Štvrtok, 27. jún 2024

Futbalová lopata: Lamkela Zé naháňal po letiskách, Hyballa mu zrušil follow

Ján Janočko Ján Janočko 12.02.2023
Foto: Archív Futbalová lopata

Instagramovú futbalovú verejnosť na Slovensku zabáva už nejakú tú nedeľu profil Futbalová lopata. To najlepšie z profesionálnych aj amatérskych trávnikov zverejňuje vo svojich príbehoch, no doteraz ho ešte nikto nepoprosil o rozhovor. Tak sme to skúsili. A povedal nám o svojom skorostretnutí s Lamkelom Zé, o tom, ako sa sledoval s trénerom Hyballom či o tom, či a kedy zverejní svoju identitu.

Koľko ľudí vie, kto stojí za profilom?

Môj osobný odhad je, že úplnú identitu vie 10 až 20 percent sledujúcich, ale väčšina má už nejaký odhad a vie ma zaradiť, kto som. 

Chceli by ste zostať v takejto anonymite, alebo sa plánujete jedného dňa ukázať (futbalovému) svetu?

Myslím si, že ľudia, ktorí ma naozaj sledujú vedia už môj vek, krstné meno a aj odkiaľ som. Niektorí už určite vedia aj ako vyzerám takže nevidím dôvod sám seba nejako často publikovať. Som však pekný chlapec, tak to musím premyslieť (smiech). 

Kde je viac lopát – v dedinskom alebo profi futbale?

Podľa mňa je to celkom záludná otázka pretože v dedinskom futbale sa vyskytuje oveľa viac hráčov, ale keby sme to mali brať podľa percentuálneho pomeru, tak to bude veľmi podobné. V jednom sa stretáva viacero svetov a v tom druhom je to zase oveľa intenzívnejšie. Asi sa nedá jednoznačne odpovedať. 

Ktorý z nich máte radšej?

V jednom sa aktívne pohybujem a tak mi je logicky bližším. Oveľa viac ho poznám, ale zase na najvyššom fóre je to o to zaujímavejšie. Čo sa týka tejto témy tak určite to vie viac zaujať práve profesionálnom futbale.

Vašim najväčším obľúbencom je Didier Lamkel Zé, ktorý hrával aj za Dunajskú Stredu a preslávil sa viacerými úletmi. Svojho času ste robili reklamu aj trénerovi Petrovi Hyballovi. Kto sú ďalší “obľúbenci”?

Fúha, je ich nespočetne veľa. Ak by som mal doplniť túto pomyselnú svätú trojicu, pridal by som ešte Martina Fedina.

Čo vás na nich tak fascinuje?

Inakosť, originalita a hlavne to, že neprikladajú veľký význam tomu, čo si o nich kto pomyslí. 

Dostali ste od niektorého z nich aj odpoveď? Skúšali ste ich kontaktovať?

Asi každý videl pokusy kontaktovať Lamkela, ale to nevyšlo. Aj keď paradoxne na neho mám najbližší kontakt. S Martinom Feninom som v pravidelnom kontakte, povedal by som, že je môj kamarát. Peťo Hybala dokonca túto stránku počas svojho pôsobenia v Trenčíne sledoval. To pôsobenie však bolo krátke a tým pádom bol krátka aj táto epizóda.

Čo nejakí ďalší známi futbalisti?

Je tu trend, že veľa hráčov, ktorí hrajú našu prvú ligu, alebo aj Slováci v zahraničí, si pozerajú každú jednu storku, ale nedajú mi pol roka follow. Keby to bol jeden takýto, ale sú ich desiatky. Beriem ich však ako vernejších fanúšikov, ako tých, ktorí tam síce majú follow, ale nepozerajú to. Vďaka im za to, ale pokiaľ mi nedajú follow tak ja im tu nebudem robiť reklamu a nebudem ich tu menovať (smiech). 

Prišli aj negatívne komentáre, správy, vyhrážky?

Nedostávam nejaké veľké množstvo negatívnych reakcií aj keď samozrejme niektoré témy sú polarizujúce. Väčšina ma už však berie s nadhľadom a rezervou. Nejak si tie veci nepripúšťam. Párkrát som dostal odozvu keď som niekoho publikoval bez jeho súhlasu. To však bolo skôr v príbehoch keď sa vyskytlo nejaké virálne video, alebo fotka a ja som nevedel meno dotyčného a nevedel som to overiť. V tom prípade som sa to aj snažil nechať tak aby to ostalo také poloanonymné aby som nikomu nespôsoboval žiadnu ujmu. Mám za to, že pokiaľ je nejaká vec dostupná na internete tak sa k nej môžem verejne vyjadriť pokiaľ nemením obsah, nehovorím nejakú nepravu, alebo niečo podobné.

Takže väčšina sa dobre baví – aj na svoj účet.

Presne tak. Samozrejme, nepočítam prípady, keď ma niekto zablokoval. To beriem ako jeho právo, že si dotyčný vyhodnotí, čo je pre neho prospešné a čo nie je. Neberiem si to osobne a vôbec to nepovažujem za zlú reakciu, ale skôr ako slobodnú voľbu a rozhodnutie. 

No dobre, tak poďme po poriadku. Ak náhodou niekto nevidel – popíšte nám prosím celý príbeh “naháňačky” s Lemkelom po európskych letiskách.

Bolo to tak, že som šiel do Maroka navštíviť kamaráta a letel som z Viedne do Paríža. Keď som čakal na lietadlo tak som zbadal na Lamkelovom Instagrame, že tiež by mal niekde letieť. Vôbec som nevedel, čo to bude, lebo sa mal nachádzať v Belgicku. Potom pridal príbeh, že je na tom istom letisku ako ja. Letisko bolo obrovské a nakoniec som sa k nemu nedostal. Paradoxne letel presne tam, kde ja a aj v podobnom čase, len inou leteckou spoločnosťou. Bola to náhoda, že dva lety idú do tej istej destinácie, z toho istého letiska a takto sa to stretne.

Vlastne ste vyspoilerovali jeho prestup, je to tak?

Presne tak. Dá sa tak povedať, že som bol asi prvý, kto to vedel. Na jeho novom osobnom Instagrame ani nemá toľko sledujúcich. Pridal gate a ja som si pozrel časovo, ako sedí harmonogram letov. Tým sa dalo odhadnúť, ktorý z klubov je sa blíži. Keď som si to spojil spolu s jeho hráčskym profilom, vyvstali z toho len dva kluby. Následne som pátral na Twitteri, kde bola nejaká špekulácia spred pár dní. Všetko sa mi to potom dokonale spojilo.

Je pravda, že ste prvým, kto si kúpil jeho nový dres?

Keďže som si to kúpil ešte pred podpisom zmluvy a predavač sa ma trikrát pýtal, či to myslím naozaj, tak je úplne jasné, že som bol prvý.

Ako objavil Lopatu Martin Fenin?

Myslím, že to bolo v dobe, keď sa začal aktívnejšie zaujímať o Instagram a celkovo sa viac objavovať na internete. Začal rozdávať rozhovory a mal tam veľmi silné bonmoty, a tak som to publikoval – bolo to vždy bolo smiešne, ale malo to aj niečo do seba a trochu pravdy. Označil som ho a keď to už bolo asi tretíkrát, tak sa chytil, prezdieľal to a pribudli mi nejakí followeri. Vždy, keď niečo pridá, tak zareagujem a takto sme v kontakte. Týpek jak hovado.

S kým ďalším z profesionálnych futbalistov ešte takto “interagujete” na sociálnych sieťach?

V nepravidelnom kontakte je ich veľmi veľa. Skôr niekto na niečo zareaguje. S rôznymi hráčmi, z rôznych krajín, ale z takých, ktorí sledujú viac intenzívne by som spomenul Dušana Kuciaka, ktorý je buď veľký fanúšik, alebo žije Instagramom lebo ten je tam stále a reaguje. Pravidelne mi však moje príspevky komentuje Samo Petráš, gólman Dunajskej Stredy. Celkovo si s gólmanmi veľmi sedím, sú rovnako “veľmi iní”, tak ako aj ja (smiech).

Ako vlastne vznikla Futbalová lopata?

Celé to vzniklo tak, že som sa zaujímal o stránky na Facebooku v čase, keď to bolo celkom populárne. Mal som niekoľko stránok s futbalovou tematikou, nejaké stránky som skupoval a bavilo ma robiť admina a informovať ľudí, pridávať svoje myšlienky a informácie zo sveta futbalu. Bol som v skupinách, kde sa tieto stránky “trejdovali”. Niekto pridal, že predáva stránku na Instagrame, kde som v tom čase nebol. Bola to stránka s názvom Futbalový hejter a hovoril som si, že to je celkom zaujímavé. Sú tam vtipné veci, tak som to od neho kúpil. Bolo to asi tak pred troma rokmi, prvý rok som sa o to nezaujímal a len občas niečo pridal. Potom, keď prišiel covid, som mal viac času a tak sa to rozbehlo. Pred tými dvoma rokmi som to aj premenovalm lebo som nechcel, aby to evokovalo, že niekoho hejtujem. Skôr som chcel aby to malo pozitívnu konotáciu. Nebudem hejtovať nikoho, akurát tak sám seba a odvtedy sa to chytilo a ide to až doteraz.

Aké sú ambície? Plánujete si stránkou zarábať? Alebo máte konkrétny cieľ v počte fanúšikov?

Nemám vyslovene žiadne ambície len chcem zotrvať v tom, čo robím kým ma to baví. Stále to beriem ako zábavku. Chcem zdieľať to, čo ma zaujme. Už sa ma pár ľudí pýtalo, či nebude nejaký merch, alebo niečo podobné. Určite to nebudem riešiť kým nás tam nebude aspoň 10 000. Myslím, že sa tam môžeme dostať a potom to možno bude na programe dňa. Čo sa týka monetizácie, tak nie som vyslovene jej zástanca. Aj teraz mi chodia nejaké ponuky na spoluprácu, ale pokiaľ to nepoužívam, tak to ani neodporúčam ostatným. Vyslovene sa tomu nebránim, no ide len o veci, ktoré sú mne prínosné a mohli by byť aj ostatným. Môžu mať podobné záujmy, problémy a podobne. Ak by šlo o nejaký športový obchod cez zľavový kód niečo málo zarobím, ale skôr mi ide o to, aby ľudia ušetrili. To isté aj v prípade, ak budem hovoriť o kŕčoch (lebo veľa ľudí hrajúcich futbal ich má), odporúčať nejaký doplnok budem jedine v príprade, že ho mám odskúšaný. Nestojí mi to za tých pár eur a rozhodne to nie je nejaký môj primárny cieľ. Tú stránku mám vyslovene ako zábavku a stále to má moju osobnú integritu. Hoci tam dávam blbosti, sú to moje blbosti (smiech).

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera