Štvrtok, 23. máj 2024

Korupcia, Maldivy aj rokenrol. Kniha Kontroverzný tréner o Vladovi Goffovi je hlavne o láske k futbalu

Ján Janočko Ján Janočko 09.01.2023
FOTO TASR - Dano Veselský

Vlada Goffu poznám. Presedeli sme spolu dlhé hodiny na tribúnach. Mnoho z príhod, ktoré som čítal v knihe Kontroverzný tréner, som tak aspoň sčasti poznal. Vlado mi často venuje konštruktívnu kritiku, čo si veľmi cením. Teraz som si skúsil prečítať knihu, ktorá je o ňom. Úlohy sa tak vymenili.

Pod futbalovou pokrievkou

Hlavná výhoda tejto knihy je podľa mňa v tom, že Vlado už zavesil trénerský mundúr na klinec. Už si nemusí dávať pozor na to, či si zavrie dvere do niektorého klubu – o prácu vo futbalovom prostredí sa už uchádzať nechce. Aj preto sa do Kontroverzného trénera mali dostať aj veci, na aké by si iní netrúfli.

Možno ešte väčšia výhoda je v tom, že sa dozvedáme rôzne zaujímavosti, na ktoré sme, povedzme si rovno, zvedaví, ale hanbili sme sa opýtať. Alebo sme nevedeli, koho. Aký plat má tréner v Slovane, keď v klube netečie teplá voda, aký na Maldivách a aký v Rimavskej Sobote? Ako sa jednalo o podmienkach trénerského kontraktu v rokoch deväťdesiatych? V ktorom momente sa tréner dozvie, že v klube končí? Aj to sa, na radosť každého futbalového fanúšika, dozvieme.

Z Moldavy na Maldivy

Príhody z exotických destinácií, v ktorých Vlado trénoval nie sú len plytkým zhrnutím výsledkov. Autorom (lebo sú dvaja, okrem Vlada Goffu aj Juraj Berzedi, ktorý má na konte aj knihu o Petre Vlhovej) sa podarilo vypichnúť nejaké pikantnosti, zaujímavosti, jednoducho to, čo by sme si radi prečítali, keď už vieme výsledky a chceme dostať aj nejaký príbeh navyše. Občas je to príbeh z dediny, občas z ázijskej Ligy majstrov.

Je mi trochu ľúto, že knihu som rýchlo zhltol. Ak ma autori neošálili, tak Kontroverzný tréner vznikal pri posedeniach na káve. Myslím si, že takto je najlepšie aj knihu čítať. Po malých dávkach, po kapitolách, s prestávkami. Lepšie je jednotlivé mikropríbehy vstrebať, človek si ich tak ľahšie zapamätá.

A že tých príbehov, ktoré stoja za zapamätanie, je!

Čo ma chytilo zo futbalové srdiečko

Azda najviac mi zo všetkého utkvel v pamäti príbeh o výbere kapitána v Moldave nad Bodvou. Ten musel dojať aj futbalového drsňáka a každého alfa samca, ktorý si kedy sadol na futbalovú tribúnu.

Zaujalo ma napríklad aj rozprávanie o “pozitívnej motivácii”, ktorá priniesla radosť aj upratovačke. Že Vlado “trénoval” aj slovenský klub hrajúci Ligu majstrov, som sa tiež dozvedel až z knihy.

No a naozajstným šokom pre mňa bolo, keď som sa dočítal, ako Vlado Goffa zachránil kariéru Jána Ďuricu. Ale takýchto príbehov tam bolo oveľa viac, na tieto si spomeniem ako na highlighty, ktoré bežia napríklad po zápasoch Ligy majstrov.

Za čím trochu žiali

Aby som len nechválil, boli aj veci, ktoré ma až tak nepotešili. Knihe by rozhodne prospel väčší rozsah. Čítala sa dobre, skončila veľmi rýchlo. Škoda!

Niektoré príbehy sa mi zdali nedopovedané, resp. bolo by vhodné ich doplniť. Prečo niektoré štácie skončili? Kde sú dnes niektorí aktéri príbehov (najmä tých negatívnych)? Zopár kapitolám by, navyše, jednoducho len svedčal väčší rozsah.

Nejde až tak o Kontroverzného Vlada

Viac ako o nechutnostiach zo zákulisia futbalu a o vyťahovaní špiny na verejnosť je Kontroverzný tréner o tom, čo nás, fanúšikov tohto športu spája. Je o láske k futbalu, o príbehoch, ktoré so sebou tento šport prináša, o životných cestách, ktoré spájal a rozdeľoval a o veciach, ktoré máme často radšej než finálne výsledky či samotnú hru. Je o charakteroch, bezcharakteroch, pri čítaní dostanete za odmenu veľa úsmevov a kus autentického futbalového svedectva.

Presne toto sú veci, na ktoré si najbližšie spomeniem, keď budem v správach vidieť politikov, ktorý o športe hovoria ako o možnosti pre spoločnosť žiť zdravšie. To je, samozrejme, pravda, ale možností, ktoré šport prináša je oveľa viac, ako len dobrá fyzická kondícia. Je o krásnych spomienkach, nerozlučných kamarátstvach a neuveriteľných náhodách aj nenáhodách. Ako táto kniha.

P.S.: Pri čítaní dávajte pozor, mohli by vám ujsť cameá známych mien ako Marek Hamšík, Ivan Schranz či Pavel Vrba!

P.S.S.: S predzápasovým playlistom Vlada Goffu súhlasím a silno mu fandím!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera