Pondelok, 22. júl 2024

Futbalovým majstrom Európy by sa arabské peniaze hodili. Zvažujú spoločnú kandidatúru na MS 2030 so Saudskou Arábiou

SITA/Michael Regan/Pool via AP

Saudská Arábia má vážny záujem o usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2030. Podľa The Athletic jej americká poradenská spoločnosť radí, aby kandidatúru spojila s úradujúcimi majstrami Európy. A Taliansko súhlasí.

Ďalším z potenciálnych spojencov je Egypt a Maroko. Saudská Arábia je v posledných rokoch vo futbale veľmi aktívna a organizovanie majstrovstiev sveta by pre krajinu bolo najväčšou odmenou. Najmä preto, že o rok bude šampionát hostiť regionálny rival Katar.

Taliani chcú EURO aj MS

Prezident talianskej federácie Gabriel Gravina uviedol, že krajina majstrov Európy nad touto možnosťou rozmýšľa. Na tlačovej konferencii sa vyjadril, že Taliansko bude kandidovať ako hostiteľ EURO 2028 a MS 2030, na ktorých sa oslávi storočnica majstrovstiev sveta.

FIFA kedysi spoločné hosťovanie šampionátu odmietala. Teraz ich však podporuje za účelom znižovania finančnej záťaže. Od roku 2026, kedy podujatie bude hostiť Kanada, Mexiko a USA, sa počet účastníkov zvýši na 48.

Taliansko za posledných 87 rokov hostilo štyri veľké futbalové turnaje. Od MS 1990 do svojich štadiónov neinvestovalo veľa peňazí a práve tu by sa saudské investície mohli hodiť.

Širšia koalícia

Prvým variantom pri podaní prihlášky bola koalícia Saudskej Arábie s Marokom a Egyptom, ktoré sa uchádzalo o usporiadanie MS 2026. Projekt sa javil o to zaujímavejší, lebo by spojil futbalové konfederácie Ázie a Afriky.

V prípade spojenectva by sa musela v afrických krajinách dobudovať značná infraštruktúra, ktorá vyžaduje nemalé investície. Vznikli obavy o komerčný úspech turnaja, vplyv na ekonomiku krajín a bezpečnostné otázky.

Nielen futbal

Saudská Arábia, ktorá nikdy nepripravovala vrcholové futbalové podujatie, zrýchlila organizovanie významných športových podujatí vrátane kvalifikačných zápasov na MS a zápasy Ligy Majstrov AFC.

Okrem futbalu krajina pred pol rokom usporiadala odvetný zápas o titul majstra sveta v ťažkej váhe, keď v Rijáde nastúpil Anthony Joshua a Andy Ruiz Jr. V zemi prebehlo niekoľko golfových turnajov so špičkovým obsadením a v decembri budú mať v Džidde premiéru preteky F1 s najdlhším mestským okruhom.

MS 2030

O kandidatúru na MS 2030 usilujú aj Angličania. Britské krajiny zvažujú spoločné organizovanie s Írskou republikou. Finále tohtoročných majstrovstiev Európy vo Wembley kampaň Ostrovanov značne poškodilo. Briti stratili svoje dve najväčšie zbrane- povesť skvelého štadióna a schopnosti organizátorov a zároveň všetkým pripomenuli svoju Achillovu pätu- chuligánstvo.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin chce, aby sa všetkých 55 členských asociácii v Európe zjednotilo na jednej ponuke. Predpokladá sa, že sa prikloní k hosťovaniu štátov z Pyrenejského polostrova, ktorú navrhli Španielsko a Portugalsko.

Do hry prichádza aj Taliansko so Saudskou Arábiou. Nevylučuje sa ani prihláška z Južnej Ameriky alebo Ďalekého východu, kde Čína zvažuje, či využije od FIFA bezplatný poukaz na usporiadanie majstrovstiev sveta.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera