Štvrtok, 23. máj 2024

Nevídaná futbalová superstar končí reprezentačnú kariéru. Marek, ďakujeme

SITA/AP Photo/Frank Augstein

A ty si čo urobil pre Slovensko? Neobľubujem tieto prirovnania, ale ak by sme sa mali baviť o zviditeľnení nášho štátu vo svete, práve meno Marek Hamšík poznajú vďaka najkrajšej hre, asi všade. Alebo aspoň o ňom počuli.

V novodobej histórii neexistuje futbalista, ktorý bol pre slovenskú reprezentáciu všetkým dohromady: srdcom, dušou, najlepším hráčom, najlepším strelcom, špílmachrom s najhorším účesom a neposlednom rade: osobnosťou nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Jeho komunikácia s fanúšikmi či médiami môže byť príkladom aj súčasným či bývalým kolegom z reprezentácie.

Marek je prototyp skromného chalana, ktorý silné reči pred kamerami nahradil výkonmi na ihrisku. A keď sa nedarilo, prišlo chlapské priznanie so slovami – škoda nevyšlo to. Gentleman medzi športovcami, futbalová superstar pre Slovensko nevídaná, končí reprezentačnú kariéru. On ju vlastne už ukončil, ale práve symbolický rozlúčkový zápas proti Chile bude bodkou za pätnástimi rokmi služby v najcennejšom drese.

Svetlo hviezdy sa rozžiarilo postupne

Písal sa siedmy február 2007, keď ho ako 19-ročného vytiahol Ján Kocian v prípravnom zápase proti Poľsku. Vtedy ešte kopal Sériu B za Bresciu. O štyri mesiace neskôr ho nechal Kocian plávať už vo veľkých vodách. Nastúpil na celý zápas v kvalifikácii EURO 2008 proti Nemecku, ktoré vtedy rozbiehalo svoju novú, silnú futbalovú etapu.

Vyberáme z pozápasového vyjadrenia trénera (zápas sme prehrali 2:1): „Môžem pochváliť Hamšíka. Na svojich 19 rokov odohral výborný zápas“.

Nemecko, čo sa ukázalo o pár rokov neskôr, však nebolo jediné, ktoré budovalo veľký tím. Hoci s menšími očakávaniami sa práve tu niekde začala budovať kostra silnej generácie slovenského futbalu. Škrteľ, Ďurica, Hamšík, Pekarík, Nemec, Šesták, Vittek. Postupom rokov najmä prví menovaní tvorili základ reprezentácie, ku ktorému sa pridávali ďalší hráči. Už v 22 rokoch mu tréner Vladimír Weiss udelil titul kapitána a to tam boli staršie pušky. Práve Hamšíkova genialita dávala našej hre zmysel a myšlienku.

No nebolo tomu tak hneď. Keď začal strieľať góly v Neapole (v prvej sezóne ich dal desať), očakávania verejnosti, novinárov a aj trénerov boli vysoké. Možno to bolo vekom, možno spoluhráčmi, no Marekovi ako keby nevedeli tréneri nájsť na ihrisku správne miesto. Fanúšikovia očakávali zázraky a správy z Talianska boli častokrát pozitívnejšie, ako dianie na reprezentačnej úrovni. Alebo aspoň to, čo sme chceli vidieť. Hamšík nie je loptový virtuóz Zidanovského typu. Jeho herná elegancia spočíva v presnosti prihrávok, nečakanom otáčaní hry, videní celého ihriska, predvídaní a skvelej loptovej technike. Plus v presnej strele ľavou aj pravou, jedno odkiaľ. To sú vlastnosti, ktoré mali svojho času svetové parametre a len jeho lojalita voči Neapolu zabránila, aby dokázal ešte viac vo veľkom futbale.

Postupom rokov sa stal v reprezentačnom drese nenahraditeľným hráčom v strede ihriska, cez ktorého pretekalo všetko podstatné. Prišli góly, prišli historické účasti na šampionátoch.

Stal sa tým, koho nejde nahradiť. Zistili sme tiež až neskôr, časom, že Marek Hamšík je len jeden. Po ňom budeme skôr len dúfať, že príde niekto rovnaký, alebo aspoň podobný. Nie dnes, nie zajtra. Lebo to nie je na slovenské pomery samozrejmosť.

Góly, Branky, Goals, Tore

Najlepšie roky v reprezentácii čo sa herného prevedenia týka, prišli s trénerom Jánom Kozákom a kvalifikáciou na EURO 2016. V nej sa stal s piatimi gólmi našim najlepším strelcom. Na výstavný a víťazný kus Rusom na ME 2016 vo Francúzsku nezabudneme nikdy. Pre písalka tohto príbehu o to krajšie, že bol na štadióne len pár metrov od štipľavej pravačky.

Celkovo strelil Hamšík v národnom drese 26 gólov, osemnástim rôznym krajinám. Za ním druhý Vittek vsietil 23 a tretí Szilard Németh 22 gólov. Zo súčasných reprezentantov má však Ondrej Duda „len“ desať a žeby niekto mohol prekonať rekord, je v súčasnosti nereálne. V blízkej aj vzdialenej budúcnosti tiež.

Kvalifikácia MS – 6
Kvalifikácia EURO – 10
EURO – 1
Liga národov – 2
Priateľské zápasy – 7

Góly Mareka Hamšíka v národnom drese.

Marek nestrieľal len góly, ale zaznamenal aj dôležité asistencie. Za všetky spomenieme dve najvýznamnejšie. Prihrávka na druhý Vittekov zázrak z Afriky proti Taliansku a center, ktorý mal oči na EURE proti Rusom. Čo nasledovalo vieme. Takto by sme mohli pokračovať koľko chceme, ale vyberieme tri najkrajšie gólové momenty.

Za mňa, narýchlo a bez rozmýšľania:

3. Gól z penalty Čechom v kvalifikácii MS 2010 a následná červená karta po dvoch žltých, pričom prvá bola za vyzlečenie dresu po premenenej penalte.

2. Gól Nemcom v príprave na EURO 2016

1. Gól proti Rusom na EURO 2016 (na youtube v rôznych podobách)

Koniec jednej éry

Odchodom Mareka sa symbolicky končí jedná éra, ktorej ústup prichádzal postupne, pár rokov. Postup na ME či MS nie sú pre slovenský futbal samozrejmosťou. Generácia okolo Hamšíka to dokázala trikrát a dvakrát si ani žiadnu hanbu neurobila. Hádam už všetci vidia, čo možno pred pár rokmi nevideli. V Marekovi Hamšíkovi sme mali poklad, ktorý sa nájde raz za 30 rokov, lebo skoro toľko má naša malá republika.

V nedeľu hlásia na Tehelnom poli vypredané. Po posledných výsledkoch a hre našej reprezentácie je jasné, že ľudia sa nejdú pozrieť ani na Calzoneovcov, ani na Chile. Ľudia prídu na Hamšíka. A to je odpoveďou na všetko. Marek, ďakujeme. Bol si najlepší!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera