Nedeľa, 26. máj 2024

Krátky názor fanúšika Slovana: Prečo nechodím na štadión?

Martin Tóth Martin Tóth 06.07.2020
SITA/Branislav Bibel

Áno vravíte si, ľudia na futbal chodia. Povedzme si ale, okrem DAC v Dunajskej strede je to bieda. Juhoslovenský klub je špecifický, fanúšik príde nielen kvôli futbalu. Futbal ťahá aj ako vyjadrenie spolupatričnosti k menšine. Treba povedať, že tak je to správne. Aj v Španielsku sú kluby, založené na hájení svojho regiónu. Athletic Club Bilbao, ale aj katalánske tímy v Barcelone.

Ostatné slovenské futbalové značky majú s fanúšikmi a početnosťou základne problém. Štadióny – až na ten v Trnave – sú viac prázdne, ako plné.

Prečo?

Chcem sa zamyslieť, prečo. Kde je dôvod, že fanúšik aj keď už môže a obľúbený klub ho potrebuje, nepríde v rámci víkendového popoludnia na pekný štadión s celou rodinou. Na našu ligu sa dá pozerať a je škoda, že slušný futbal nesprevádza slušná kulisa.

Žeby preto, že slušnú kulisu tvoria slušní ľudia a nie hlučná a početná skupina, ktorá nechodí na futbal pre futbal? Je zjavné, že sa v kotli skôr stretávajú aby mohli ventilovať nenávisť. Asi voči všetkým. Pre mňa sú hlavným dôvodom, prečo im svojich desať Eur nedám.

Víkendové kolo dalo ďalší dôkaz, prečo ani svojho syna neprivediem tak skoro na štadión. Nepotrebuje mu s pocitom hanby vysvetľovať rasistické nápisy, rasistické pokriky či ataky od fanúšikov. Nápis “White lives matter,” je rasizmus. V sobotu sa vyznamenali aj ľudia v Nitre. Bučali na hráča Pohronia.

Progres neexistuje

Incidentov je stále viac a veľa, ich počet sa nezmenšuje. Sme už v roku 2020 a stále si skalní trúfnu zaútočiť na policajtov, hádzať delobuchy smerom k fanúšikom, či hráčom súpera, alebo bučať na hráčov tmavej pleti. O vulgárnych nadávkach počas zápasu ani nehovorím. Poriadok stále neexistuje a preto sa netreba čudovať apatii. Štadióny pomaly dosahujú úroveň aktuálneho letopočtu, no divákov ubúda. Značka Slovan pritom pozná aj iný príbeh. Hokejová atmosféra na novom zimáku láka celé rodiny.

Nezmení sa to, kým na štadión budú chodiť ľudia, čo v skutočnosti nechcú futbal. Je pre nich druhoradý. Dôležitejšie je niečo iné. Kto to pomenuje pravým menom?

Oni kazia meno svojho klubu a sú jedným z dôvodov, prečo sa ani po Korone neplní kapacita ani zďaleka na povolenú úroveň. Slovenský futbal treba od nich očistiť. Len tak sa na nové sedadlá vrátia tí, ktorých potrebuje.

Futbal bez fanúšikov neprežije.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera