Streda, 17. júl 2024

Kauza, ktorá nekončí. Ondřej Kúdela si trest odpykal, svoje meno chce stále očistiť

SITA/Andrew Milligan/PA via AP

Kauza okolo údajného rasizmu, ktorého sa mal dopustiť futbalový obranca pražskej Slavie Ondřej Kúdela, ešte stále neskončila. Kvôli covidovej situácií bolo rokovanie Medzinárodnej športovej arbitráže presunuté z pôvodného 21. januára na jar.

Zástupcovia českého reprezentanta chcú svedka Glena Kamaru vypočuť osobne. Slavista si stojí za svojím a odmieta, že by sa v osemfinálovej odvete Európskej ligy UEFA dopustil rasistického správania. Odvolanie Ondřeja Kúdelu by mal tribunál prerokovať 11. apríla.

Kontroverzný zápas

Máloktorý zápas v dejinách českého futbalu vyvolal toľko kontroverzie ako odveta medzi Rangers a Slaviou. Po domácej remíze 1:1 hostia vyhrali 18. marca 2021 v Glasgowe 2:0 a postúpili do štvrťfinále.

V zápase najprv šokoval striedajúci domáci útočník Kemar Roofe, ktorý vysokou nohou kopol do hlavy brankára Kolářa. Spôsobil mu krvavé zranenie. Škóti hrali veľmi agresívne, niekoľkokrát hrubými faulami zastavili ofenzívu Pražanov.

Situácia sa vyostrila pred koncom zápasu, keď domáci futbalista napálil loptu do ležiaceho slavistu. Hráči do seba začali strkať. Obranca Kúdela pribehol k domácemu stredopoliarovi Kamarovi a zblízka mu so zakrytými ústami niečo povedal. Kamara okamžite reagoval a keď naznačil spoluhráčom, čo sa stalo, strhla sa mela.

Trest si odpykal

Podľa Kamaru mal Kúdela na jeho adresu použiť slová ako fu**cking monkey. Český obranca obvinenia odmieta, ale disciplinárne orgány EUFA uverili verzii fínskeho hráča s africkými koreňmi. Záložník Rangers mal následne v útrobách štadiónu Slavistu napadnúť päsťami, za čo dostal stopku na tri zápasy v európskych pohároch.

Obranca z Edenu dostal stopku tiež, ale až na desať súťažných stretnutí pod hlavičkou EUFA. Kvôli tomu prišiel o štvrťfinálové zápasy Európskej ligy proti Arsenalu, účasť na EURO 2020 v drese národného tímu a o štart prebiehajúcej sezóny, ako napríklad kvalifikácia Ligy majstrov s Ferencvárosom.

Ondřej Kúdela si celý disciplinárny trest odpykal, ale stále trvá na odvolaní na arbitráži. Čech chce očistiť svoje meno od obvinenia z rasizmu. Obranca tvrdí, že jeho argumenty neboli na pôde EUFA vypočuté a vysporiadané.

Dohra so Spartou

Kauza svojim spôsobom pokračovala aj na jeseň minulého roku, keď sa Glasgow Rangers stretol so Spartou Praha. Na zápase Európskej ligy boli v hľadisku na Letnej iba deti. Dospelí na duel nemohli, zhodou okolností tiež kvôli rasizmu, ktorého sa priaznivci Sparty dopustili predtým v stretnutí s Monakom.

Desaťtisíc detských divákov sprevádzalo každý jeden dotyk Kamaru s loptou bučaním a pískaním a Rangers žiadali od UEFY ďalšie vyšetrovanie. V tomto prípade však úspešní neboli. S britským veľvyslancom riešil celú vec aj vtedajší český minister zahraničných vecí.

Rangers potvrdili zlú bilanciu na českých ihriskách, z tesného víťazstva 1:0 sa tešili futbalisti Sparty Praha. Zariadil ho slovenský reprezentant Dávid Hancko. Pre Pražanov to bol prvý trojbodový zápis v skupine Európskej ligy. Škótsky klub v ostatných pohárových zápasoch nevyhrali ani jeden z piatich zápasov (jedna remíza a štyri prehry).

Koniec kariéry?

Keď sa prípad Kúdela versus Kamara opäť dostane k arbitráži bude mať českému obranca už 35 rokov. V lete mu kontrakt s pražskou Slaviou vyprší. V priebehu jesennej časti sezóny odohral len niekoľko stretnutí, trápi ho dlhodobé zranenie. Momentálne sa pripravuje s celým tímom v Portugalsku na jarnú časť. Do súbojových cvičení a situácii sa zatiaľ nezapája, aby si zranenie neobnovil.

Obranca zošívaných verí v spravodlivý proces a kariéru v Slavii Praha chce ukončiť s čistým štítom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera