Piatok, 19. apríl 2024

Koronavírus v športe: Nič nebude

SITA/AP Photo

Ani v zlom sne sme si nevedeli predstaviť, že silný športový rok 2020 bude mať taký fatálny začiatok.

Kým donedávna sme zľahčovali, veď v Čína je ďaleko, dnes čelí nielen svet športu ťažkej skúške. V roku, v ktorom sa majú uskutočniť letné olympijské hry a majstrovstvá Európy vo futbale, sa napĺňa najhorší scenár. Korona spôsobila apokalypsu nielen v Bille či Lidli, ale úplne všade.

Nebudú futbale

Sled udalostí je oveľa rýchlejší, ako písalkovo pero. Kým včera sme chceli Slovenskému futbalovému zväzu odporučiť, aby požiadal o odklad barážového zápasu medzi Slovenskom a Írskom, udialo sa tak skôr, ako som urobil prvý ťuk do klávesnice. Zápas, ktorý mal vypredať Tehelné pole sa s najväčšou pravdepodobnosťou neodohrá. Čo je lepšia verzia, ako prázdne tribúny. Nastúpiť by nemal aj tak kto, všetci hráči zo zahraničia by aj tak nestihli opustiť karanténu. Írov navyše nepustia cez hranice aj keby šli autobusom.

K tomu prerušenie Fortuna ligy, talianskej ligy, španielskej ligy. Sodoma-Gomora. Len na Ostrovoch idú svoje aj s divákmi.

(Zásah editora: po nakazení trénera Arsenalu a hráča Chelsea predošlá veta nebude platiť už v čase, keď to čítate. Dúfajme.)

Nebudú hokeje

V našej hokejovej lige zašli ďalej ako futbalisti. Rozhodli o ukončení sezóny, čo prinieslo titul pre Banskú Bystricu. Názory na prerušenie sú rôzne, no výstrek radosti na bystrickom fejsbuku bol vzhľadom na okolnosti trápny.

Okrem iného už zrušili EBEL, prerušili NHL (neskoro) a vlastne všetky zámorské športy. Zrušenie MS v hokeji je otázkou dní. Ďalšia Somoda-Gomora.

Nebude lyžovanie

Korona zrušila všetky preteky do konca sezóny. Tešia sa teda lyžiarky s iným menom ako Shiffrinová. Slovensko má prvýkrát v histórii lyžiara, ktorý domov priniesol malý kryštálový glóbus. Petra Vlhová získala malý glóbus zo slalomu a pravdepodobne aj z paralelného slalomu. Ten ešte musí potvrdiť Medzinárodná lyžiarska federácia. Tešíme sa z Petry a jej úspechov, ktoré si zaslúži, ale úprimne, je to radoť iná. Určite nie stopercentná.

Nebude cyklistika

Po tom, čo zrušili preteky v Spojených arabských amirátoch a koronou sa nakazil napríklad Ferdo Gaviria, sa dalo len tušiť, čo bude nasledovať. V Taliansku rýchlo zrušili všetko čo sa dalo a rovnaký ortieľ postihol aj severské klasiky. Gent – Wevelgem a E3 Harelbeke sa tento rok neuskutočnia a ohrozený je aj druhý monument sezóny Ronde Van Vlaanderen. Plánovaný štart je na 5.4.2020 a veľmi pravdepodobne ho postihne rovnaký koniec.

Ohrozený, či skôr nereálny je aj štart Gira d´Italia. Paríž – Nice sú posledné preteky, ktoré v marci zrejme uvidíme. Škoda, Peter Sagan jazdí na francúzskych cestách vo forme, o akej sa mu minulý rok v tomto čase ani nesnívalo. Cyklistická klasikárska jar býva to najkrajšie, čo šport ponúka.

Fanúšikovské srdce je potrhané a oko plače.

Quo vadis korona?

Majstrovsvá Európy vo futbale, Olympiáda alebo Tour de France sú ešte ďaleko, no reálna hrozba tu je. Bude rok 2020 rokom bez športu?

Prispejme spoločne, aby tomu tak nebolo.

Ostaňme doma. Zapnime Fifu. Pustime reprízy obľúbených zápasov alebo športových výkonov. V telke toho veľa nebude. Zlatý gól Petra Bondru, víťazstvá Petra Sagana alebo Petry Vlhovej. Čokoľvek. Aby bolo v tomto roku komu fandiť, s kým sa tešiť a o čom s radosťou písať.

O korone sa mi písať nechce. Nech ide preč.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera