Sobota, 25. máj 2024

Gerrard za Kloppa, Klopp za Löwa? Fanúšikovia, rivali aj komentátori majú jasný názor

Ján Janočko Ján Janočko 15.03.2021
SITA/Phil Noble/Pool via AP

Anglický majster ešte nikdy nehral tak zle v sezóne po zisku titulu a nad Anfieldom je zamračené. Odkedy pandemická situácia zavrela dvere na štadióny, Liverpool FC nie je vo svojej koži. V lige tápa, maródka sa rozširuje, čoraz hlasnejšie sa hovorí o zmenách v tíme, ktoré by mohli priniesť vykročenie smerom k víťazstvám.

Nápady na zmeny

V nápadoch na zmeny, samozrejme, nechýba ani výmena trénera. Jurgena Kloppa by vraj mohol nahradiť exkapitán a legenda Liverpoolu, Steven Gerrard. Ten si ako tréner škótskeho Glasgowa Rangers pripísal na konto v tejto sezóne titul s obrovským náskokom na odvekého rivala, Celtic. No a zhodou náhod sa uvoľnilo miesto na lavičke nemeckého národného tímu.

Joachim Löw pri reprezentácii končí, o Kloppovi sa špekuluje, že by raz, po ukončení pôsobenia v Liverpoole, mohol skúsiť aj tento džob. Zaujímalo ma, ako sa na túto tému pozerajú ľudia, ktorí futbalom žijú.

Oslovil som administrátora československej fanúšikovskej stránky na Facebooku, dvoch komentátorov, ktorí Liverpool sledujú pracovne so slúchadlami a mikrofónom pri prenosoch Premier League a Ligy majstrov, ale aj celoživotného fanúšika najväčšieho rivala, klubu Manchester United.

Pýtal som sa ich názor na zotrvanie Kloppa pri tíme aj na prípadnú náhradu. V nasledujúcich riadkoch nájdete aj výsledok ankety, ktorá prebiehala na fanpage Takurčitee na Instagrame.

Kloppova prvá päťročnica

V čase, keď Klopp preberal tím, sa Liverpool nachádzal v pomerne zlom stave. Brendan Rodgers sa síce priblížil k titulu, na dobrú sezónu 2013/2014 však výsledkami nedokázal nadviazať. Až prišlo rozhodnutie angažovať nemeckého trénera, ktorý okamžite prerušil plánované ročné voľno.

„Kto by to bol povedal, že práve nemecký tréner prinesie do anglického tímu ľudskosť!? Klopp dostal dôveru a budget, vytvoril úžasnú tímovú chémiu a výsledky hovoria samé za seba,“ hodnotí Števo Eisele, komentátor stanice Orange Šport. V podobnom duchu sa vyjadruje aj admin stránky Liverpool FC CZ/SK Martin Simandl: „Jeho pôsobenie je to najlepšie, čo sa klubu mohlo prihodiť a verím, že poviem za všetkých fanúšikov, že sú s jeho prácou nad mieru spokojní.“

V majstrovskej sezóne Liverpool dominoval. Sezónu predtým vyhral Ligu majstrov. Dnes však niektorí fanúšikovia volajú po Kloppovom odchode. „Ľudia sú oťapení zaslúženými úspechmi, preto akékoľvek výraznejšie zaváhanie púta pozornosť a prináša frustráciu,“ hovorí Pavel Bielik, ktorý fandí najväčšiemu konkurentovi, Manchcesteru United a dodáva: „Klopp si však stále zaslúži priestor, vybudoval najsilnejší tím na svete, ktorý predvádzal atraktívny futbal. Klobúk dole aj pred vedením Liverpoolu, ktoré ho na začiatku podržalo a verilo, že prinesie víťaznú mentalitu.“

Spomínaná dôvera vedenia súvisela aj s tým, že Klopp mal voľnú ruku pri výbere posíl. Aspoň sa to zo začiatku zdalo. Neskôr sa však začali vynárať špekulácie, že vedenie nie je celkom ochotné dávať šialené čiastky na veľké prestupy.

Úzky káder môže byť jedna z príčin neúspechu v tejto sezóne, za ktorú Klopp až tak nemôže, pripomína Karol Jakubovič, komentátor Digi Sportu: „Pri súčasnej kríze si musíme uvedomiť, že proti Liverpoolu hrali v posledných mesiacov naozaj veľké aspekty. Neuveriteľne nahustený kalendár, vplyv koronavírusu na fanúšikovské a tým aj finančné nastavenie, možná strata motivácie po megaúspechoch a v neposlednom rade extrémne vysoký počet zranených hráčov.“

Vráti sa kapitán?

Zhoda okolností, za ktorých sa môže udiať veľké sťahovanie trénerov spomenuté v úvode, je až zarážajúca. Je jasné, že The Reds potrebujú nový impulz a slovenský fanúšik je zvyknutý, že v profesionálnom športe sa takáto požiadavka rieši zväčša jediným spôsobom – výmenou trénera. Klopp si už status liverpoolskej legendy vybudoval, ďalšia by ho mohla nahradiť.

V rozbehnutej sezóne by to nebol ideálny scenár a Gerrard by musel trénovať to, čo má. Do zloženia kádra by hovoriť nemohol, mohol by však začať spoznávať tím ešte skôr, než začne príprava. Do hlavy majiteľom nevidím, ani do hlavy Kloppovi, ktorý síce povedal, že k nemeckej reprezentácii sa neuberie, ale viete ako to býva…

„Hoci okolnosti navonok nahrávajú tejto rošáde, svoje gastráče by som na ňu nestavil, ale dnešnom svete je možné naozaj všetko,“ hovorí Eisele a dodáva: „Úprimne si však nemyslím, že sám Gerrard je už pripravený na túto úlohu. Pozrime sa ako nedávno pohorel Frank Lampard. Timing je kľúčový element a potom netreba zabúdať, že trénovať reprezentáciu je úplne iný druh roboty ako v klube.“ Toto riešenie sa zdá byť nepravdepodobné, pripomeňme si však, aké nepravdepodobné bolo, že Klopp zasadne na lavičku Liverpoolu v čase, keď sa nechal počuť, že si dáva oddych. 

Rôzne scenáre

Prípadná budúcnosť exkapitána na lavičke tímu z Anfield road však nie je ani zďaleka vylúčená. Bol by to určite zaujímavý ťah, nielen zo športového a fanúšikovského, ale aj marketingového hľadiska. Viem si predstaviť, ako by sa Netflix s Amazonom bili o práva na sfilmovanie minisérie o Gerrardovi. Nateraz však ešte Stevie nemá dosť skúseností a výhra škótskej ligy je, pri všetkej úcte, tak trochu málo.

Podobne to vidí aj Pavel Bielik drukujúci United. Scenár (nie pre Netflix ani Amazon, ale pre návrat Gerrarda) však podľa neho  existuje: „Gerrard by mal (v dokonalom prípade) najskôr okúsiť iný tím v anglickej lige a do Liverpoolu prísť ako skúsený manažér, ktorý tím povedie dlhé roky. Druhý problém je samotný Klopp – takýto koniec si nezaslúži. Zmenu potrebuje káder, predovšetkým útočná trojica, ktorá to spolu ťahá už nejaký čas a zdá sa, že postupne stráca motiváciu.“

V tomto smere sa s Eiselem v podstate zhodnú. Impulz je teda potrebný, nie však na lavičke, ale priamo na ihrisku. „Každá kríza je zároveň príležitosť. Po rokoch hojnosti potrebuje Liverpool rez kádrom. Myslím, že hráči ako Salah, Wijnaldum, Shaqiri alebo Origi nemajú veľmi čo tímu už dať. A Jurgen Klopp na mňa stále pôsobí, že je plný energie a vnútorného ohňa súčasnú situáciu zvrátiť. A o dva-tri roky odovzdať mužstvo ako na podnose Gerrardovi…“ myslí si komentátor, ktorý trávi s Liverpoolom utorkové alebo stredajšie noci.

A čo ďalej?

Zachytil som informácie o tom, že Kloppovi bude ponúknutý nový kontrakt. Ten aktuálny mu vyprší v roku 2024. Vloženú dôveru a sľub o titule splnil. Podľa mňa by bola škoda Kloppa nechať ísť. Za pravdu mi dáva aj Karol Jakubovič z Digi Sport: „Ak by v nasledujúcej sezóne dokázal vrátiť červených na vrchol, bol by to možno ešte väčší úspech ako predchádzajúce dva tituly. Byť Kloppom, presne o to by mi išlo.  Ako už zaznelo, určite zaváži konečná tabuľka Premier League. Ak Liverpool skončí mimo top4, či dokonca mimo top7, môže to byť spúšťačom konca. Podľa mňa sa to však nestane.“ 

Do boja o čo najlepšie umiestnenie dá Klopp všetko. Pri tejto snahe neváha ani v otázke či si pohnevá reprezentačných trénerov. Nemec avizoval, že hráčov na reprezentačné zrazy nepustí. Beztak náročná sezóna si vyžiada aj dlhodobé zdravotné problémy, zápasov je veľa a ak sa aj pokazí sezóna 2020/2021, tá ďalšia by sa už naozaj nemusela.

Čo teda Kloppa čaká, ak zotrvá v Liverpoole? „Mužstvo potrebuje koniec sezóny, doliečiť zranenia kľúčových hráčov, oddýchnuť si, dobiť baterky, posilniť káder a či už sa bude hrať budúci rok európska súťaž alebo nie, začať odznova a pokúsiť sa atakovať najvyššie pozície v lige,“ zhŕňa Martin Simandl.

Finálne rozhodnutie bude na Kloppovi a na majiteľoch klubu. Zdá sa však, že nielen fanúšikovia, ale aj rivali a nestranní komentátori sa zhodujú na tom, že nemecký tréner by mal ostať na ostrovoch. A podobne jasno v tom majú aj fanúšikovia Takurčitee. V ankete na Instagrame 78% z vás hlasovalo za to, aby Klopp na lavičke ostal. Viac ako pätina v tejto chvíli vidí lepšie riešenie pri kormidle klubu. Viesť by ho teda podľa nich mal exkapitán Gerrard.

Ďalšie články o futbale

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera