Rozhodovanie sa o kapitánovi či prestupoch vo Fantasy Premier League môže byť niekedy extrémne náročné. Mnohí FPL manažéri často kupujú do svojich tímov hráčov len na základe ich získaných FPL bodov, či formy, alebo na základe vlastného pocitu a svoje rozhodnutie nepodkladajú žiadnymi inými dátami.
Vy však svoj rozhodovací proces môžete posunúť o krok ďalej a získať tak veľkú výhodu oproti drvivej väčšine FPL manažérov. Stačí, ak svoj rozhodovací proces obohatíte o sledovanie štatistík a vyhodnocovanie údajov.
Poďme sa pozrieť na to, ktoré základné štatistiky by ste pri svojom rozhodovaní mali používať a kde ich nájsť.
Štatistiky z Fantasy Premier League
Samozrejme, oficiálna stránka Fantasy Premier League je prvým zdrojom dát, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Pod záložkou „Stats“ v hornom menu majú FPL manažéri k dispozícii zaujímavé množstvo údajov.
Zo všetkých možností, ktoré si v týchto štatistikách môžeme vybrať, považujem za najdôležitejšie 3 metriky:
- Form
- Value (season)
- ICT Index
Metrika Form meria priemerné množstvo bodov, ktoré hráči nahrali za posledných 30 dní. Môže vám teda pomôcť odhaliť hráčov, ktorí sa v posledných 30 dňoch dostali do formy, no vy ste ich doteraz prehliadali.
Metrika Value (season) meria „hodnotu“ hráčov v prepočte na jednotku ceny a počíta sa ako pomer bodov, ktoré hráč nahral, k jeho cene. Napr. value Bruna Fernandesa (pred 34. kolom) je 221/11,5 = 19,22, a value Emiho Martineza je 164/5,4 = 30,37. Metrika value vám pomôže medzi sebou porovnať hráčov rôznych cenových hladín, nakoľko vám ukáže, koľko bodov nahral daný hráč na jeden milión libier svojej ceny.
Poslednou z troch najdôležitejších metrík je ICT Index. Ide o špeciálne navrhnutý štatistický index, ktorý hodnotí, nakoľko je daný hráč dobrým aktívom pre tímy FPL manažérov. Hodnoty ICT indexu vychádzajú z ďalších troch metrík, ktoré si vieme v štatistikách pozrieť, a to konkrétne:
- Influence (hodnotí, aký vplyv má výkon hráča na výsledok zápasu),
- Creativity (meria schopnosť hráča vytvárať šance)
- a Threat (meria gólovú hrozbu hráčov).
ICT index teda štatisticky určuje, ktorí hráči sú najlepšou voľbou do našich FPL mužstiev.
Oficiálne štatistiky Premier League
Druhým zdrojom dát, ktorý by mali Fantasy Premier League manažéri využívať, sú oficiálne štatistiky najvyššej anglickej futbalovej súťaže.
Môžete si v nich osobitne pozrieť štatistiky pre hráčov a štatistiky pre tímy.
Štatistiky pre hráčov
Z pohľadu FPL majú pre vás najväčší význam tieto štatistiky hráčov z oficiálnej stránky Premier League:
- Shots (strely)
- Big chances misses (nepremenené veľké šance)
- Saves (Zákroky brankárov)
Vďaka štatistike strely môžete určiť, či má hráč dostatočne veľké množstvo striel vzhľadom k jeho FPL bodom, čo je vždy dôležité pri odhadovaní útočného potenciálu hráča.
Big chances misses (nepremenené veľké šance) zase merajú, koľkokrát hráč nepremenil veľkú šancu (teda šancu, z ktorej by mal padnúť gól). Táto metrika vám pomôže identifikovať hráčov, ktorí majú zlé zakončovanie schopnosti a zväčša potrebujú obrovské množstvo šancí na to, aby strelili gól. Skvelým príkladom je Timo Werner, ktorý doteraz nedal 17 veľkých šancí (iba Bamford nepremenil viac – 21), čím sklamal mnohých manažérov, ktorí do neho na začiatku sezóny vkladali veľké nádeje. Ja sa obvykle vyhýbam hráčom, ktorí majú problémy premieňať svoje šance, a štatistika Big chances misses mi pomáha určiť, ktorí to sú.
Štatistika Saves (zákroky brankárov) vám pomôže nájsť brankárov, ktorí počas zápasu chytajú veľké množstvo striel a majú teda potenciál nahrať pre váš FPL tím body čisto len za zákroky aj bez čistého konta. Môžete si pozrieť, koľko zákrokov mali brankári aj v predchádzajúcich ročníkoch, a vyhodnotiť tak tieto dáta zo širšej perspektívy.
Štatistiky tímov
Zo štatistík tímov je pre vás znovu najzaujímavejšia štatistika Shots (strely).
Nielenže môžete pomocou tejto štatistiky identifikovať útočné tímy (a kúpiť do vašeho FPL mužstva útočníkov a záložníkov z týchto mužstiev), ale môžete aj identifikovať tímy, ktoré majú najmenšie množstvo striel. Takto málo útočne ladené tímy (Sheffield, Crystal Palace, WBA, Everton) si vytvárajú malé množstvo šancí, takže sa zvyšuje pravdepodobnosť, že váš obranca proti nim môže nahrať čisté konto. To vám môže pomôcť s plánovaním toho, ktorých obrancov budete mať vo svojej zaákladnej 11ke a ktorých posadíte na lavičku.
Z tímových štatistík ešte môžete pre FPL účely použiť metriku Clean Sheets (počet čistých kont). Môžete ju použiť na odhadnutie pravdepodobnosti toho, že daný tím udrží čisté konto v jednom zápase (počet čistých kont/počet odohraných zápasov), čo vám opäť pomôže pri plánovaní toho, ktorých obrancov postavíte do základnej zostavy.
A ak by ste chceli využívanie pravdepodobností v svojom rozhodovacom procese posunúť ešte na vyšší level, môžete na pravdepodobnosti prekonvertovať kurzy bookmakerov, ako som už spomenul v článku: Tipy, ktoré ma dostali medzi tisíc najlepších hráčov FPL.
Nástroj porovnávania hráčov
Posledným užitočným štatistickým nástrojom pre rozhodovanie v FPL, ktorý v tomto článku spomeniem, je Player Comparision Tool (nástroj porovnávania hráčov) na oficiálnej stránke Premier League.
Neviete sa rozhodnúť, ktorého z dvoch hráčov dať ako kapitána v najbližšom kole? Alebo sa rozhodujete medzi dvomi hráčmi, ktorého z nich kúpiť do svojho tímu? Nástroj na porovnávanie hráčov vám s tým vie výrazne pomôcť.
Viete porovnať akékoľvek štatistiky dvoch hráčov: od útočných štatistík, ako sú strely, vytvorené veľké šance, centre až po mnohé defenzívne štatistiky.
Takže keď si nabudúce nebudete istí, ktorého hráča zvoliť za kapitána, vyskúšajte tento nástroj.
Záver
Rozhodovanie sa na základe dát vám výrazne môže pomôcť k úspechu vo Fantasy Premier League. Využívajte preto pri svojom rozhodovacom procese v FPL aspoň základné štatistiky, ktoré môžete nájsť na oficiálnych stránkach FPL a PL, čím zvýšite svoje šance na to, aby ste svojim rivalom v mini-ligách ukázali chrbát.
Komentáre