Streda, 17. júl 2024

Futbal, Facebook a dlhý návrat späť. Tréner Goffa rozpráva o životnom zápase s vírusom

Ján Janočko Ján Janočko 17.08.2021
Daniel Stehlík / Cvak.sk

Ešte keď som pôsobil v Žiline, vždy som sa tešil na vysedávanie na novinárskej tribúne štadióna MŠK. Dnes by som Vlada možno ledva spoznal. Covid mu ubral síl, kíl aj svalov. Nezobral mu však chuť žiť.

Pomalý návrat do života

Počuť Vlada Goffu, hoci len cez telefón, bol po dlhých mesiacoch čítania jeho statusov balzam na uši. Musel byť, lebo Vlado si prežil peklo v nemocnici. Dlhé mesiace bojoval s koronavírusom. „Síce som sa vyliečil, ale stále je veľa vecí, ktoré sa musia vrátiť do normálu,“ priznáva Vlado otvorene. Dnes robí prvé kroky, doslova sa učí chodiť.

Vírus, ktorý ho položil

Aha, ďalšia novinárska hyena!“ vítal ma často so smiechom na tvári, keď som si strategicky hľadal miesto medzi plastovými sedačkami. Humor mu ostal aj po náročnej životnej skúške. „Samozrejme, som veľmi šťastný, že sa mi najprv podarilo urobiť prestup z invalidného vozíka na barly,“ hovorí mi Vlado cez telefón a ja sa dobre bavím. Ostatne, pobavilo ma aj to, ako sme dohadovali čas na pokec. O siedmej je už neskoro, to idú televízne noviny. Prispôsobiť sa treba aj Európskej konferenčnej lige, hádam nezmeškáme futbal! No a tak som šprintoval z práce, ale v tomto prípade mi to vôbec nevadilo.

Tréner, ktorý odkoučoval veľa sezón na Slovensku, niekoľko na exotických Maldivách a raz pred rokmi viedol aj redakčný tím TakUrčitee na turnaji proti rasizmu, teraz dáva rozhovory kade-tade. Nie preto, že by sa dožadoval publicity, taký on nie je. Je však nutné podávať svedectvo o tom, čo s vami môže zákerný koronavírus urobiť. Napríklad za také prvé tri týždne v nemocnici. „Naozaj, schudol som 25 kíl, veď na mne viseli kúsky mäsa. Tá choroba mi vzala všetku silu,“ priznáva Vlado nedobrovoľné zhodenie váhy. Bez okolkov hovorí aj o tom, že bol pár dní v kóme. Vtedy vznikol aj status, ktorý ma úprimne rozosmial, aj keď si nie som istý, či vôbec mal. Vraj bol Vlado 3-4 dni v kóme, ale nie je si istý, lebo bol 3-4 dni v kóme. „Bol som výborne vyspatý, len som nerozumel, prečo sa ľudia okolo mňa bavia o nejakých divných dátumoch. Ja som žil v úplne inom čase, čo sa stalo som si uvedomil, až keď som nakukol do Messengera. Zistil som, že už pár dní som známym neodpisoval na ich správy,“ prezrádza mi viac o podivnom prebudení do reality.

Futbal a Facebook

Kto Vlada na Facebooku nesleduje, prichádza o veľa. Kto ho sleduje, ten si určite všimol príjemnú vlnu, ktorá sa jeho profilom niesla a neutíchala. Samozrejme, nehovorím o vlne nových prípadov, ide o úplne inú pozitivitu. Stovky komentárov a reakcií sa objavovali pod každým príspevkom, bez ohľadu na to, či išlo o dobré alebo zlé správy z nemocnice. „Zostal som v príjemnom šoku. Čakal som, že sa niekto ozve, ale keď som videl, koľko ľudí si ma vyhľadalo, zháňalo si telefónne číslo, aby mi dali povzbudivý odkaz… Bol som milo prekvapený,“ hovorí Vlado s radosťou v hlase. Dovolím si povedať, že z nášho vysedávania na tribúne som sa naučil veľa o futbale. A že ma taká masívna odozva neprekvapila.

S Vladom nemáme rovnaký názor na desiatky vecí. Ale to je dobre, lebo potom by sme sa len nudili a počítali prihrávky a fauly. Kedy sa s Vladom uvidím na futbale, to zatiaľ netuším. Pochopiteľne, šport musel ísť do úzadia. „Mal som v posledných mesiacoch celkom iné starosti ako futbal. Kvalifikačné zápasy na majstrovstvá sveta som naozaj nedokázal sledovať a to čo sa deje teraz… Musím povedať, že mám iné priority… “ priznáva Vlado, ktorý však pomaly začína bystriť oči aj k futbalu. Viem to, lebo mi občas lajkne článok pre Takurčitee. No a to je veľká pocta! 

Plány do ďalekej budúcnosti si nerobí, zameriava sa na tie najbližšie ciele. Treba riešiť veci postupne. Jedno však vie určite. Hneď, ako bude môcť poriadne chodiť, jeho kroky povedú za vakcínou. K očkovaniu vyzýval všetkých na svojom Facebooku už aj predtým, než dostal covid. Smola, jeho veková kategória mala prísť na rad pár dní po tom, ako dostal covid. Sám vie, že Facebookom sa šíri veľa negatívnych informácií aj dezinformácií. Preto chce práve on prispieť k tomu, aby sa šírilo nielen jeho svedectvo, ale aj pozitívne posolstvo smerom k očkovaniu.

Prvé kroky po covide

V telefonáte sa bavíme aj o tom, čo počas troch mesiacov v nemocnici bolelo najviac.„Nebol som na pľúcnej ventilácii, ale dostával som cez masku 50 litrov kyslíka za minútu. To je fantastické, keď ju máš na sebe jeden-dva dni a nemôžeš dýchať a máš pocit, že sa topíš. Lenže keď to má človek 15-20 dní, je to strašné. Niektorých pacientov museli doslova priväzovať, lebo si to strhávali z tváre. Je to nepríjemné, človek má pocit, že mu roztrhne hlavu, krvácajú mu nozdry…“ hovorí mi Vlado o málo známom probléme, ktorý so sebou hospitalizácia prináša. Nechce sa však baviť len o tom negatívnom a tak ma poprosí, nech zverejním aj niečo pekné. „Videl som v nemocnici veľa bojovníkov, pred ktorými dávam klobúk dolu. Nevidel som tam nikoho rezignovaného, nikoho, kto by bol zmierený s osudom. Všetci chceli bojovať a všetci preto robili všetko,“ prezrádza a zároveň chváli zdravotníkov. Najmä tých, ktorí prebaľovali pacientov a starali sa o ich najzákladnejšie potreby. Na JIS-ke podľa neho nebol taký, ktorý by svoju prácu nerobil poctivo a s potrebnou dávkou dôstojnosti.

Čo sa týka chôdze, začína od 0:0 a čaká ho ešte dlhý zápas. Nedávno však Vlado pridal video prvých krokov po niekoľkých mesiacoch a tak sme my všetci, ktorí sme mu fandili, modlili sa, či držali palce aj na končatinách našich susedov, mali veľký dôvod na radosť. Na záver nášho telefonátu, tesne pred výkopom prvého zápasu, ktorý sa obaja chystáme sledovať, sa ho ešte pýtam na to, či sa dočkáme aj ďalšieho podobného videa. „Keď som sa prvýkrát postavil, vyhŕkli mi od radosti slzy. Ak sa dopracujem k nejakej chôdzi, tak skúsim niečo natočiť,“ hovorí veľký bojovník, ktorému cez prestávku s radosťou prinesiem štrúdľu z presska, keď sa najbližšie stretneme na fodbale.

Vladu, trimce še!

Foto: Daniel Stehlík / Cvak.sk

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera