Streda, 27. marec 2024

Góly, hromy, blesky

Telovýchovný vedúci

Bola minulá nedeľa a nad Košicami sa ženili čerti. Nad ihriskom južne od mesta v dedinke Ždaňa, kde sa chystal zápas prvého kola nového ročníka Slovnaft Cupu sa zbiehali mraky a na mini parkovisko autá. Viac, ako dvadsať sa ich nezmestilo, musel som svoje odstaviť pred bránou.

Hornád Ždaňa – FK Čaňa 4:2 (2:1)

O sedemnástej mal výkop derby zápas tímov, ktorých ihriská delí rieka Hornád a asi len tri kilometre. Ždaňa hrá piatu ligu, Čaňa je o súťaž vyššie. Jej osud bol v posledných ročníkoch podobný – vyhrať zápas, dva a potom tesne podľahnúť klubu z najvyššej súťaže.

Žreb aktuálneho ročníka bol trochu iný. “Dneška idze ľem o to, gdo budze bavic s Kalšu,” boli prvé slová, ktoré som počul pri nástupe hráčov na plochu od jedného z vyše stovky fanúšikov. Kalša je v regióne klubom, ktorý ide hore, aktuálne v tretej lige. Svoj zápas hraný v Budkovciach v rovnakom čase zvládla, vyhrala 5:3.

Zápas na pekne pokosenej, sýtozelenej tráve začali aktívnejšie favorizovaní hostia z Čane. V prvých dvadsiatich minútach mali hneď tri šance, neujala sa ani jedna. Okrem nich zaujali už len rozhodcovia, viacerými nepresnými výrokmi. Po jednom takom padol prvý gól – prekvapivo ho strelili domáci.

Hromy, blesky, góly

Čiarový sa podľa prítomných fanúšikov Čane pomýlil a prisúdil loptu v aute domácim. Krátko po rozohraní sa dostala na krídlo k Rolandovi Demkovi, ten si ju posunul na ľavú nohu a parádnym oblúčikom skóroval. Občas sa o góle hovorí, že padol ako blesk z jasného neba. V tom istom čase, ako lopta doplachtila do brány Čane, za ňou nad Košicami skutočne z oblohy blesk na zem padol. Viacerí diváci ocenili nielen krásnu strelu, ale aj divadlo na nebi.

O tri minúty sa situácia zopakovala, druhý podobne pekný gól strelil Ondrej Čigáš. Nezosynchronizoval ho s bleskom ani hromom, no už vtedy bolo jasné, že búrka mieri na Ždaňu. Rozpršalo sa ešte pred koncom polčasu, silný vietor hnal do chrbta hráčov hostí. Situáciu využil Marek Petričko, znížil na 1:2 z pohľadu favorita.

Druhý polčas bezo mňa

Cez prestávku to prišlo. Rozpršalo sa a keďže sa nebolo kam skryť (z auta mohli zápas dosledovať len vyvolení) a ja som mal pred sebou cestu na západ republiky, druhý polčas som oželel.

Nebol som si istý, či a kedy sa vôbec odohrá. Situácia na ceste mi dávala za pravdu, lialo až za Moldavu nad Bodvou. Až niekde pri Zvolene som si v telefóne našiel konečný výsledok. Druhý polčas skončil úplne rovnako, ako prvý. Najprv dali hráči Ždane dva góly, na konci polčasu jeden Čaňa.

Po výsledku 4:2 si proti Kalši zahrá tím z piatej ligy.

Cez víkend pokračuje Slovnaft Cup ďalšími desiatkami zápasov. Pavúčika a časy výkopov nájdete na SlovnaftCup.sk. Postrehy, fotky a zážitky stále čakám na emailovej adrese, alebo na našom Facebooku.