Nedeľa, 14. apríl 2024

Jeden polčas nestačí

SITA/AP Photo/Daniel Kasap

Slovensko je pred posledným zápasom kvalifikácie na EURO 2020 na štvrtom mieste vyrovnanej skupiny za Chorvátskom, Maďarskom a Walesom. Zápas v Rijeke mali hráči, ktorých vybral tréner Hapal výborne rozohratý, jeden polčas ale na takej úrovni nestačí.

Druhý polčas Slovákom nevyšiel, vicemajstri sveta rýchlo otočili a zápas kontrolovali až do pre nich postupového cieľa. Prehrali sme zaslúžene, no možno sme nemuseli.

Paráda

Prvých 45 minút sa lepšie ani odohrať nedalo. Chorváti síce držali loptu a skúšali Dúbravku v bránke, kompaktná obrana napriek viacerým individuálnym zaváhaniam držala. Brankár Newcastlu spoľahlivo vyriešil aj dve náročné situácie, hlavička zblízka a pridká strela k tyči neboli veru iba pološancami.

Keď Lobotka, znova vo forme motorovej myše, prenikol do šestnástky a Boženík sa cez nového stopéra Chorvátov presadil, zápas pripomínal legendárnu bitku na poľskom snehu. Po prvom polčase Slovensko vyhrávalo a mohlo bozkávať brankárove rukavice.

Katastrofa

Tak, ako prvý polčas nemohli odohrať Hapalovci lepšie, nemohli ten druhý zvládnuť horšie. Namiesto pokračovania v úspešnej taktike čo najväčšieho zahustenia vlastnej tretiny ihriska a rozumnej, trpezlivej rozohrávke smerom dopredu, ako keby chceli čo najskôr streliť ďalší gól.

Chorvátom viac nebolo treba, desať minút po prestávke využili chybu pri rozohrávke nášho priameho kopu na rýchly protiútok na vyrovnanie. Po ďalšej len o pár minút neskôr kopol Modrič roh presne na hlavu Petkoviča, ktorý si nabehol medzi Hamšíka s Kuckom a zavesil.

Akékoľvek snahy o comeback zmarila hlúpa červená karta Roberta Maka. So žltou na krku chytil unikajúceho hráča za ruku a potiahol. Za to sa dávajú žlté karty aj na dedinskej úrovni.

Potom sa už len dohrávalo.

Realita

Výsledok je celkom reálnym zobrazením kvalitatívneho rozdielu medzi národnými výbermi Chorvátska a Slovenska. Náš súper bol len minulý rok vo finále majstrovstiev sveta a v kádri na zápas v Rijeke mal napriek tomu desať nových hráčov.

Pavel Hapal oproti poslednému ostrému zápasu Jána Kozáka pred vyše rokom vymenil v základnej zostave štyroch, čosi viac ako jednu tretinu. Jednoducho nemáme toľko hráčov, ktorí by čo len v priemerných európskych kluboch pravidelne hrávali.

Realitou je aj jeden bod z dvanástich možných proti Chorvátom a Walesu. Dva strelené a deväť inkasovaných gólov ukazuje, že sa aktuálne slovenský reprezentačný výber v súčasnom zložení nenachádza medzi najlepšími v Európe.

Nádej

Napriek tomu sa stále môžeme na EURO 2020 dostať priamo, aj z baráže. Wales aj Maďari musia na postup vyhrať, taký scenár robí remízový rezultát celkom predstaviteľný. Už len poraziť Azerbajdžan a nech sa deje vôľa Božia.

Ak by to aj nevyšlo, v marci si zahráme baráž. Z desiatich kvalifikačných skupín postúpi na turnj 20 tímov, no treba ich až 24. Štyri vzídu z dodatku, lebo dnes už je pomaly ťažšie na EURO sa nedostať, ako prebojovať.

Snáď sa podarí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera