Pondelok, 20. máj 2024

FPL 6. kolo: Chcete výhodu oproti ostatným manažérom? Použite túto štruktúru tímu

Matej Šuľan Matej Šuľan 23.09.2021
FOTO/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Máme za sebou úvodných 5 kôl nového ročníku Fantasy Premier League, počas ktorých sme nazbierali prvé dáta o tom, akým smerom by sa táto sezóna mohla uberať. Poďme sa preto pozrieť na to, akú štruktúru tímu by sme mali zvoliť na základe nazbieraných údajov.

Analýza bodov naprieč pozíciami

Na začiatok zanalyzujeme, ako sa darí hráčom naprieč pozíciami, aby sme vedeli, či sú to záložníci, obrancovia alebo útočníci, ktorí majú najväčší vplyv na body našich FPL mužstiev. V tomto prípade sa nám nestačí pozerať len na množstvo bodov, ktoré hráči na jednotlivých pozíciách získavajú, ale aj na ich cenu, nakoľko cena hráčov na jednotlivých pozíciách je rozdielna (obvykle sú najdrahší záložníci).

Pri našej analýze sme zobrali 5 najproduktívnejších hráčov z každej pozície a skonštruovali nasledujúcu tabuľku:

PozíciaBrankáriObrancoviaZáložníciÚtočníci
Priemerné body najproduktívnejších 5 hráčov28,634,437,629,8
Priemerná cena najproduktívnejších 5 hráčov5,646,329,38,3
Hodnota: Priemerné body získané na 1 milión5,075,444,043,59

Do tabuľky sme zaznačili tieto údaje:

  • Priemerné body najproduktívnejších 5 hráčov z danej pozície – 5-ti najproduktívnejší brankári (Alisson, Lloris, Ederson, MendyRaya) nahrali počas prvých piatich kôl v priemere 28,6 bodov.
  • Priemerná cena najproduktívnejších 5 hráčov z danej pozície – priemerná cena vyššie spomínaných 5-tich najproduktívnejších brankárov je 5,64 miliónov libier.
  • Hodnota: Priemerné body na 1 milión 5 najproduktívnejších hráčov z danej pozície – pre 5-tich najproduktívnejších brankárov to máme 28,6/5,64=5,07.

Kde je skutočná hodnota?

Z tabuľky vidíme, že priemerne najviac bodov získavajú záložníci. Ich priemerná cena je však najvyššia, takže v tomto prípade platí, že dostaneme to, za čo si zaplatíme.

Najdôležitejším poznatkom z našej analýzy však je, že najvyššiu hodnotu (priemerné získané body na jeden milión ceny) poskytujú našim mužstvám obrancovia. To znamená, že obrana nie je miestom, na ktorom by ste mali vo svojom FPL mužstve šetriť.

Naopak, najnižšiu hodnotu poskytujú našim mužstvám útočníci. V priemere získavajú útočníci príliš málo bodov vzhľadom k tomu, aká je ich cena. Takže ak chcete niekde vo svojom tíme ušetriť, mohol by to byť práve útok. Toto však neplatí pre útočníkov, ktorých môžeme použiť ako kapitánov v ktoromkoľvek zápase (Ronaldo, Lukaku…).

Už v minulých ročníkoch sme videli, že niektorí obrancovia, ktorých cena je 5,5 – 6,5 miliónov libier, zvyknú získať počas celej sezóny viac bodov, než drahší útočníci s cenou 7,5 – 10 miliónov libier.

Štruktúra tímu pre úspech

Štruktúra vášho FPL tímu je jedným z najkritickejších aspektov, ktorý môže rozhodnúť o vašom úspechu či neúspechu pri hraní Fantasy Premier League. Pozorní FPL manažéri sú si vedomí toho, z ktorých pozícií svojho FPL mužstva získavajú najviac bodov a z ktorých najmenej.

Na základe tabuľky uvedenej na začiatku článku sa preto javí ako skvelým riešením pre túto sezónu vytvorenie štruktúry tímu s dôrazom na obranu. Formácia 4-4-2 môže byť pre FPL manažérov vysoko prínosná počas celej sezóny. Je tu však jedna veľmi dôležitá vec, ktorú nesmiete opomenúť. Dobrá štruktúra vášho tímu je vám „na nič“, pokiaľ v nej nemáte tých správnych hráčov. Ak by ste mali štvorčlennú obranu zloženú z hráčov, ktorí predstavujú suboptimálne riešenie – napr: Aarons, Cooper Cathart, Clark, vášmu FPL tímu by to viac uškodilo, než pomohlo.

Preto musíte dbať na to, aby ste si zvolili obrancov, ktorí majú v každom kole veľkú šancu nahrať body za čisté konto, a zároveň ponúkajú niečo extra – napr. vysoký potenciál na získavanie bonusových bodov alebo útočnú hrozbu.

V tomto smere môže byť vaša obrana zložená v tzv. „zostupnom schodovitom“ štýle: 7,5 – 6 – 5,5 – 4,5, kde na pozícii 7,5 máte krajného obrancu Liverpoolu (TAA alebo Robertson), na pozícii 6 obrancu Manchestru City (Dias alebo Cancelo), na pozícii 5,5 obrancu Manchestru United, Chelsea, Leicestru, či Tottenhamu (Shaw, Alonso, Rudiger, Pereira, Reguillon). A posledné miesto v obrane máte vyhradené na lacného 4,5 miliónového obrancu, ktorý má momentálne pred sebou najlepšie zápasy (napr. Coady, Marcal). A keď sa náročnosť zápasov tímu tohto lacného obrancu zvýši, predáte ho a kúpite iného 4,5 miliónového obrancu z iného tímu, ktorý bude mať pred sebou ľahké zápasy.

Záver

O úspechu v FPL rozhodujú maličkosti. Ak môžete získať čo i len maličkú výhodu nad ostatnými FPL manažérmi tým, že optimalizujete štruktúru svojho FPL tímu, urobte to. Ak kvôli lepšej štruktúre dokážete zvýšiť priemerné množstvo bodov, ktoré počas jedného kola nahráte, napríklad len o tri body, v jednotlivých kolách to ani nezbadáte. V priebehu 38 kôl to však predstavuje 114 bodov navyše. A to už niečo znamená.

Držíme palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera