Štvrtok, 25. júl 2024

FPL GW15: Ako poskladať fantasy tím okolo Salaha?

Matej Šuľan Matej Šuľan 04.12.2021
Foto: SITA/AP Photo/Jon Super

Tohtoročná edícia Fantasy Premier League sa výrazne podobá na sezónu 2017/18, kedy v celkovom poradí rozhodovalo to, ako FPL manažéri postavili svoj tím okolo Mohameda Salaha. Teraz sme v podobnej situácii, nakoľko Mo Salah je znovu zatiaľ suverénne najproduktívnejším hráčom sezóny.

Čitať viac: Kto sa odváži dať za kapitána niekoho iného ako Salaha?

Majú ho takmer tri štvrtiny manažérov

Salaha má momentálne vo svojom tíme viac než 72 % fantasy manažérov. Môžeme predpokladať, že drvivá väčšina zo zvyšných 28 % sú fantasy hráči, ktorí už túto sezónu FPL vzdali a neupravujú viac svoj tím. Keď sa pozrieme, koľko fantasy manažérov dávalo Salaha v posledných kolách za kapitána, zisťujeme, že body, ktoré Salah nahrá, z hľadiska celkového poradia FPL takmer nič neznamenajú.  Pretože má Salaha vo svojom tíme takmer každý a takmer každý ho má vždy za svojho kapitána, je jedno koľko bodov nahrá, v celkovom poradí vás to takmer nijak neposunie. V nasledujúcej tabuľke je zaznamenané, koľko ľudí malo Salaha za kapitána v posledných troch kolách.

 Salah ©% Salah ©
GW124 178 00048 %
GW134 882 00056 %
GW144 629 00053 %

Takže momentálne sme v bode sezóny, kedy ak Salaha vo svojom tíme máte, a zároveň ho máte aj ako kapitána, nezískate žiadnu strategickú výhodu oproti ostatným fantasy manažérom (jedine, že by bol váš rank 6 miliónov + a potrebovali by ste predbehnúť „dead“ tímy, t.j. tímy, ktorých manažéri už túto sezónu vzdali). Súčasne je váš tím vystavený riziku, že keď Salaha nezvolíte za kapitána a on skóruje, okamžite čelíte strate pozícii v celkovom poradí (za predpokladu, že váš kapitán nenahral viac bodov ako Salah).

Ako teda zvoliť stratégiu v takejto situácii?

Keďže na Salahovi „nezáleží“, musíte s ostatnými fantasy manažérmi súperiť zvyškom vášho FPL tímu. Je teda dôležité to, ako postavíte svoj tím okolo Salaha – v tejto chvíli záleží len na tom.

Ako postaviť tím okolo Salaha?

Poďme sa teda pozrieť, ako zvoliť stratégiu do najbližších kôl a možno až do konca tejto sezóny.

1.     Nepotrebujete druhého kapitána

Keďže v drvivej väčšine kôl bude vašim kapitánom práve Salah, nepotrebujete druhého drahého hráča (11+ miliónov), ktorého by ste tiež dávali za kapitána a menili kapitánsku pásku medzi ním a Salahom. Vďaka tomu môžete lepšie rozdeliť finančné prostriedky naprieč vašim fantasy mužstvom.

2.     Dovoľte si prémiovú obranu

O tom, že sa oplatí investovať viac financií do obrany, sme už písali pred šiestym kolom (FPL 6. kolo: Chcete výhodu oproti ostatným manažérom? Použite túto štruktúru tímu). Vyzdvihli sme štruktúru fantasy tímov zameranú na 4 obrancov, nakoľko niektorí obrancovia na 1 milión svojej ceny nahrávajú viac fantasy bodov než napríklad útočníci. Vďaka tomu, že budete mať vo svojom tíme len jedného prémiového hráča, a zároveň stáleho kapitána – Salaha – sa vám uvoľní dostatok finančných prostriedkov na investovanie do prémiovej obrany. Môžete tak bez problémov hrať na 4 veľmi drahých obrancov. Momentálne sa ako najlepšie zloženie prémiovej obrany javia 4 nasledujúce varianty:

  • TAA, Cancelo, James, Alonso
  • TAA, Cancelo, James, Dias
  • TAA, Robertson, Cancelo, James
  • TAA, Cancelo, Dias, James

Väčšina FPL manažérov stále hráva na 3 fantasy obrancov – a v tejto chvíli väčšina obrán FPL mužstiev je zložená z trojice TAA, Cancelo a James. Tým, že si dovolíte aj štvrtého drahého obrancu, môžete vyťažiť zo skvelej formy prémiových obrancov viac než ostatní FPL manažéri a získať tak strategickú výhodu.

3.     Vyšperkujte zálohu svojho tímu okolo Salaha

Keďže nepotrebujete druhého drahého hráča, môžete skutočne vyšperkovať zálohu vášho FPL mužstva. Nemusíte sa spoliehať na rizikových lacných obrancov (pod 6 miliónov), ktorých forma výrazne kolíše a ktorí nedokážu nahrávať fantasy body na stálej úrovni.

Môžete si dovoliť vo forme hrajúcich záložníkov Manchestru City, ako sú Bernardo alebo Foden. Ďalej môžete vedľa Salaha postaviť Jotu (ak nemáte TAA aj Robertsona) a vyťažiť tak čo najviac z útočnej sily Liverpoolu. Ďalším hráčom štvorčlennej zálohy vášho tímu môže byť Raphinha, ktorý je v tejto sezóne zodpovedný za 46 % gólov Leedsu. Alebo to môže byť Callagher, ktorý si vďaka svojim skvelým výkonom vybojoval pozvánku do anglického národného mužstva. Všetko sú to záložníci, ktorí v tejto sezóne ukazujú stabilné výkony, a vďaka tomu od nich môžeme očakávať stabilný prísun fantasy bodov.

4.     Menej peňazí do útoku

V tejto sezóne zatiaľ útočníci neponúkajú množstvo fantasy bodov a momentálne viac bodov nahrávajú oveľa lacnejší obrancovia. Preto do útoku nemusíte investovať až tak veľa a vyberte si len z overených útočníkov, od ktorých môžeme očakávať fantasy bodov na pravidelnej báze. Jedným z nich by mohol byť Antonio. Hoci jeho forma zo začiatku sezóny ochabla, West Ham bude mať po 16. kole veľmi priaznivý program a boli by sme veľmi prekvapení, keby v nich Jamajčan svoju stratenú formu znovu neobjavil. Vašimi druhými útočníkmi môžu byť talizmani svojich mužstiev, ako sú Jimenez alebo Pukki. Ich tímy nedávajú veľa gólov, keď už však nejaký dajú, Jimenez alebo Pukki sú v nich často zapletení, či už gólom alebo asistenciou.

5.     Solídna lavička

V neposlednom rade vám uvoľnenie peňažných prostriedkov umožní poskladať si solídnu lavičku, ktorá sa vám počas nahusteného zimného programu Premier League môže hodiť. Viac o tom, ako by ste mali pripraviť váš FPL tím na nahustený decembrový program, si môžete prečítať v našom článku: Pripravte svoj fantasy tím na nahustený program.

Záver

Salah sa pravdepodobne znovu stane najproduktívnejším fantasy hráčom sezóny, napriek tomu sa však jeho nahraté body stávajú pre fantasy manažérov čoraz viac irelevantné. Preto sa sústreďte na to, ako poskladáte svoj tím okolo Salaha – to rozhodne o úspechu vašej sezóny. Ako by teda váš tím mohol vyzerať? Tu je naše odporúčanie:

Štartujúca XI: Ramsdale – TAA, Cancelo, James, Alonso – Salah ©, Jota, Bernardo, Raphinha – Antonio, Pukki

Lavička: Foster, Dennis, Livramento, Brownhill

Držíme palce v 15. kole.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera