Piatok, 28. jún 2024

FPL GW13: Pripravte svoj fantasy tím na nahustený program

Matej Šuľan Matej Šuľan 27.11.2021
SITA/AP Photo/Jon Super

Pred nami je nahustený decembrový program anglickej najvyššej futbalovej súťaže. Medzi 27. novembrom a 1. januárom nás čaká 9 kôl futbalu, čo znamená, že v priemere nás nové kolo FPL čaká každý štvrtý deň.

Je to obdobie, kedy sa vaša sezóna vo Fantasy Premier League môže zlomiť – kde môžete veľa získať, ak k tomuto obdobiu pristúpite správne, ale aj veľa stratiť, ak si nedáte pozor, premeškáte deadline alebo nebudete riziká vo svojich tímoch dosť dobre riadiť. Aký je teda najlepší spôsob, ako pristúpiť v FPL k nahustenému decembrovému programu? Práve tomu sa budeme venovať v tomto článku.

Otrepané pravidlo, ktoré naberá v decembri na väčšom význame

To, že by ste mali mať vo vašom FPL mužstve lavičku tvorenú z hráčov, ktorí pravidelne hrávajú, už dávno viete. Je to staré známe pravidlo, no počas decembrového nahusteného programu naberá na oveľa väčšej dôležitosti. Je to obdobie, v ktorom sme často svedkami rotácií v základných jedenástkach všetkých mužstiev a množstva zranení. Uvedomte si, že úplne každý hráč sa môže v hociktorom kole ocitnúť na lavičke bez toho, aby sme to čakali.

Preto si dajte pozor na to, aby ste v každom kole mali na lavičke aspoň dvoch hráčov, ktorí pravidelne hrávajú a ktorí sú schopní nahrať vám aspoň dva body za účasť, keď sa niektorí z hráčov vo vašej základnej jedenástke ocitne na lavičke. Nemajte však od vašich lavičkových hráčov nereálne očakávania. Ak vám nahrajú 2 body, buďte spokojní. Všetko nad dva body je len bonus.

Pred každým kolom si lavičku správne zoraďte a zvoľte vice kapitána

Dôležité je aj poradie hráčov na lavičke vášho FPL tímu. Pred každým kolom im preto venujte pár minút na to, aby ste si ich správne zoradili. Vždy na prvé miesto dávajte hráča, ktorý má v danom kole najväčší potenciál nahrať 2 body + niečo extra.

Vo väčšine prípadov by mal byť na prvom mieste na lavičke obranca (obvykle cena do 4,6m), ktorý má zároveň pred sebou ľahký zápas (max FDR 3). Je väčšia pravdepodobnosť, že lavičkový obranca ako Livramento alebo Duffy získa v ľahšom zápase (max FDR 3) čisté konto, než to, že lacný záložník ako Gilmour alebo Brownhill skóruje či asistuje.

V prípadoch, že má váš lavičkový obranca pred sebou náročný zápas (FDR 4 a viac), dajte na prvé miesto na lavičke lacného záložníka. Vašim cieľom je získať od lavičkového hráča min 2 body. A lacný obranca môže v ťažkom zápase inkasovať 2 a viac gólov, takže môže skončiť s 1 alebo 0 bodmi. V tomto prípade je preto istejšie dať na prvé lavičkového miesto lacného záložníka, keďže má väčšiu šancu nahrať vám dva body.

Pred každým kolom vždy venujte špeciálnu pozornosť aj tomu, koho zvolíte za vice kapitána, nakoľko sa váš kapitán môže ocitnúť na lavičke.

Na ktorých hráčov sa zamerať počas decembrového programu?

Vo Fantasy Premier League sa často snažíme robiť prestupy na základe náročnosti zápasov, ktoré majú jednotlivé tímy pred sebou. Na ktoré tímy by sme sa teda mali zamerať počas decembrového programu?

Skvelý program Tottenhamu

Skvelé zápasy má pred sebou Tottenham, ktorý príchodom Antonia Conteho dostal nový impulz. V minulom ročníku mali Harry KaneSon-Heung Min počas tohto obdobia až priam neuveriteľnú fazónu. Mohli by to zopakovať aj v tejto sezóne?

Harry Kane je momentálne najviac podhodnoteným hráčom z hľadiska nahratých fantasy bodov. Po 12-tich kolách má na svojom konte len jeden gól a jednu asistenciu, čo u neho nie je zvykom a FPL manažéri po minulej sezóne od neho očakávali omnoho viacej.

V posledných siedmich sezónach nahral Harry Kane v priemere 200,4 fantasy bodov. Ak sa k tomuto číslu priblíži aj v tejto sezóne (čo na základe štatistického zákona veľkých čísiel aj očakávame), v ostávajúcich 26 kolách musí nahrať 171 bodov. A najbližšie tri zápasy proti Burnley, Brentfordu a Norwichu môžu byť začiatkom znovuzrodenia jeho formy.

Väčšina FPL manažérov sa bude rozhodovať medzi Kaneom a Sonom a vyberie si do svojho FPL mužstva jedného z nich. Ak sa nebojíte rizika, môžete urobiť odvážnejší krok a kúpiť do svojho tímu oboch a využiť tak naplno priaznivý los Spurs v najbližších kolách.

Ak neveríte Kaneovi, kúpte Ronalda

Medzi 14. a 27. kolom nemá žiaden iný tím pred sebou lepší los než Manchester United. Pravdepodobne je to čas, kedy znovu začneme uvažovať o tom, že kúpime do našich mužstiev niektorých ich hráčov.

Takže ak neveríte Kaneovi, kúpte do svojho mužstva Ronalda. Podobne ak neveríte Sonovi, môžete miesto neho kúpiť Rashforda alebo Greenwooda za predpokladu, že pod novým manažérom červených diablov budú dostávať hrací priestor.

Jota ako rozdielový hráč

V neposlednom rade má pred sebou skvelý los aj Liverpool. TAA a Salah pravdepodobne už vo vašom FPL tíme sú. Je tu však priestor na pridanie tretieho hráča The Reds do našich mužstiev. A keďže stále nepoznáme dátum návratu Roberta Firmina zo zranenia, môžeme očakávať, že Dioga Jotu uvidíme v základnej jedenástke Liverpoolu veľmi často.

Jotu má vo svojom tíme momentálne len 14 % fantasy manažérov, takže môže byť práve tým rozdielovým hráčom, ktorý posunie váš FPL tím vpred v celkovom poradí a aj vo vašich mini ligách.

Záver

Nepodceňte nahustený decembrový program v najvyššej anglickej futbalovej súťaži. Hoci si ako diváci budeme môcť kvalitný futbal vychutnať takmer každý keď, pre fantasy manažérov bude decembrový program nočnou morou, nakoľko býva plný rotácie a zranení. Preto nastavte svoj FPL tím správne a nepremeškajte žiadnu deadline (hlavne nie tie v strede týždňa), ak chcete v tejto sezóne uspieť.

Držím palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera