Streda, 27. marec 2024

Grzegorz, ďakujeme. Slovensko využilo presilovku, ubránilo dôležitú výhru a to si treba vážiť

SITA/Kirill Kudryavtsev/Pool via AP

Slovensko porazilo Poľsko 2:1 (1:0) v otváracom zápase skupiny E. Víťazný gól strelil Milan Škriniar po rohovom kope v 69. minúte počas presilovky po vylúčení Grzegorza Krychowiaka sedem minút predtým za stavu 1:1.

Výborný prvý polčas

Sokoli začali zápas proti sebavedomému súperovi dobre. V prvom polčase aktívne bránili, vymazali najväčšiu hviezdu súpera, Roberta Lewandowského a po drzom prieniku Roberta Maka vyhrávali skôr, ako sa naplnilo dvadsať hracích minút.

Mak pri bočnej čiare ihriska prekabátil dvoch súperov, pomedzi nohy jedného z nich si hodil loptu a vnikol do šestnástky. Prudko vystrelil a lopta sa od tyče odrazila do brankára Szczesného za bránkovú čiaru. Krásny gól po individuálnej akcii správne pripísali brankárovi Poliakov, pritom to je škoda. Za odvahu, umenie a zakončenie by si zaslúžil v análoch byť zapísaný krídelník Slovenska.

Bielo-červených situácia viditeľne vyviedla z miery. Nevedeli sa presadiť stredom ihriska, kde vynikajúco vystupoval a odoberal lopty Jakub Hromada. Až do prestávky toho veľa nevymysleli, naopak sa zdalo, že zápas držia pevne v rukách naši.

Útlm a skrat

Prestávka Slovákom ale neprospela. Už pol minúty po otvorení hry vyrovnal Karol Linetty, Poliaci mali výkop a našim nepožičali loptu až kým ju nedostali do siete. Linettova nepríliš podarená strela pomýlila Dúbravku, ktorý potom, čo sa pohol k prave tyčke musel reagovať doľava a chýbali mu potrebné centimetre.

Nasledujúcich pätnásť minút dýchali Poliaci ako keby za dvoch a naši zostali ako obarení. Ako keby neverili, že to, čo si v šatni povedali, sa rozsypalo po prvom útoku súpera. Našťastie sa na Jakubovi Hromadovi vyfauloval Grzegorz Krychowiak. Po druhom faule dostal druhú žltú a hoci sa čudoval, Rumun s píšťalkou ho poslal do sprchy.

Presilovka

Momentum zápasu sa v momente zvrtlo po druhýkrát za krátku chvíľu. Poliakov zrazil vlastný hráč, jeden z najskúsenejších. Ostatní sa ocitli pod tlakom, Slováci boli zrazu na lopte, tlačili a vytvárali si príležitosti. Po jednej z nich a rohovom kope Maka sa cez Hamšíka lopta dostala v šestnástke k Milanovi Škriniarovi. Ten si ju vykopnutím pravej nohy skrotil, stále stojac na ľavej následne sebavedomo kopol smerom na Szczesného. Ten nemal šancu a Slovensko vyhrávalo.

Posledná desaťminútovka, potom čo začali našim hromadne dochádzať sily a pribúdať kŕče, bola náročná na nervovú sústavu fanúšikov. Zúfalí Poliaci tlačili, mali zo dve šance, pri ktorých sme pri televízoroch meraveli. Lopta sa ale za Dúbravku ani raz nedostala a kľúčový zápas Sokoli dotiahli do víťazného cieľa. Tri body pre Slovensko sú ziskom, ktorý si treba vážiť a oceniť.

Fantázia,” povedal ako prvé slovo Dominikovi Krížovi v RTVS kapitán Marek Hamšík, ktorý spomedzi všetkých nabehal aj vo svojom veku počas zápasu najviac kilometrov. Ak to tak cíti nespochybniteľný líder a hráči takisto, fanúšikovia by mohli podobne.

Čo si zo zápasu treba vziať

Futbaloví perfekcionisti a permanentní kritici si svoje negatívne nájdu aj na víťazstve Slovenska na finálovom turnaji EURO 2020. My by sme sa zamerali na pozitíva. Obrana okolo Škriniara so Šatkom vymazala Lewandowského. Využili sme presilovku na strelenie víťazného gólu, to sa našim kedy naposledy podarilo? Udržali sme takto získané vedenie až do konca napriek zúfalému tlaku súpera a získali tri dôležité body. Hamšík odohral celý zápas.

Máme lepší vzájomný zápas ako Poľsko, čiže oni vo zvyšných dvoch zápasoch proti Španielsku a Švédsku musia získať štyri body a my už ani jeden, ak nás ešte chcú predbehnúť a skončiť v tabuľke pred nami.

Keď budeme makať ako jeden muž, budeme odmenení. Dnes sme boli,” povedal v televíznom rozhovore najlepší hráč Slovenska a zápasu, Milan Škriniar. Vygumoval aktuálne najlepšieho útočníka Európy, či sveta, ako mu hovoria viacerí renomovaní novinári.

EURO 2020 začalo Slovensko najlepšie z troch turnajov, na ktorých sa zúčastnilo. Víťazstvom. Treba si ho vážiť.