fbpx
štvrtok, 21. januára 2021
SLovenská futbalová reprezentácia
SITA
Futbal

Komentár: Poctivé tri body

Pavel Hapal sa pridal k trénerom národného tímu, ktorí svoj prvý kvalifikačný zápas vyhrali. Slovensko vykročilo na EURO 2020 dôležitým víťazstvom proti rivalovi z Maďarska.

Na prvý aj druhý pohľad to boli na trnavskom trávniku iní Sokoli, o to lepší je po zápase pocit z výhry.

Slovensko 2, Maďarsko 0

Každý jeden zápas je v menšej, päťčlennej, skupine kvalifikácie na budúcoročný turnaj mimoriadne dôležitý. Vyhrať doma nad oboma súpermi našej výkonnostnej váhy z Maďarska aj Walesu je takmer povinnosťou v snahe neskončiť horšie, ako na druhom mieste. Hapalovci prvý krok zvládli.

Nebol to žiaden oku lahodiaci futbal. Dlho sa čakalo na prvý gól, druhý polčas bol potom živší, ako prvý. V kvalifikácii sa našťastie nehrá na umelecký dojem, ale na body do tabuľky. Úlohu Sokoli splnili.

Kucka, Košičania, Kolektív

Pôjdeme odzadu. Pri takej obmene kádra, akou prechádza tím Pavla Hapala, je súdržnosť kolektívu na ihrisku kľúčová. V Trnave bolo evidentné, že chlapi budú potrebovať viac spoločného času na zrazoch a v zápasoch. Nie všetko sa darilo, kombinácia bola často kostrbatá, nový herný štýl bez dedikovaného hrotového útočníka pridal koeficient náročnosti.

Každý, kto sa dostal na ihrisko ale bojoval a zjavne hral s vedomím trénerových pokynov. Trpezlivosť pri výstavbe útokov sa miešala s neistotou, keď sa podaril prekvapujúci brejk.

Hoci je nová obrana Hapalovcov už celá namaľovaná na žlto-zeleno, smerom dopredu podržali mužstvo dvaja Košičania. Ondrej Duda aj Albert Rusnák zapísali do kanadského bodovania 1+1, k tomu pridali niekoľko rozdielových prihrávok, aktivitu v napádaní a kreativitu pri obliehaní defenzívy súpera.

[wbcr_snippet]: PHP snippets error (not passed the snippet ID)

Ešte k tej obrane: Denis Vavro vyzerá ako Martin Škrtel 2.0. Drsný výzor, číslo 3 na chrbte a žltá karta pri prvom faule. K tomu dlhé centrované pasy zozadu a nekompromisné osobné súboje. Ešte aj účes majú podobný. Je možné, že na pozícii stopéra si už o pár zápasov nikto žiaden rozdiel ani nevšimne.

Mužom zápasu bol pre nás Juraj Kucka. Jeho fyzický fond dominoval stredu poľa. Aktivita pri odoberaní lopty pôsobila napríklad na Lobotku až motivujúco. Všade, kde kedysi býval Hamšík, bol teraz Kuco. Asertívny futbal na súpera platil. Hoci sa nezapísal do zápasových štatistík tak výrazne, ako jeho ofenzívni kolegovia, o ktorých sme písali vyššie, za štvrtkový zápas si zaslúži jednotku s hviezdičkou.

Poctivé tri body

Ťažko sa hľadajú prívlastky pre víťazstvo, ktoré z pohľadu umeleckého dojmu príliš nenadchlo. Tri body zo zápasu s južnými susedmi boli preto poctivé.

Solídny Dúbravka, obrana, ktorá udržala Maďarov na uzde a Lobotka s Kuckom v úlohách odoberačov lôpt. Trocha stratený Mak, nenápadný Hamšík (s viacerými nepresnosťami v rozohrávke, na ktoré sme neboli zvyknutí) a aktívne krídla po celej dĺžke postranných čiar. Rozdielová dvojica vpredu, ktorá sa postarala o oba góly.

Dobrá taktická príprava. Krátke prihrávky cez krídelné priestory, aktívne napádanie v strede ihriska, individuálna kreativita vo forme kolmých prihrávok vždy, keď sa naskytla príležitosť. Všetci si splnili domáce úlohy na výbornú.

Na poctivom základe sa dá čosi vybudovať. Príležitosť príde už v nedeľu. Baleovcom máme vo Walese čo vracať. V zápase na EURO 2016 Slovensko horšie nebolo – a napriek tomu prehralo.