Streda, 06. december 2023

Katarská kvalda II.: Slovenské kalkulačky a dochádzajúci dych Stredoeurópanov

Former Skyblue Former Skyblue 10.09.2021
SITA/Alexandra Čunderlíková

Raketovo kvaltujúca kvalifikácia o MS 2022 má za sebou druhú trilógiu. Po dvoch tretinách sú už karty rozdané. Niektorí začínajú baliť kufre, iným zostáva iba čestne dohrať.

A potom je tu samostatná tretia skupina – Slovensko. My vyťahujeme kalkulačky a počítame teoretické šance. Ako vždy. Ale resuscitovať budeme katarskú mŕtvolu zrejme len do 8. októbra, kedy hráme najbližší zápas v Rusku. Potom ju možno konečne zabalzamujeme. Chcelo by to mauzóleum, páni zo SFZ. Priamo v sídle. Názov by mohlo mať „Mauzóleum stratených nádejí slovenského futbalu“…

Stredná Európa stráca dych

Pre reprezentácie zo srdca kontinentu je typické, že na Euro sa dokážu zmobilizovať a napokon aj postúpiť. Veď tam hrá väčšia časť Európy a dostať sa tam dá cez rôzne baráže aj z tretieho miesta v tabuľke. Akonáhle príde kvalifikácia o MS, zužujú sa ich šance a klesajú na duchu.

Netýka sa to iba nás. Maďari po fantastickom rajte v Lige národov, kde sa už prebojovali do elitnej skupiny a bojovných výkonoch proti top favoritom na Eure, sú na jeseň už len tieňom z predošlých zápasov. Najskôr vyfasovali štvorku v domácom konfliktnom dueli s Angličanmi a vzápätí padli aj v Albánsku. V Elbasane boli slabučkí ako halászlé bez „čipoš“ papriky a dostať sa aspoň po šestnástku bol nadľudský výkon. Domáci boli oveľa nebezpečnejší a napokon víťazný gól aj strelili. Maďarom zatápal najmä aktívny Uzuni z ich Ferencvárosu, ale trafil sa tri minúty pred koncom Broja. Albánci sa pobijú s Poliakmi o barážovú priečku.

Veselo nie je ani v Rakúsku. Síce máme ešte v živej pamäti ich výborný výkon proti budúcim európskym šampiónom, ktorých mali na lopate, ale formu asi zabudli na Wembley… Najskôr dostali päťku v Haife, kde posadili na barážového koňa Izraelčanov, vzápätí padli doma proti ďalšiemu priamemu konkurentovi Škótsku. Zdá sa, že čakanie na MS (posledná účasť v roku 1998) sa rozšíri o ďalší cyklus…

Od Čechov síce v Belgicku asi nikto zázrak nečakal, ale mančaft spoza Moravy to bude mať proti Walesanom s Baleom (s ktorým už prehrali vonku) preťažké. Česi sú momentálne všetko, len nie vo forme. Ukázal to aj ich ostravský zápas s Bieloruskom. Pokiaľ európskou kvalifikáciou prešli zatiaľ vždy úspešne, tou svetovou len jedinýkrát – zahrali si v roku 2006 v Nemecku. Estónci im síce nečakanou remízou na Ostrovoch pomohli vložiť nohu do zatvárajúcich sa dverí, ale či to bude stačiť… skôr nie.      

Írsky nightmare

Ak by sa malo určiť najnepríjemnejšie prekvapenie kvalifikácie, cena a zahraný tuš by putovali na Zelený ostrov. Íri sú aktuálne v stave, že aj Šalamúnové ostrovy by si na nich pohonili ego, ak by hrali v rovnakej kvalifikačnej zóne. Stihli prehrať doma už aj s Luxemburskom, s Azerbajdžanom zachraňovali bod až tri minúty pred koncom. Pritom proti favoritom sa dokážu držať statočne –  CR7 otáčal zápas v letovisku Algarve dvomi gólmi v absolútnom závere. Druhý padol až v 96. minúte… Málo platné – bodový zisk ich už dávno vyradil aj z hry o baráž.

Ani si nechcem, predstaviť, čo by sa dialo na Slovensku, keby sme mali podobný kvalifikačný štart. Na najbližší zápas by už asi neprišli ani príbuzní našich reprezentantov. A čo sa deje v Írsku? V podstate nič. Ľudia si pokritizujú na sociálnych sieťach, ale najbližšie budú opäť všetci na štadióne hnať svoj nároďák hlasivkami vpred. Lebo ten je pre nich najviac a podporujú ho stále a bez podmienok. Futbal je predsa iba šport a patria k nemu aj neúspechy. Žiadne podozrievanie, žiadne konšpirácie – lebo taká je ostrovná mentalita.

V týchto končinách nikoho ani nenapadne myšlienka, že by si hráči prehrou s outsiderom mohli vylepšovať rodinný rozpočet. Alebo že by repre tréner staval hráčov podľa vôle agentov, ktorí ich potrebujú speňažiť do zahraničia. Sú to síce väčšinou informácie typu JPP na sociálnych sieťach, ale bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. Stále sa máme čo učiť, hoci mentalita asi nikdy nepovolí.

Aj favoriti sa trápia  

Časy, keď fúria espaňola pod taktovkou markíza del Bosqueho valcovala futbalový svet sú už definitívne minulosťou. Španieli sa síce prebojovali až do semifinále Eura, ale futbalová ľahkosť, s akou to všetko bili pred pár rokmi, je v Madride a priľahlých krajoch už len peknou spomienkou. O to viac musí mrzieť, že si päťgólovým prídelom vylepšili sebavedomie práve na nás. Aj tento výsledok iba podčiarkuje, kam sme sa aj my za posledné roky prepadli.

V súčasnosti čaká majstrov sveta 2010 poriadna šichta v boji o prvé miesto. Prehra v štokholmskej Friends Arene nemusí mať fatálne následky, ale minimálne privodila Španielom hlavy bôľ. Tí už v prvom kole pustili doma ľahkovážne body Grékom, ktorí teraz pribrzdili pre zmenu Švédov. Ale záver jesene bude v tejto skupine poriadne horúci. Tri korunky nepredávajú nikdy kožu lacno a baráž je už často len lotéria.

Svoje o tom vedia Taliani, ktorí chýbali na poslednom šampionáte v Rusku. Vyliali ich odtiaľ v baráži práve spomínaní Švédi, z ktorých sa stávajú lovci hláv. Aj bez ikonického Ibru…

Taliansko si napravilo chuť prvenstvom na Eure, ale v kvalifikácii sa opäť zahráva s ohňom. Domáca remíza s podpriemerným Bulharskom je pre majstra Európy fakt veľkou hanbou. Ale práve pre tieto momenty je futbal takou krásnou hrou, čo neocenia iba trhači tiketov. Kto čakal, že Manciniho družina okamžite napraví pokazené v Bazileji, musel byť sklamaný. V druhom polčase po Jorginhom nepremenenej penalte patrila ofenzíva jednoznačne domácim Švajčiarom a hoci vyložené šance nemali, ich výkon bol veľmi kompaktný. V konečnom dôsledku môže Helvétov v priamom súboji o postup pochovať iba chýbajúca kreativita v útoku a nepremieňanie penált ako v závere inak úspešného Eura. V Belfaste sa to tentokrát „podarilo“ Seferovičovi…       

Čarovný dánsky dynamit  

Naopak, suverénne mieria na Blízky východ bez straty kvetinky Dáni. Červeno – biely dynamit má v súčasnosti opäť renomé ako v polovici 80. rokov, keď ho medzi európsku elitu vystrelili Lerby, Elkjaer a spol. Rýchle a talentované mužstvo dokáže hru variovať podľa potreby. Uspať súpera a následne udrieť aj viackrát za sebou. Vpredu má na to útočníkov s inštinktom zabijakov, ktorých im môžeme len závidieť. Mená ako Skov Olsen, Poulsen, Older Wind či Damsgaard sú hodné zapamätania. A hrajú futbal, na ktorý je radosť pozerať. Paradoxne sa zatiaľ potrápili iba u rybárov na Faerských ostrovoch, ktoré politicky patria pod ich správu a nie sú vlastne ani samostatným štátom…

O plný bodový zisk prišli vo Varšave dovtedy tiež suverénni Angličania. Tí však stihli za posledné mesiace stratiť aj posledné zvyšky sympatií u väčšiny futbalovej Európy. Po známych udalostiach po finále Eura opäť vzbĺkli vášne okolo anglickej reprezentácie v Budapešti. Nie že by si domáci fanúšikovia nezaslúžili za rasistické prejavy a hádzanie pivných pohárov poza uši. Ale nie od Angličanov, ktorí majú radi dvojaký meter a stratili akékoľvek morálne právo kádrovať iných. Zdá sa, že privítať Anglicko na domácej pôde bude v blízkej budúcnosti poriadne rizikový podnik…

Slnko opäť vychádza nad Nemeckom

S priamym postupom nebudú mať problémy Portugalci, Belgičania a späť sú už aj Holanďania a Nemci. Flick začína úradovať a domáca hanebná prehra so Severným Macedónskom je už minulosťou. V Stuttgarte rozobrali chlapcov spod hory Ararat ako lego a nadelili im šestku. Ľahko prebehli aj horúcimi islandskými gejzírmi. Nadčasovanie Jogiho Löwa na reprezentačnej lavičke sa ukázalo ako kontraproduktívne. Ale sentimentu a zásluhám občas podľahnú aj futbalové veľmoci. Nový tréner je moderný, systematický a na rozdiel od svojho predchodcu má aj dosť energie, aby nadviazal pri „nationaelfe“ na svoje úspechy z Bayernu.

 Do Kataru pohodlne dokráčajú aj obhajcovia Gazzanigovej zlatej trofeje spod Eiffelovky. Deschampsova družina síce dvakrát remizovala so svojim najväčším konkurentom Ukrajinou, ale v konečnom účtovaní ju to nijak neohrozí. Naši východní susedia totiž ešte nevyhrali – z piatich zápasov majú päť remíz a za tie, ako vieme, sa na rozdiel od víťazstiev pripisuje iba po bode… Naopak, ponaháňať ich ešte môže Fínsko, ktoré si v lete splnilo domácu úlohu a prvýkrát si zakopalo na veľkom turnaji. Ale účasť  kráľovstva zimných športov aj pod prudkým katarským slnkom je zatiaľ stále hudbou veľmi vzdialenou…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera