Nedeľa, 30. jún 2024

Korona ročník Európskej ligy: Slovenská nula a šťastný írsky štvorlístok

Gabriel Vass Gabriel Vass 02.10.2020
Foto: SITA/AP Photo

Skončila sa aj netradičná kvalifikácia Európskej ligy. Poznáme teda konečný, 48-členný menoslov tímov, ktorí si na jeseň zahrajú „druhú ligu“.

Dvadsaťosem krajín má aspoň jedno mužstvo v Lige majstrov, alebo Európskej lige. Slovensko tentokrát zapisuje jednu veľkú, prázdnu nulu.

Slovensko a susedia

Štyria slovenskí zástupcovia veľkú dieru do sveta neurobili. Žilina, Ružomberok a Slovan ani raz nevyhrali. Dunajská Streda podala dva krásne výkony ale vybuchla v Linzi, čo dosť zatienilo jej dovtedajší herný prejav.

Pozrime sa teda radšej na geografických susedov. V Rakúsku si Salzburg vybojoval skupinu Ligy majstrov, Linz šupol štvorku Sportingu a právom sa teší z postupu do skupinovej fázy EL. Rapid Viedeň vypadol v poslednom predkole LM, takže mäkko dopadol o úroveň nižšie. Štvrtým do partie je Wolfsberg, ktorý si miestenku vykopal tretím miestom v lige.

V Maďarsku postúpil Ferencváros do LM a keďže MOL Vidi Fehérvár vypadol v poslednom predkole EL, chlapci z Budapešti ostali na jeseň v Európe osamotení. Na Ukrajine si LM zahrá Šachťar a Dynamo Kyjev. Európsku ligu si vykopala len Zorya Luhansk.

V Poľsku po včerajšku zavládlo sklamanie, keď Legia Varšava vypadla v záverečnom predkole s Karabachom. Jediným zástupcom Ekstraklasy je tak Lech Poznaň s Ľubom Šatkom. Bez väčších ťažkostí prešli cez všetky kolá a Ľubo viedol svoje mužstvo z pozície kapitána. V prvom kole však s istotou bude chýbať, pretože vo štvrtok sa po dvoch žltých kartách predčasne porúčal do spŕch.

V Česku je to oveľa veselšie. Hoci do spevu nebolo v stredu Slávistom, keď ich penaltovo zarezal VAR. Vypadli síce z najlepšej ligy, ale mali istotu skupinovej fázy EL. Nepochodila Plzeň Adriana Guľu, keď bola v poslednom predkole nad ich sily izraelská Beer-Sheva. Priamy postup mala Sparta a k nej sa pripojil Liberec so Slovákmi v kádri.

Je trpko úsmevné, že Plzeň skončila v lige druhá, a nepostúpila do skupinovej fázy, a tretia Sparta postúpila, hoci ani nemusela ísť do kvalifikácie. Taký je futbal.

Írsky štvorlístok šťastia

Najviac šťastia počas tohtoročného kvalifikačného leta Európskej ligy však nepadlo na Sparťanov, ale na hráčov írskeho Dundalk FC.

Ako majstri krajiny expresne rýchlo vypadli už v prvom predkole Ligy majstrov so slovinským Celje. Predkolami Európskej ligy však prešli s prstom v nose. Postupne im osud zavial do cesty futbalových gigantov. Najpr zástupcu Andorry – Inter Escaldes, potom Moldavska – Šerif Tiraspoľ a nakoniec aj našich kamarátov z Faerskych ostrovov, Klaksvík.

Počas žrebov mohli ručičky bozkávať ujovi s loptičkami v miske. Lepší futbalový dôkaz, že ich národným symbolom je štvorlístok pre šťastie, sme dávno nevideli.

Skupiny sú na svete

Skupinová fáza klope na dvere. Skupiny boli vyžrebované a UEFA prisľúbila pár percent fanúšikov na tribúnach.

Pražania sa možno pozrú na Zlatana, fanúšikovia Arsenalu azda vycestujú do Viedne. Tottenham si zahrá tam, kde DAC dostal sedmičku. Šatka si snáď zahrá proti veľkým menám z Benficy a Glasgowa Rangers. Jesennú edíciu Európskej ligy si spolu zahrá s najväčšou pravdepodobnosťou deväť Slovákov:

Lobotka (Neapol), Šatka (Lech Poznaň), HubočanĎuriš (Omonia Nikózia), Štetina Hancko ak sa uzdravia (Sparta Praha), Boženík (Feyenoord Rotterdam), Hromada Koscelník (Slovan Liberec).

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera