Štvrtok, 11. apríl 2024

Ivan Schranz si v Slavii splnil sen a dodáva: Na nepríjemného fanúšika Sparty som v Prahe nenarazil

Ján Janočko Ján Janočko 26.12.2022
FOTO TASR - Martin Baumann

Pred pár dňami som sa s Ivanom Schranzom stretol na krste knihy Kontroverzný tréner od Vlada Goffu a Juraja Berzediho. Futbalista pražskej Slavie bol krstným otcom tejto novinky, čo mu aspoň trochu skrátilo čakanie na návrat na trávnik po desivom zranení. Bavili sme sa podpore z klubu v náročných časoch, o stresoch z kamier aj o možnom skorom návrate do reprezentácie.

Ako sa máte a čo robíte teraz, v čase rekonvalescencie? 

Ďakujem, mám sa dobre. Robím všetko pre to, aby som sa čo najskôr mohol vrátiť na trávniky. Momentálne to už nič špeciálne neobnáša. Dôležité boli prvé týždne po tom, ako som mal fixáciu krku. Pracoval som s fyzioterapeutmi a teraz je to viac-menej na mne. Mám cvičenia na posilňovanie partií, ktoré boli zanedbané a to hlavne okolo krku a lopatiek. Pripravujem sa fyzicky. Začal som veľa behať, aby som zvládol všetky náročné tréningy na začiatku prípravy. 

Zranenie a aj prvé predpovede vyzerali dosť hororovo. V januári však už máte byť naspäť, je to tak?

Máme to tak naplánované naprieč klubom, fyzioterapeutmi aj doktormi. Mal by som sa zapojiť do tréningu a venovať sa potrebným cvičeniam. Verím, že všetko bude v poriadku a v januári začnem trénovať s tímom naplno. 

Trénovať a sledovať spoluhráčov je predsa len iné ako hrať zápasy. Nenudíte sa na PNke?

Odkedy sa mi stal úraz, tak si hovorím, že to mohlo dopadnúť oveľa horšie. Všetko zlé je na niečo dobré. Nenudím sa. Za rok a pol v Slavii, čo sa týka futbalu a cestovania, toho bolo naozaj veľa. Často som nebol doma a bolo to náročné hlavne pre najbližších. Oddýchol som si a užíval čas doma s rodinou. 

Cítili ste podporu klubu a spoluhráčov? Akú veľkú rolu to zohralo?

Samozrejme, mal som podporu. Majiteľ mi prízvukoval, že nemá význam nikam sa ponáhľať. Po tom, čo mi dali dole chránič krku ostali len nejaké dva-tri zápasy do konce jesene a to už nestojí za to, aby sme riskovali nejaké ďalšie zranenie. Hneď som bol oboznámený, že jesenná časť sezóny pre mňa skončila. Dôležité je dať sa dokopy a pripraviť sa na január a pomoc mužstvu. 

Slavia je veľmi úspešná, pravidelne hrá v európskych pohároch. Je pre vás tento angažmán splneným snom?

Určite. Je to najväčší klub, v ktorom som bol a sedí mi. Máme fantastický tím, výborných hráčov, výborného trénera. Som za to strašne vďačný. Je to pre mňa splnený sen. Hral som európske poháre aj keď zatiaľ iba Konferenčnú ligu. Verím, že sa nám podarí získať titul a budúci rok zabojujeme aj o Ligu majstrov. 

Môžete porovnávať slovenskú a českú najvyššiu súťaž. Čo tej našej oproti českej najviac chýba? V čom je ten najväčší rozdiel?

Veľmi ťažká otázka. Z každého smeru niečo. Český futbal je o kus ďalej diváckym záujmom. Na druhú stranu je to možno spôsobené tým, že sú tam minimálne tri veľké kluby s veľkou fanúšikovskou základňou, ktoré pravidelne dokážu hrať európske poháre, predávať hráčov do dobrých líg za zaujímavé sumy. Jedna vec sa odvíja od druhej. Sú o nejaké kroky vpred a možno majú viac trpezlivosti v nastavení systémových vecí, čo je v slovenských kluboch naozaj ťažké. Povedal by som, že v každej veci trochu zaostávame, ale treba niekde začať a systematicky pracovať na zmenách.

Pochodili ste viacero českých klubov. Je vaša pozícia v niečom iná ak ste hráčom zo Slovenska?

Chalani si ma trochu doberajú. S Jakubom Hromadom sme dvaja proti všetkým ostatným. Ale pri poslednom drafte NHL sme boli na sústredení a po výsledkoch sme chodili po hoteli ako najväčší páni (smiech). Inak nás chalani berú ako Čechov a sme tam ako doma. Kultúra je úplne rovnaká a sme ako jeden štát. 

Najväčší zápas v Česku je Derby pražských “S”. Vy ste zažili aj najväčšie slovenské derby – Spartak proti Slovanu. Ktoré meranie síl je pre vás zaujímavejšie? 

Najviac som si užil tie víťazné. Každé derby má niečo do seba. Záleží to vždy aj od toho, v akom postavení kluby sú. Myslím si však, že derby je derby a nie je v tom veľmi veľký rozdiel.

Stalo sa vám niekedy, že by vás v Prahe odmietol niekto obslúžiť, alebo odviesť taxíkom, kvôli vašej klubovej príslušnosti?

Priznám sa, že nestalo. Niekedy však stretneme sparťanského fanúšika, tak sa pochvália, že fandia Sparte. Väčšinou sú však milí a fajn. Nenarazil som na niekoho zlého, alebo nepríjemného.

Aké sú stretnutia so Slovákmi v českej lige? Aké to je keď sa stretnete po zápase, alebo priamo na ihrisku?

Vždy keď sa stretneme tak sa radi vidíme a podebatujeme. Priznám sa, že s Lukášom Šulom Haraslínom, ktorý hrá za Spartu, máme k sebe blízko aj cez priateľky a rodiny. V kontakte sme celkom často a to, že je v tíme rivala, nič neznamená. Po zápase sme kamaráti a spoluhráči z reprezentácie a tak by to aj malo byť. 

Tešíte sa, ako opäť zabojujete o miesto v reprezentácii?

Reprezentácia je pre mňa najviac. Teším sa celkovo na návrat k futbalu, dúfam, že budem zdravý a že budem podávať také výkony, že si miesto v reprezentácii zaslúžim a budem povolaný. 

Krst knihy Kontroverzný tréner – Príbehy zo zákulisia slovenského futbalu
FOTO TASR – Dano Veselský

Dnes sa stretávame na krste knihy Vlada Goffu, ktorý si vás vybral za krstného otca. Už ste boli krstným otcom?

Je to prvýkrát a je to nová skúsenosť. 

Ako to prebehlo, aký bol váš pocit, keď vás Vlado oslovil?

Bol som prekvapený. Vlado ma oslovil už predtým a mal som v jeho prvej knižke, ktorá bola o jeho boji s covidom, predhovor. Do kontaktu prišiel určite aj s väčšími osobnosťami ako som ja. Rovnako by si zaslúžili byť na mojom mieste a krstiť jeho knihu, takže je to pre mňa pocta. 

Mali ste na krste trému?

Tréma trochu je, aj keď som už na rozhovory zvyknutý. Na ihrisku je to úplne iné. Môžem hrať pred dvadsaťtisícovým hľadiskom a je mi to jedno, ale prísť sem a rozprávať pred ľuďmi do mikrofónu, to mi trochu robí problém. 

Máte na záver novoročné futbalové prianie?

Želám si hlavne zdravie. Nech všetci prežijú pokojné Vianoce, nech nás obchádza covid a nech sú všetci spokojní a šťastní.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera