Sobota, 25. máj 2024

Jozef Vengloš zomrel. Za Slovákom smúti futbalový svet

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Jozef Vengloš zomrel utorok vo veku nedožitých 85 rokov. Bol najväčšou futbalovou osobnosťou Slovenska.

O úmrtí bývalého trénera národného tímu informoval Slovenský futbalový zväz, kondolencie začali v krátkom čase prichádzať z celého futbalového sveta.

Jozef Vengloš hral v 50. a 60. rokoch minulého storočia za Slovan Bratislava, aj ho neskôr trénoval. Na Slovensku sedel na lavičke VSS Košice aj reprezentácie. Zamestnávali ho Sporting Lisabon, Fenerbahce v Turecku, Aston Villa aj Celtic Glasgow na britských Ostrovoch. Trénoval národné tímy rodnej krajiny, ale aj Austrálie, Ománu, či Malajzie. Bol predsedom komisie UEFA pre technický pokrok, poradcom FIFA aj slovenského prezidenta.

Doktor Joe bol džentelman

Ružomberský rodák po futbalových začiatkoch v rodnom meste (1951–1954) v dorasteneckom veku prestúpil do Slovana Bratislava a v silnej konkurencii vydržal v jeho drese jedenásť rokov. Bol juniorským reprezentantom, hral za B-mužstvo ČSSR, bol v mužstve čs. olympionikov, no jeho sľubnú hráčsku kariéru stopli zranenia.

Práve z obdobia, keď viedol mládežnícky tím na známom turnaji vo Viareggiu a ako kapitán šiel pre víťaznú trofej, sa traduje jeho prezývka “Lolo”. K poháru dostal bozk od slávnej herečky Sophie Lorenovej.

Na Britských ostrovoch mu okrem prezývky “doctor Joe” prischol aj prívlastok “džentlmen”. Jeho vystupovanie a konanie mu vyniesli Diamantový rad UEFA za zásluhy a najvyššie vyznamenanie FIFA, Order of Merit.

O futbale prednášal v 120 krajinách, v rokoch 1995 až 2013 bol prezidentom Aliancie európskych futbalových trénerov (AEFCA), následne ho zvolili za jej čestného prezidenta. Je členom Siene slávy slovenského futbalu.

Kondolencie zo Škótska

Jozef Vengloš je výrazne zapísaný vo viacerých slávnych kluboch. Možno najvýraznejšie v škótskom Glasowe. Celtic trénoval na konci 90. rokov dvadsiateho storočia. Majstrovský titul síce nezískal, so šesťbodovou stratou skončil na druhom mieste tabuľky najvyššej škótskej súťaže za tradičným rivalom Glasgow Rangers.

Malou náplasťou bolo aspoň vysoké víťazstvo 5:1 v Old Firm derby. “Všetkých v klube nás hlboko zasiahla správa o smrti nášho bývalého trénera dr. Jozefa Vengloša. Naše myšlienky a modlitby sú v tomto smutnom období s jeho rodinou a najbližšími, ako aj s celým futbalovým hnutím na Slovensku,” kondoloval škótsky klub na svojom oficiálnom profile.

Trénerská osobnosť

Ako asistent získal Vengloš s tímom ČSSR zlatú medailu na ME 1976 v Belehrade a na bronzových ME 1980 v Taliansku reprezentáciu viedol ako hlavný tréner. V roku 1972 bol majstrom Európy s tímom do 23 rokov. Bol jediný spomedzi československých trénerov, ktorý s reprezentáciou dvakrát postúpil na Majstrovstvá sveta. V Taliansku v roku 1990 hralo Československo štvrťfinále.

Ako vôbec prvý kouč mimo krajín Veľkej Británie pôsobil v anglickom klube v najvyššej súťaži, v sezóne 1990/1991 viedol Aston Villu. Dvakrát sa stal majstrom Československa so Slovanom, raz majstrom Malajzie s FC Kuala Lumpur. Na Slovensku ho vyhlásili za futbalového trénera 20. storočia.

Šesťkrát viedol výber sveta v benefičných zápasoch, jeho partnermi boli osobnosti ako Jupp Derwall, Bora Milutinovič, Carlos Alberto Parreira i Carlos Queiroz. V období rokov 1974 až 2010 nechýbal na žiadnom zo svetových a európskych šampionátov, na väčšine počas finálových turnajov pôsobil vo funkcii člena či šéfa technických komisií Európskej futbalovej únie (UEFA) a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA),

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera