Pondelok, 20. máj 2024

Fantasy Premier League GW10: Kto sa odváži dať za kapitána niekoho iného ako Salaha?

Matej Šuľan Matej Šuľan 29.10.2021
FOTO: TASR/AP Photo/Rui Vieira

Hattrick a asistencia. Mohamed Salah odmenil FPL manažérov, ktorí mu v predchádzajúcom kole zverili kapitánsku pásku, neuveriteľnými 24 bodmi. Výborný výkon proti Manchestru United podčiarkol aj slušnými štatistiky, keď v zápase zaznamenal až sedem striel a vytvoril dve šance.

Salahova dominancia

Salah dominuje streleckým štatistikám tohtoročnej edície Premier League: na svojom konte má najviac gólov, striel a aj striel na bránu. V 9-tich kolách dokázal nazbierať 107 fantasy bodov – to predstavuje 11,88 bodu na zápas.

Odkedy hrám Fantasy Premier League (od sezóny 2017/18), žiaden hráč nepokoril stovku fantasy bodov takto skoro počas sezóny. Sme len v jej štvrtine a Salah má už na svojom konte toľko FPL bodov, ako mal v minulej sezóne v jej polovici. Oproti predchádzajúcim ročníkom Salah zlepšil aj svoje štatistiky – v žiadnej inej predchádzajúcej sezóne nemal na svojom konte toľko striel na zápas, či vytvorených šancí na zápas, ako má teraz. Pre porovnanie, v minulej sezóne vystrelil na bránu v priemere 3,68 krát za zápas, v tomto ročníku je to priemerne 4,4 krát za zápas.

Ak to bude takto pokračovať ďalej, sezónu môže ukončiť so 452 bodmi a prekonať tak historické maximum, ktoré sám pred 4 rokmi stanovil – 303 bodov. Bodová priepasť medzi Salahom (107) a druhým najproduktívnejším hráčom sezóny Jamiem Vardym (57) sa každým kolom rozširuje, čo núti FPL manažérov klásť si otázku: „Oplatí sa vôbec dávať za kapitána niekoho iného?“

Mali by sme voliť za kapitána niekoho iného?

Moja odpoveď na to je: v drvivej väčšine prípadov nie.

Niektorí FPL manažéri v twitter komunite prichádzajú s nápadmi, že pokiaľ sa vám v tejto sezóne FPL nedarí a nachádzate sa v celkovom poradí niekde v druhej polovici (4 000 000+), mali by ste zariskovať a skúšať dávať za kapitána niekoho iného. Preto to mnohí manažéri takto riskli a v minulom kole zvolili za kapitána Havertza miesto Salaha.

A ako to dopadlo? To všetci vieme…

Povedzme si pravdu. Salah v súčasnej forme je najlepším hráčom Premier League a jednoznačne ho musíme mať vo svojich tímoch (momentálne sa nachádza v 68,9 % všetkých mužstiev) a pravdepodobne ani nemusíme rozmýšľať nad tým, že by sme ako kapitána volili niekoho iného.

Keď predsa viete, ktoré riešenie je najlepšie, prečo by ste volili „to druhé“ najlepšie riešenie?  

Našim cieľom v FPL je predsa získať čo najviac bodov. Preto by ste pri rozhodovaní o svojom mužstve nemali dávať veľkú váhu tomu, čo robia druhí FPL manažéri, koho dávajú za kapitána, alebo že ktorý hráč sa nachádza v akom množstve FPL tímov.

Keď si myslíte, že je Salah v danom kole najlepším kapitánom, tak mu dajte kapitánsku pásku bez ohľadu na to, koľko ostatných manažérov ho zvolí za kapitána a bez ohľadu na to, na ktorom mieste v celkovom poradí sa nachádzate.

Vždy si poskladajte svoj tím z hráčov, o ktorých si myslíte, že nahrajú najviac bodov

Vo vašom tíme by sa vždy mali nachádzať hráči, o ktorých si myslíte, že nahrajú najviac bodov. Vždy.

A vždy voľte za kapitána hráča, o ktorom si myslíte, že je tou najlepšou voľbou. Neberte ohľad na to, či ste v celkovom poradí na 1000. mieste alebo v druhej polovici (4 000 000 +). Nesnažte sa silou mocou svoj tím odlíšiť od ostatných tímov a silou mocou voliť iných kapitánov.

Nakoniec by ste totiž vždy volili len „to druhé najlepšie riešenie“ a eventuálne by sa vaša pozícia v celkovom poradí iba zhoršila.

Nová stratégia: Salah kapitán takmer v každom kole

Niektorí FPL manažéri by povedali, že ak budeme dávať za kapitána Salaha takmer v každom kole, bude FPL nuda. Ja si myslím, že to má však aj množstvo výhod.

  • Ak bude Salah vašim „dlhodobým“ kapitánom, nepotrebujete v tíme druhého drahého hráča (10,5m+) a môžete tak lepšie rozložiť peniaze vo svojom FPL mužstve
  • Z „prebytočného“ kapitálu (ak nebudete mať druhého drahého hráča) môžete poskladať silnejšiu lavičku svojho mužstva, ktorú budete potrebovať počas nabitého vianočného programu
  • Nebudete musieť tráviť čas rozhodovaním o tom, koho zvoliť za kapitána, a môžete preto viac času venovať iným problémom vášho FPL mužstva
  • O úspechu v tejto sezóne FPL rozhodne to, ako poskladáte svoj tím okolo Salaha, čo zďaleka nebude nuda, nakoľko máme v hre stále veľa hráčov, z ktorých si môžeme vyberať

Záver

Mohamed Salah je v životnej forme a my tomuto faktu musíme prispôsobiť svoju stratégiu vo Fantasy Premier League. Preto sa nesnažte silou mocou voliť za kapitána niekoho iného, keď to najlepšie riešenie máme priamo pred sebou.

Určite prídu zápasy, kedy budete chcieť za kapitána zvoliť druhého hráča. Je to v poriadku, vždy si to však dvakrát premyslite, aby ste nedopadli tak, ako FPL manažéri, ktorí v deviatom kole zverili kapitánsku pánsku Kaiovi Havertzovi.

Držím palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera