Vrchol futbalovej sezóny žien prichádza rýchlejšie ako stihneme vstrebať dojmy z posledného ligového kola. Záver by nevymyslel ani sám Rosenberg.
Vrchol dosiahlo približne dvadsať žien súčasne. Všetky boli v belasom a opojenie z titulu si zaslúžene užili. Síce vonku, ale na naše pomery pred nadpriemernou kulisou.
Naša najvyššia súťaž ponúka pre ženské majstrovstvá sveta presne nula hráčok. Preto sme si dovolili ukončiť ligu len štyri dni pred ich štartom. Teraz už všetky oči do Francúzska.
Od piatku nás tam čaká 24 ženstiev, 9 štadiónov a 30 dní zápasov najkvalitnejších futbalistiek sveta. Celky rozdelíme do šiestich skupín, a podobným herným systémom, aký poznáme z posledného mužského EURA, spoznáme 7. júla majsterky sveta.
Favoriti a outsideri
Väčšina skupín má jasného favorita. Francúzsko, Nemecko, Brazília, Holandsko. Celky, s ktorými sa počíta aspoň do štvrťfinále. V dvoch skupinách sa stretnú reprezentácie zo širšieho okruhu favoritov už v základnej skupine.
Anglicko s Japonskom v „déčku“ a USA so Švédkami v skupine F. Na opačnom konci je partia absolútnych nováčikov z Čile, Škótska, Jamajky a Južnej Afriky. Za exotické môžeme považovať aj rozhodkyne z Etiópie alebo Rwandy. Snáď ich nebudeme musieť zaradiť v poturnajovom hodnotení medzi outsiderky.
Na čo sa tešiť
Na šampionáte sa objavia stálice, ktoré budú štartovať na štvrtom-piatom turnaji, ako Marta Formiga, Jill Scot, alebo Carli Lloyd – jediná strelkyňa hetriku vo finále MS. Pre niekoho, kto sa v ženskom futbale veľmi neorientuje, môže byť lákadlom tréner Albionu, diabol Phil Neville.
Osobne sa najviac teším na dve Holanďanky. Prvou je Jill Roord, pri rozhovoroch počas Eura U19 na Slovensku vždy usmiata hráčka (osobná skúsenosť spolu s Telovýchovným vedúcim) a spoluhráčka našej Dominiky Škorvánkovej z Bayernu. Druhou je rovnako mladá hviezdička Miedema hrajúca za Arsenal.
Pár zaujímavostí
Ťažko povedať či ide o trend, alebo sa rodí všade menej talentov. Faktom však je, že tohtoročné majstrovstvá budú mať najväčší vekový priemer. Najviac mu „dopomáha“ Brazílčanka Formiga. Prvých majstrovstiev sveta dospelých sa zúčastnila už v roku 1995. V tom čase 150 účastníčok tohto turnaja ešte nebolo ani na svete.
Najmladšia hráčka je v kádri Nového Zélandu a má len 16 rokov.
Absolútny lokálpatriotizmus prejavili tréneri z USA, ktorí vyskladali káder výhradne zo svojich líg. Protipólom je tím Jamajky kde nehrá domácu súťaž ani jedna futbalistka.
Pe-nia-ze
Je jasné, že ženský šampionát nemá vo svetovom meradle úroveň napríklad mužskej ligy majstrov. Rovnako finančné odmeny z FIFA v celkovom súhrne by nestačili na kúpu ani len jedného Ronalda či Messiho.
Treba ale vyzdvihnúť, že rozpočet na odmeny navýšila FIFA viac ako trojnásobne. Z 15 na 50 milónov eur.
Dvojnásobne narástli odmeny za umiestnenie, kde víťaz berie štyri
eurové melóniky. Vznikol aj fond na podporu klubov, ktoré hráčky na šampionát dodajú. Klubom príde do kasy v priemere 15 tisíc eur za každú dodanú hráčku.
K tomu prirátajme vyše viac ako 11 miliónov pre federácie na prípravné zápasy.
Slovenská šľapaj
V zápasoch si „Slovenskoooooo“ nezakričíme. To už vieme. Prepašovať sa nám nepodarilo ani hlavnú rozhodkyňu. Historickú účasť však zaznamená mediálne pokrytie.
RTVS počnúc dneškom odvysiela sériu priamych prenosov. Prvý raz sa Majstrovstvá sveta žien ocitnú na celoštátnej televízii. Niektoré priamo na Dvojke, iné, vrátane dnešného otváracieho zápasu, na webe RTVS. Ak by vám bolo málo, odporúčam satelitom voľne šírene kanály ARD a ZDF. Každý deň ponúkajú aspoň dva priame prenosy.
Užime si mesiac najkvalitnejšieho ženského futbalu na svete.
Komentáre