Sobota, 25. máj 2024

Korona ročník Ligy majstrov: Predkolá ako nikdy predtým a chuťovky pre Slovákov v skupinách

SITA/AP Photo/Luca Bruno

V stredu sme spoznali účastníkov zájazdu nového ročníka Ligy majstrov a vo štvrtok im UEFA vyžrebovala cestovateľský itinerár.

Pozrime sa, ako prebehli predkolá, čo na nich bolo zaujímavé a čo čaká futbalových fanúšikov počas jesene. Samozrejme, ak COVID-19 dovolí.

Dvojitý meter na koronu

História sa písala už v prvom predkole. Slovensko sa kvôli koronavírusu súťaže ani nezúčastnilo. Karavána Ligy majstrov sa rozbehla bez toho, aby na ihrisko položila kopačku noha futbalistu, ktorého zamestnáva slovenský klub.

Frajeri na Faerských ostrovoch dovtedy testovali hráčov a realizačný tím Slovana Bratislava, kým nenašli zámienku zápas neodohrať. Nepomohlo ani odvolanie, už o týždeň právo vypadnúť v Berne proti Young Boys využili Faerčania.

Krivda, ktorú sme na Slovensku cítili, nám bola vlastná. UEFA na začiatku kvalifikácie tlačila oveľa viac na zdravotné pravidlá, ako na futbalové. Až keď mali v septembri problém Rumuni, hľadali sa riešenia aby sa zápas Európskej ligy odohral za každú cenu. Aj sa odohral, hoci Steaua mala až 15 pozitívnych prípadov.

Na dvojitý meter doplatil Slovan Bratislava. Ako ukázali udalosti neskoršieho leta, ani postup cez Klaksvík nebol garantovaný. Faerčania boli v hre o skupinu Európskej ligy až do konca kvalifikácie. A ani postup do druhého predkola by nebol zárukou, že by Slovan ešte aj dnes trénoval rovnaký tréner.

Z nášho pohľadu celé zle.

Dobré a zlé z kvalifikácie

Lepšie sa o kvalifikácii Ligy majstrov píše, keď treba spomenúť dianie na ihriskách. Síce bez divákov, no bola zaujímavejšia, ako po iné roky.

Najmä hrací systém na jeden zápas priniesol oživenie. Chuťovky, narýchlo vylovené z pamäti zahŕňajú výborný výkon Ferencvárosu v Glasgowe, kde boli Fradi lepší ako Celtic. Alebo Guľovu Plzeň, ktorej sfúkla postupovú penu zbytočná penalta v nadstavenom čase a následne Alkmaar ukopal postup v predĺžení.

Na pokutový kop sa sťažujú Česi aj po (už dvojkolovom) finále kvalifikácie. VAR prinútil slovinského rozhodcu opakovať penaltu Mydtjyllandu proti Slavii v odvete. Brankár sa síce pohol o čosi skôr, argument poškodených Čechov ale hovorí, že v takom prípade by sa mali opakovať skoro všetky penalty. Video asistent rozhodcu si zaslúži samostatnú sekciu v novinách, tak často je jednou z hlavných tém pozápasových ťahaníc.

Aby sme to uzavreli: do skupín postúpili možno trochu nečakane Ferencváros (so Škvarkom a najnovšie Makom), aj Krasnodar. Nepostúpili tradičnejší účastníci a futbalové značky ako Benfica, Besiktas, PAOK, či sympatická Slavia z minulého ročníka.

Skupinové chuťovky

Dnes už máme k dispozícii aj základné skupiny na neskoré jesenné večery. Nás budú najviac zaujímať skupiny B, G a H. Samozrejme preto, lebo v nich si môžu minúty v najlepšej súťaži vykopať aj Slováci.

V Béčku hneď dvaja – Milan Škriniar (ak neprestúpi z Interu Miláno) a László Benes (ak sa v Monchengladbachu znova nezraní). Spoločnosť im budú robiť Real Madrid a Šachťar Doneck. Inými slovami, nič ľahké ich nečaká.

V Géčku sú tiež dvaja Slováci, spomínaní vyššie. S Ferencvárosom sa žreb nemaznal, do Budapesti sa prídu ukázať Messi, aj Cristiano Ronaldo. Okrem Barcelony a Juventusu ešte v skupine hrá Dynamo Kyjev. Ako poznáme Maďarov urobia všetko preto, aby sa hralo na národnom štadióne pred plnými tribúnami. Vláda možno pred Vianocami prispeje na pohrebné pozostalým fanúšikov.

Háčko má na starosti Martin Škrtel, zotavujúci sa po operácii slepého čreva. Ak sa z toho vylíže, s Basaksehirom (povedzte rýchlo trikrát po sebe) si zakope proti Manchestru United aj PSG. A ešte proti Lipsku.

Denis Vavro môže byť na súpiske Lazia v zápasoch skupiny F proti Zenitu, Dortmundu a Bruggám. Tie ale budú zaujímať asi len kolegu Pagáča.

Okrem týchto sa odohrajú samozrejme aj skupiny A (Bayern, Atlético, Salzburg, Lokomotiv), C (Porto, ManCity, Olympiakos, Marseille), pri D (Liverpool, Ajax, Atalanta, Dáni) budú fanúšikovia Slavie roniť slzy na českom twittri, a E (Sevilla, Chelsea, Krasnodar a Rennes). Z týchto nás budú zajujímať asi až postupové dvojice v decembri.

Držme palce futbalu

Dôležitejšie ako to, kto postúpi zo skupiny a kto v nej vyhorí je to, aby sa všetky zápasy odohrali. Pokojne bez divákov. Hlavne nech sa hrá na trávnikoch a v televízore. Nie tak dávno sme totiž nemali absolútne, ale vôbec, že nič a ani predstavu, kedy by sa znova mohlo čosi hrať.

Vážme si, že najlepšia medzinárodná súťaž odsýpa podľa plánu. A nepokazme sito!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera