Piatok, 17. máj 2024

Komentár: Odvolaný tréner Žiliny si zaslúžil viac dôvery. Škoda

Ján Janočko Ján Janočko 07.10.2021
FOTO TASR - Erika Ďurčová

Akoby pondelky neboli beztak dosť zlé, ten ostatný bude mať pre Pavla Staňa trpkú príchuť. Bol totiž odídený z postu trénera A-tímu MŠK Žilina.

Prekvapenie

Vo vedení Šošonov zrejme nastala všeobecná zhoda, že bude lepšie, ak by Staňo pri tíme nepokračoval. Mám pocit, že u športovej verejnosti nastala zhoda tiež. S opačným názorom.

K tejto časti verejnosti sa prikláňam aj ja. Áno, Žilina nemala v posledných zápasoch šťavu a áno, výsledky neboli bohvieaké. Lenže každé mužstvo si prejde krízou a otázka je, či vôbec má MŠK na to, aby klub celú sezónu konštantne držal vysoký štandard. Hráči vychádzajúci z akadémie sú šikovní, lenže tínedžeri tím na špicu tabuľku sami neutiahnu. 

Išlo im to na začiatku sezóny. Jazda Konferenčnou ligou bola nad očakávania a to, ako ďaleko sa Žilina dostala, ma neprekvapilo, nezaskočilo, ale rovno šokovalo. Možno aj to zlomilo Staňovi väz. Dvihol latku očakávaní privysoko.

Nečakaný líder

K úlohe kouča prišiel pomerne prekvapivo. Pamätám si, že keď klub oznámil jeho meno, myslel som, že sa v MŠK pomýlili. Pavol Staňo totiž predtým robil videonalytika rezervného tímu, preto jeho posun na post trénera „áčka“ nedával zmysel. Pri prvých rozhovoroch s médiami začiatkom minulého roka bol skromný, šetril slovami, dá sa povedať, že aj dychom. Človek mal z neho pocit, že pred svojou novou pozíciou má rešpekt a že radšej bude kvality dokazovať v zápasoch, než v predzápasových rozhovoroch.

Zažil som jeho prvé zápasy v Žiline. Pamätám si na remízu 2:2 s Dunajskou Stredou a na jeho mohutné gestikulovanie a povzbudzovanie. Zdalo sa, akoby už-už chcel vybehnúť na umelý trávnik a pomôcť svojim zverencom priamo na ihrisku. Hádam by aj čo-to ubehal, veď od nich nebol oveľa starší. Keď som mu to pripomenul pri rozhovore po zápase, len sa pousmial: „Toto ja neriešim.“

Potom prišla pauza, likvidácia klubu a reštart ligy v podobe, akú si Slovensko nepamätá. Staňovi zrazu zmizla drvivá väčšina opôr, zostalo mu len pár vyvolených a dostatok dorastencov. Aj s nimi dokázal uhrať solídnu nadstavbu a aj s nimi bol schopnou konkurenciou v ďalšej sezóne. Nevyšlo to síce v európskych pohárov, ale čert to ber. Žilina sa na konci sezóny kvalifikovala do Konferenčnej ligy, v ktorej, ako som už spomínal, hrala výborne.

Zmiznutia, ktoré by pocítilo každé mužstvo

Od začiatku nového ročníka však pod Dubňom dochádzalo k zmiznutiam. Žiadny prípad pre Muldera a Scullyovú, len vedenie tímu predávalo najlepších hráčov. Kurminowski, Bernát a zo zdecimovanej obrany aj Kiwior. Nekritizujem majiteľa, sú to jeho peniaze, jeho slobodné rozhodnutie. Len treba v tomto kontexte vnímať trénerovu prácu.

Ak by ste boli maliarom a niekto si u vás objednal Mona Lisu a počas maľovania by vzal väčšinu štetcov, kvalitné plátno aj ateliér, stále by mohol dotyčný dostať dobré dielo. Nie však Mona Lisu v pôvodnej podobe. Tým chcel povedať, že strata výrazných opôr sa skôr či neskôr prejaví na každom tíme.

Navyše ak (a hádam sa nikto neurazí) momentálne u šošonov nevidím ďalšieho Škriniara či Mintála.

Nemyslím si, že Pavol Staňo nemohol robiť niektoré veci lepšie. Každý tréner musí zniesť kus konštruktívnej kritiky (hoci na Slovensku sa to veľmi nenosí) a mám pocit, že aj vďaka nej sa Staňo zlepšoval. Jeho herný prejav už zrejme mužstvá prečítali, nedostal však priestor vymyslieť iný a aplikovať ho. Na zamyslenie je pre mňa otázka, či by niektorý iný tréner dokázal uhrať s takýmto tímom v tejto sezóne lepšie výsledky. Neviem, ale myslím si, že by oveľa lepšie neboli. 

Zaslúžil si dôveru

Rozhodnutie odvolať trénera je čisto na vedení MŠK. Podľa mňa si však Staňo zaslúžil dôveru aj v náročnejšom čase. Jeho koniec pre mňa ako pozorovateľa zvonka nedáva veľký zmysel, obzvlášť v tíme, v ktorom sa v posledných rokoch odchádza z trénerského postu málo, väčšinou v prípade voľného miesta pri slovenskej 21-ke.

Dúfam, že Pavla Staňa ešte niekedy na niektorom z domácich štadiónov stretnem. Bola by škoda, keby sa tak nestalo.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera