Štvrtok, 23. máj 2024

Komentár: Futbaloví dezoláti zničili derby. Dokedy ich budeme tolerovať?

Ján Janočko Ján Janočko 17.10.2021
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Ak bolo v nedeľu poobede v Trnave niečoho viac, než decibelov z húkačiek policajných áut, tak jedine tekvicových semiačok spred štadióna. A možno ešte divákov v obmedzenom počte.

Hralo sa derby tak slávne, že keď som o ňom písal status, aj moja kamoška z Kanady mi dala lajk. Len si nie som istý, či rozumela, čo píšem.

Vypredané derby

Ako prvá sa dostala k slovu hmla, lebo oba fanúšikovské tábory boli vyzbrojené svetlicami – a nebáli sa ich použiť. Hlavne obyvatelia tábora hostí začali páchať hromadný atentát na domáci trávnik. Lebo však, keď my máme zlý, nech má aj sused, nie?

Derby bolo vypredané už od stredy a keby sa takto vypredávali aj kinosály, Spartak by si možno mohol dovoliť aj dvoch Škrtelov. Možno by však miesto toho bolo lepšie investovať do SBSky… 

To, čo sa začalo v 14. minúte som sprvoti sediac v novinárskom sektore nezachytil. Neviem, kde a prečo sa to začalo a neviem, ako je možné, že sa stalo niečo, na čo sú zvyknutí diváci… Ja ani neviem kde. Nenapadá mi, či som niekde videl v posledných sezónach podobné scény na svetových trávnikoch. Možno ešte v 90-tych rokoch sa tu a tam niečo podobné mohlo stať v menej rozvinutých krajinách.

Dnes už ani tam nie.

Reklama na futbal? TakUrčitee

Totiž, nebudem klamať, v čase, keď píšem komentár, stále sedím na štadióne, na ktorom sa rapídne prerieďuje návšteva a to sa mal hrať druhý polčas. Lenže z reklamy na futbal je reklama na to, prečo by ste na futbal chodiť nemali. A preboha, neberte tam ani deti!

Kvôli nepochopiteľným a brutálnym násilnostiam na ihrisku bol zápas prerušený, zastavený a už sa nedohral.

Bol som zvedavý na súboje Mráza so Škrtelom, miesto toho som videl, ako si ľudia skáču po hlavách. To nemyslím obrazne, minimálne v dvoch prípadoch si naozaj skákali. No, ľudia… Toto človeka nenapadne.

Rovnako tak hádzať svetlice medzi divákov, ktorí si prišli pozrieť futbal, zaplatili si za lístok a mali tú smolu, že vychytali miesto na sedenie pár metrov od sektoru hostí. Žiadni bitky chtiví jedinci, len slušní ľudia, starší, mladší, ženy, deti.

Netuším, ako sa dostali svetlice a delobuchy na štadión a netuším, aký bude osud tohto zápasu. Viem len, že “Derby o všetko” bolo najsmutnejšie derby, na akom som kedy bol a na akom kedy boli tisícky divákov.

Vrchol kvality slovenského futbalu dopadol tak, ako sme nechceli. Detaily pomaly plnia sociálne siete.

Žiadny rešpekt

Kým sa u nás bude správanie v kotloch “najvernejších” tolerovať, nehrozí ani rešpekt futbalových dezolátov voči životu iných fanúšikov. Na to, čo sa stalo, neexistuje žiadne ospravedlnenie, žiadna rozumná odpoveď. 

Nie som si istý, či toto je len o pár jednotlivcoch, skôr je problém v systémovom nastavení. Ak akceptujeme ľudí, ktorí sa na futbal chodia správať takto, rovno to tu zabaľme. Čo má takéto správanie spoločné s futbalom? Nič, absolútne, lebo kopať do hlavy súperovho fanúšika ležiaceho na zemi, to nie je o klubovej príslušnosti. To je o tom, že si… No, veď si doplň sám, hrdina.

A prosím, ak by sa náhodou niekto v komentároch chcel rozplakať nad tým, že agresivita ľudí stúpa kvôli dlho trvajúcim a prísnym opatreniam, ušetrite si prosím ten najtrápnejší argument.

Je mi ľúto všetkých, ktorí si zaplatili lístok aj všetkých, ktorí chceli pozerať dobrý futbal. Nedostali to a zrejme už ani nedostanú. A je mi ľúto všetkých, ktorí po dnešku prestanú chodiť na futbal.

Ale musím sa priznať, že ich chápem. Dokedy budeme tolerovať futbalových dezolátov?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera