Sobota, 25. máj 2024

Kauza Slovan: Ako schladiť nadšenie po návrate futbalu

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Ak sme si mysleli, že po návrate športu po pandemickej prestávke už máme najhoršie za sebou, možno sme sa len kruto mýlili. Vyradenie slovenského majstra z kvalifikácie Ligy majstrov skôr, ako hráči položili kopačky na trávnik na Faerských ostrovoch, schladilo nadšenie po viac-menej úspešnom reštarte európskeho futbalu.

Nad postupom riadiaceho orgánu eurofutbalu treba zdvihnúť jedno obočie. Nad pozitívne testovaným hráčom Slovana pokojne aj dve. Bez ohľadu na kvantá vtipných obrázkov a schadenfreude prýštiacej z každého kto belasú nemusí, poškodený je v konečnom dôsledku najmä slovenský klubový futbal.

Slovan vs UEFA

Slovanisti sa idú súdiť na arbitráž po kontumácii za nenastúpenie na zápas na Faerských ostrovoch. Keby aj na súde uspeli, mlieko už bolo rozliate a vo Švajčiarsku vypadne KÍ Klaksvík. Buď na ihrisku Young Boys Bern, alebo skončia v karanténe, ktorá je pre všetkých z Faerských ostrovov v krajine od minulého týždňa povinná.

Belasí pritom boli celkom určite v tom, že pred prvým odletom urobili všetko čo mali, aby hrať mohli. Urobili dokonca aj všetko preto, aby zápas odohrali s náhradným tímom. Už aj taký precedens by bol donebavolajúci a povedzme si na rovinu, UEFA priam zahanbujúci.

Samozrejme, zdravie je jediné, čo je dôležité. Predkolá europohárov aj na úkor slovenského zástupcu odhalili slabé miesta nastavenia pravidiel v život stále obmedzujúcich podmienkach.

Európsky futbal vs zámorské športy

UEFA pritom zvládla oveľa dôležitejšie turnaje na jednotku. Liga majstrov aj Európska liga poznajú šampiónov po dohrávkach prerušenej sezóny. Síce bez divákov, no úplne spravodlivo získali ďalšie trofeje Bayern a Sevilla. Vďaka nemeckej nakladačke Barcelone zostane navyše vo futbalových archívoch aj nezabudnuteľný zápas, ktorý sme všetci neveriacky pozerali.

Keď ide o obrovské televízne peniaze, všetko sa dá. Aj zabezpečiť dostatočné testovanie a logistiku, aby najväčšie kluby svoje pred kamerami odohrali. Tam pravidlá fungovali. Na rozdiel od zápasov futbalových trpaslíkov, ktoré sa do ako-tak hermeticky uzavretej bubliny neuzavreli. A kde presuny ohromných peňazí za televízne práva nehrozia.

V Severnej Amerike žijú v bubline basketbalisti na Floride aj hokejisti v Kanade. Golfisti dokázali napriek počiatočným starostiam prevádzkovať zložitý systém turnajov, na ktoré sa treba premiestňovať v húfoch krížom – krážom, kade – tade. Počet klubov, hráčov, novinárov a ďalšieho personálu je v Amerike predsa len obmedzený.

V Európe, kde futbal majú hrať proti sebe kluby zo všetkých strán kontinentu sa zdá platí, že čím prísnejšie pravidlá a uzávery, tým väčšia šanca na plynulé súťaže. Pohárové predkolá sú rizikové práve kvôli rozdielnym lokálnym nastaveniam. Pri upravenom systéme na jeden zápas namiesto odviet má výhodu ten, kto môže doma súpera otestovať nie na trávniku, ale v laboratóriu. Napríklad aj veterinármi, ako na Faerských ostrovoch. A dovtedy, kým nenájdu potrebného pozitívneho.

Vôbec nejde o to, či ním bol mladší Weiss, alebo hráč klubu KF Drita z Kosova, alebo ním bude niekto ďalší. Lebo bude.

Krízové časy si žiadajú krízové scenáre

Ľahko sa radí po každej bitke, ktorej sme sa nemuseli zúčastniť. Rozhodovanie na európskej úrovni nemohlo byť a ani nebolo ľahké. Pravidlá prijať museli a prijali ich v najlepšej viere. Tomu treba veriť. Aj tak sa ale natíska návrh, ktorý by možno stál za zváženie: keď princíp bubliny funguje, prečo tak nezorganizovať aj kvalifikáciu?

O osem postupových miest hrá približne 48 tímov (plus-mínus, chápeme sa). Dali by sa rozdeliť do štyroch miest po dvanástich a v nich povedzme za dva týždne absolvovať celú kvalifikáciu. Z každého mesta postúpia dvaja, hrací systém by sa určite našiel. Diváci majú aj tak vstup zakázaný.

Alebo výnimočne zrušiť na jeden ročník kvalifikáciu a organizovať len skupinové časti. Národné zväzy mohli dostať odškodné, ktoré by rozdelili medzi takto poškodené kluby. UEFA má peňazí dosť. Určite by ľudia frflali, to ale budú teraz viac.

Navyše, keď je takmer isté, že problém Slovana nebude výnimočný.

Prekliate Tehelné pole?

Na záver skôr povzdych. Tiež sa vám zdá, ako keby bolo nové Tehelné pole prekliate? Odkedy sa naň Slovan Bratislava vrátil, vyhral síce dvakrát majstrovský titul, no tam sa jeho sláva veľmi rýchlo skončila.

V prvom predkole Ligy majstrov vypadli belasí najprv s majstrom Čiernej Hory a teraz aj s bojazlivým trpaslíkom z Faerských Ostrovov. Tí asi naozaj využili všetky dostupné metódy, aby sa hrať nemuselo. Čo samozrejme nezbavuje klub zodpovednosti za pozitívne testy pred prvým odletom.

V skupinovej fáze Európskej ligy ešte vlani museli hrať Slovanisti dvakrát pred malými deťmi, lebo si nevedia (a/alebo nechcú) urobiť poriadok s ľuďmi, ktorí chodia do fanúšikovského kotla.

V mojom okolí nie je Slovana ľúto asi nikomu. Dokonca ani fanúšikom z čias veľkej slávy dávno pred súčasným vedením. Aj tak ale začína byť kliatba nového Tehelného poľa pozoruhodná.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera