Piatok, 24. máj 2024

Poctivý Čögley ako Klose či Hunt. Odvolal penaltu. Čo by odkázal Neymarovi?

SITA/Martin Medňanský

Futbalové fair play gestá nie sú ojedinelé, no v našich končinách sa objavujú výnimočne. Cez víkend zaujal pravý obranca Zlatých Moraviec Peter Čögley. Odvolal nariadený pokutový kop proti Seredi. Rozhodcovi sa priznal, že ho brankár Mathew Yakubu nefauloval. Nechcel by som takú penaltu, hovorí.

Zrušená penalta

Tridsaťdvaročný obranca po kontakte s nigérijským brankárom v pokutovom území spadol a rozhodca Martin Dohál ukázal na biely bod. V tej chvíli VION doma viedol nad Sereďou 1:0, lenže možnosť na ďalší gól Peter Čögley férovo zatrhol. Priznal sa, že sa o nedovolený zákrok nejednalo a arbiter pokutový kop zrušil.

Brankár Yakubu tam dával nohy, no lapol najskôr loptu. Rozhodca to asi dobre nevidel, lebo brankár bol otočený tak, že mu prekážal v dôležitom uhle pohľadu na nohy. Najskôr si všetci mysleli, že si beriem loptu a chcem kopať jedenástku. V prvom momente som totiž išiel za kapitánom Tomášom Ďubekom s tým, že som pevne rozhodnutý, že penaltu zruším. Priznal som sa a všetci boli prekvapení. Tréner Serede Ján Blaháč mi cez polčas podával ruku. Počas stretnutia sa ma striedajúci hráči súpera pýtali, či som sa fakt priznal. Nevedel som, že tým spustím niečo extra,“ uviedol skúsený obranca.

Zlaté Moravce napokon zvíťazili 1:0. Internet okamžite zaplavili články a videá, v ktorých bol ústrednou postavou Peter Čögley. V titulkoch sa objavili slová ako džentlmen či vzor.

V tom momente mi to prišlo prirodzené. Nečakal so takú obrovskú vlnu reakcií a pozitívnych správ. Napísal mi aj tréner Nitry Peter Lérant, senický asistent Braňo Mráz a bývalý klub AS Trenčín publikoval článok na facebook. Spoluhráči ma podpichovali, že im večer vybehnem z kuchyne alebo chladničky. Keď otvorili sociálne siete, bol som všade. Hovorí sa, že každé čudo trvá tri dni. Dnes si to užijem a od zajtra už nebudem nikde,“ zasmial sa sympatický hráč, ktorý v rokoch 2015 a 2016 získal s Trenčínom double. V Zlatých Moravciach pôsobí tretiu sezónu za sebou.

Ešte nedostal červenú kartu

Veľakrát mi v zápasoch hrozilo, že som mal žltú kartu a mohol som dostať druhú. Občas mi rozhodca povie, že mám oranžovú a mám si dávať pozor. Rozhodcovia a hráči v lige ma poznajú. V najvyššej súťaži som ešte nedostal červenú kartu, pritom mám za sebou 250 ligových štartov. Snažím sa byť férový a korektný. V minulosti na mňa v šestnástke boli fauly a kopali sme pokutové kopy. Takúto penaltu som ale nechcel,“ pokračoval.

Poctivé gesto o odvolaní pokutového kopu futbalové dejiny poznajú. Napríklad v Bundeslige v roku 2014 Aaron Hunt, vtedajší kapitán Werderu, v dueli s Norimbergom odmietol penaltu po kontakte s domácim stopérom Javierom Pinolom. Werder je v tomto príkladom pre ostatné kluby a férovosť do hráčov vštepuje. Veď v máji 2005 útočník Miroslav Klose takisto zrušil penaltu v súboji s Bielefeldom. Navyše legendárny Nemec ukázal poctivú povahu napríklad aj v roku 2012 počas pôsobenia v Laziu Rím. V zápase s Fiorentinou sa priznal, že loptu dopravil do siete rukou, za čo dostal od súperovho klubu cenu fair play.

Klose bol bombardér, nejdem sa s ním futbalovo porovnávať. Ak odmietol kopať pokutový kop a ja takisto, v tej chvíli sme si podobní a je jedno, akú hráš ligu. Nie je hanba priznať sa. Na Slovensku neviem, či sa predtým niečo podobné stalo. Mnoho ľudí mi písalo, že som u nás asi prvý,“ povedal Čögley.

Mali by sa viac dávať karty za filmovanie

U nás zaujala v januári tohto roku napríklad situácia v siedmej lige okresu Partizánske. Hráč Ostratíc v zápase s Rybanmi úmyselne kopol pokutový kop vedľa brány, čomu predchádzalo to, že rozhodca Ostraticiam neuznal gól z priameho kopu. Radšej im daroval penaltu za faul v pokutovom území.

Na pozápasovej tlačovke Peter Čögley vyhlásil, že chce byť vzorom férovosti a poctivosti pre maličkú dcérku Lauru, ktorá nemá ani dva roky. Pre náš web dodal, že ak vyrastie, inkriminovanú situáciu jej ukáže na videu.

Ukážem jej, že sa dá ísť v živote čestnou cestou. Do uška jej poviem, že rozhodca zapískal penaltu, ocino preletel brankárovi cez nohy, ale nefilmoval a priznal sa, že nebol faulovaný. Poviem jej, že ak si je človek vedomý, že to tak nie je, musí sa priznať,“ vyjadril sa.

Téma pokutových kopov je prakticky živá každý ligový víkend. Podľa Čögleya sa niektorí útočníci vo Fortuna lige snažia získať štandardné situácie pre svoj tím zámerne.

My obrancovia potom vyzeráme v televízii tak, že sme zase zapríčinili penaltu a chodia nám uštipačné správy. Útočníci nám proste takto chcú škodiť. Malo by sa to riešiť. Chceš penaltu, ktorú si nafilmoval? Dostaneš za to okamžite žltú kartu a koniec debaty,“ predostrel názor.

Mimochodom, spravil by podobné fair play gesto aj hviezdny Brazílčan Neymar, známy za časté herecké schopnosti v simulovaní? 

Je trendom, že sa útočníci naháňajú za gólmi, číslami, tlačia na nich manažéri, že sa musia takto predať. Sú tým ovplyvnení, preto to skúšajú aj takto cez penalty. Som na to alergický. Máme najkrajšiu prácu na svete, hráme futbal a netreba sa zbytočne naháňať za víťazstvami nečestnou cestou a špiniť tento krásny šport teatrálnymi pádmi,“ zakončil.

Tomáš Kotlárik/redaktor RTVS

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera