Nedeľa, 21. júl 2024

Kazašská rozbuška, indické manželstvo a maďarské špekulácie. Ťažký týždeň slovenského futbalu

FOTO TASR - Michal Svítok

Pondelková prehra národnej reprezentácie v Trnave s Kazachstanom detonovala silnú futbalovú nálož. Tréner Štefan Tarkovič dostal od Jána Kováčika a Výkonného výboru SFZ výpoveď a niekedy presne v tom čase sa majstrovský Slovan Bratislava rozišiel s Vladimírom Weissom, starším.

Začiatok leta bude vo futbalovej republike poriadne turbulentný. Ale poďme po poriadku.

Kazašská rozbuška

Len dva zápasy v C-kategórii Ligy národov stačili, aby vedeniu zväzu došla trpezlivosť. S trénerom, ako inak. Nepomohla výhra proti Bielorusom, ani lepší druhý polčas pri prehre s Kazachmi, Tarkovič musel odísť. Asi všetci členovia fanúšikovského tábora spontánne zatlieskali. Šéf zväzu vysvetlil, že pán Tarkovič nevyužil ponúknutú príležitosť.

Jedným chýbali výsledky, iným prekážali tradiční veteráni v základných zostavách, tretím kazil zrak biedny herný prejav. Nikto nechce vidieť reprezentáciu v tretej európskej lige. Už vôbec nikto ju tam nechce vidieť prehrávať.

Niekedy je lepšie vrátiť sa zo zlej cesty skôr, ako neskoro. V prípade výberu trénera A-tímu na konci minulého roka je odvolanie po prvých dvoch zápasoch s novou zmluvou skôr priznaním, ako obžalobou.

Indické manželstvo

Ešte ani nevyschol atrament na rozviazaní pracovného pomeru a v momente začali z neba padať mená nástupcu šéfa repre lavičky. A v podstate paralelne s úkonmi vo zväzovej centrále sa v Bratislave skončilo krachom jedno indické manželstvo.

Otec majiteľ vybral nevestu pre syna riaditeľa, ktorému zveril belasé kráľovstvo. Syn s ňou dlho nevydržal, ale prekvapený nebol asi nik. Možno preto, že bola staršia. Alebo preto, že mala vlastné názory. V každom prípade bolo od začiatku zreteľné, že im to vo vzťahu neklape.

Keďže nie sme v Ázii, rozvody sú u nás povolené. Zatiaľ.

Vladimír Weiss starší je tak najatraktívnejším voľným agentom na trhu futbalových trénerov. Môže byť a bude nevestou drahou, tentokrát si bude sám vyberať budúceho zamestnávateľa. Ani nepodarený angažmán na Tehelnom poli jeho reputáciou nijak neotriasol. Získal pohodlne titul, finále pohára prehral v predĺžení a stal sa trénerom roka.

Rozpad manželstva z rozumu mu nikto nedáva za vinu. Šéf klubu to skúsi s iným. Tak good luck.

Maďarské špekulácie

Nie tak dávno sa pán Weiss vyjadril, že na Slovensku si vie predstaviť vzťah spečatený podpisom len so Slovanom, alebo znova s reprezentáciou. S tou už raz tancoval, dokonca na majstrovstvách sveta ako prvý a dosiahol asi stále najväčšie víťazstvo Slovenska v jeho novodobých dejinách. (Vittek 2, Kopúnek 1 vs Italia). Logicky takmer každému napadlo ako prvé, že sa vráti k prestížnej ex.

Ak sa ale preklad z maďarského jazyka nemýli, Körkép.sk prišiel s prekvapujúcou informáciou o trojročnom kontrakte s DAC Dunajská Streda.

Chodievam do Dunajskej na futbal rád, zatiaľ som nepotreboval na návštevu štadióna cestovný pas. Mesto sa nachádza stále na Slovensku, čím by celkom neplatil pôvodný výrok kouča, ktorého by každý rád. Na druhej strane, DAC je jedným z najmedzinárodnejších klubov u nás. Na pracovisku s kolektívom internacionálov slovenčninu tréner veľmi nevyužije a na domácich zápasoch ju veľmi nepočuje.

DAC skúsil v nedávnej minulosti taliansku, nemeckú, maďarskú aj portugalskú trénerskú cestu. To len odkedy má novú MOL Arénu, najútulnejší nový štadión v republike. Tréneri sa ani na Žitnom ostrove príliš dlho nezvyknú zdržať. Celkom určite si bývanie prenajímajú, na kúpu a usadenie nemyslia. Tréner Weiss to má z hlavného mesta za slabú polhodinku, s tým problém nebude.

Ak sa zaručené správy v maďarčine potvrdia, z DAC sa stane relevantný rival Slovana a Trnavy pre najbližšie obdobie. Jednostranné južanské derby bude mať konečne poriadne pikantnú príchuť.

Ťažký týždeň slovenského futbalu

Ťažký týždeň ((c) Ján Gordulič, azda odpustí) slovenského futbalu ale pokračuje. Samuel Slovák s Marekom Mintálom sa v druhej tretine Ligy národov dvakrát pokúsia neprísť o šancu na návrat do béčka na trávnikoch neatraktívnych, no aspoň náročných súperov. Najprv v Baku proti Azerbajdžanu a potom v odvete v Kazachstane v podstate nesmú prehrať. Bez Hamšíka a Škrtela to v súčasnom rozpoložení národného tímu nebude vôbec jednoduché.

Nie sme nejakí klauni, aby sme pánovi Kováčikovi odporúčali, koho má vybrať na miesto trénera futbalistov. Možno by ale nebolo zlé inšpirovať sa u hokejistov. Tí tiež keď im bolo ťažko vyberali trénera. Prišiel pán Ramsay a priniesol plán. O päť rokov neskôr je reprezentačný hokej znova na nohách, dá sa povedať s primeraným sebavedomím.

Futbalistom by sa dobrý plán zišiel tiež. Doteraz sa snažili vždy hrať na výsledky, lebo očakávania sú evidentne nastavené na prítomnosť v európskej top dvadsiatke. Zároveň ale všetci vedia, že je potrebné prebudovať tím po generácii, ktorá je na odchode. Robia tak dve veci naraz a ani jedna sa pod trénerom Tarkovičom nedarila k spokojnosti, aby sme citovali šéfa slovenského futbalu. Ten sa teraz bude rozhodovať znova, akým smerom pošle najrozšírenejší šport u nás.

Na koniec trocha optimizmu. Reprezentačná jeseň môže byť pre nového trénera prívetivá. Dva septembrové domáce zápasy v Lige národov by mali poslúžiť ako odrazový mostík novej éry. Dá sa v nich získať momentum, dá sa niečo naštartovať.

Držme si palce, aby sa kompetentní tentokrát rozhodli dobre.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera