ivan Kružliak sa neskôr Trenčínu ospravedlnil.

Trenčín znova doma

Po 998 dňoch sa Trenčín vrátil na vynovený štadión, lenže radosť z domáceho prostredia zatienili hnev a krivda. Hoci AS viedol 2:0 a 3:2, oslavy trojbodového úlovku prekazil sporný verdikt hlavného rozhodcu Ivana Kružliaka.

V posledných sekundách nadstaveného času fúkol do píšťalky po strete domáceho obrancu Adriána Slávika s útočníkom DAC Abdulrahmanom Taiwom. Tridsaťšesťročný arbiter nariadil pokutový kop. Šokované ostali obidva tímy. Ani spomalené zábery z televízneho prenosu na Orange Sport priestupok Slávika neodhalili. Práve naopak, nedovoleného zákroku sa pravdepodobne dopustil nigérijský kanonier.

Keď som videl situáciu, hneď som rozhodcovi avizoval faul. Počul som píšťalku a bol som v tom, že zapískal útočný faul. Lenže ukázal na biely bod. Z môjho pohľadu to určite penalta nebola. Slávik bol pred Taiwom, ktorý ho zozadu postrčil a náš hráč spadol. Ani potom tam nebol kontakt, pretože Slávik spadol a kopol do trávnika a nezobral súperove nohy,“ opísal inkriminovaný okamih brankár Trenčína Igor Šemrinec.

Skóroval na dvakrát

Exekútorom jedenástky bol venezuelský útočník Eric Ramírez. Loptu kopol vpravo, kým Šemrinec si vybral opačnú stranu. Lenže Kružliak nariadil opakovanú penaltu, lebo do pokutového územia vbehli hráči skôr. Druhý pokus Ramírez takisto využil. Rovnako si zvolil pravú stranu, kým brankár sa hodil vľavo.

Okamžite po zápase som si situáciu pozrel na videu. Faul tam nebol, pokiaľ áno, tak na nášho hráča. Nekritizujem rozhodcu. Po zápase sme sa stretli a povedal, že ak urobil chybu, ospravedlňuje sa. Je to len človek a v tej chvíli to zapískal, pretože niečo videl. Ale úprimne, penalta to rozhodne nebola,“ vyhlásil belgický tréner AS Stijn Vreven.

O názor sme požiadali samotného Ivana Kružliaka, ktorý zareagoval v SMS správe.

Veľmi ma to mrzí

Na rovinu poviem, že som spravil chybu. Veľmi ma to mrzí. S trénerom Trenčína sme sa ihneď po zápase v útrobách štadióna rozprávali. Povedal som mu svoj pohľad na ihrisku, a že si moment musím pozrieť v televízii. A ak som urobil chybu, že sa ospravedlňujem. Podal mi ruku a povedal, že to akceptuje. Nechcem to veľmi rozoberať, nakoľko najskôr zasadne komisia rozhodcov,“ napísal rozhodca Ivan Kružliak. 

Dunajská Streda mala v zápase dve penalty. Abdul Zubairu po hodine hry v šestnástke zložil na zem kapitána hostí Zsolta Kalmára. Faulovaný hráč sa z bieleho bodu nepomýlil a vyrovnal na 2:2. Otázku na druhú, diskutabilnú penaltovú situáciu dostal na tlačovej konferencii aj tréner hostí.

V nadstavenom čase sme dostali výhodu penalty. Mali sme šťastie, no nebudem sa veľmi vyjadrovať, či bola alebo nebola. Zákrok som dostatočne dobre nevidel, čiže ho neviem vyhodnotiť,“ uviedol Bernd Storck.

Na trenčianskych hráčoch bolo po stretnutí vidieť sklamanie, frustráciu a znechutenie.

Myslím si, že to nebola penalta. Rozhodca toto nemôže zapískať. Vôbec sa o tom nechcem baviť,“ komentoval Hamza Čatakovič.

Snažil som sa to rozhodcovi rozumne vysvetliť, že nerobí dobre. Uznal som, že prvú penaltu kopala Dunajská Streda oprávnene, ale v tomto prípade nemala byť. Keď som si to pozrel po zápase, ubezpečil som sa, že môj pohľad bol správny,“ pokračoval Igor Šemrinec.

Borbélyho to rozhorčilo

Penaltový moment spustil na sociálnych sieťach lavínu komentárov a názorov. Víkendový moment neunikol ani odbornej verejnosti. Pre Šport.sk sa vyjadril futbalový expert a prezident Únie trénerov Slovenska Ladislav Borbély.

Pustil som si to pätnásťkrát. Desaťkrát v normálnej rýchlosti a päťkrát spomalene. Krok po kroku. Preto som veľmi rozhorčený, ako mohol rozhodca niečo také urobiť. Rozhodnutie bolo absolútne zlé, falošné a nesprávne. Škoda, že sa nenašiel nikto z hosťujúcich hráčov, ktorý evidentné zlyhanie rozhodcu neodsúdil spôsobom, že by penaltu kopol úmyselne mimo brány. Dal by tým najavo, že sa mužstvo nestotožňuje s rozhodnutím rozhodcu,“ povedal Ladislav Borbély pre Šport.sk.

Videl som to v televízii, len ako letmý pohľad cez obrazovku. Neanalyzoval som to, ale penalta to nebola. Zdalo sa mi, že skôr išlo o faul útočiaceho hráča,“ uviedol pre náš web bývalý rozhodca Vojtech Christov.

Z minulosti poznáme, že za podobné prešľapy dostali rozhodcovia tresty v podobe stopky na niekoľko zápasov.

Rozhodcovská komisia musí rozhodnúť, či to bolo profesijné zlyhanie alebo morálne. Obidva varianty musia byť sankcionované! Obzvlášť, keď ide o elitného rozhodcu s odznakom UEFA. Takéto zlyhania sú neakceptovateľné. Je potrebné jednoznačne vyvodiť osobnú zodpovednosť. Len dúfam, že komisia nebude operovať s tým, že predsa ide o nášho elitného rozhodcu, ktorý má šancu pískať Euro 2021. Nie, nech nemá šancu sa tam dostať, keď urobí takéto rozhodnutie,“ vyhlásil pre Šport.sk Ladislav Borbély.

Podobné prešľapy a chyby rozhodcov by mohol čoskoro eliminovať VAR. Aktuálne prebieha na zápasoch vo Fortuna lige testovanie systému. Uplatnenie v praxi sa očakáva začiatkom nadstavbovej časti.

Tomáš Kotlárik/redaktor RTVS

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera