Piatok, 23. február 2024

Kto je ten starý Pán(dev)? Inšpiratívny príbeh jediného hráča Severného Macedónska, ktorého musíte poznať

Ján Janočko Ján Janočko 17.06.2021
SITA/AP Photo/Vadim Ghirda, Pool

Stávkové kurzy pred tohtoročným EUROm urobili spoločné veľké spiknutie a zaútočili na národný tím Severného Macedónska. Azda najväčší outsider tohtoročného šampionátu nemá megahviezdy, ktoré by lákali. Jeden príbeh však chytí za futbalové srdiečko.

Jún, rok 2001. Obrovská nádej macedónskeho futbalu, vtedy neznámy útočník Goran Pandev debutuje v národnom tíme. Na horúcej tureckej pôde sa začína jeho reprezentačná kariéra. O 20 rokov neskôr už s inými spoluhráčmi a rozdielnymi úlohami bojuje za svoj tím na konci rozprávkovej púte. Tá má vyvrcholenie práve na tohtoročnom EURE.

Zásluhy v Taliansku

Belasica. Nič vám to nehovorí? To je klub, v ktorom Goran Pandev začínal. Tím s prezývkou „kengury“ ani nestihol dať budúcej hviezde šancu. Z vtedajšej Juhoslávie sa porúčal do Interu (kiežby do toho bratislavského) Miláno. Od Pandeva sa očakávalo, že bude tajným esom v rukáve, ale zjavne mu v tom rukáve bolo dobre. Pri jeho prvej anabáze v meste módy neodohral ani jeden zápas za mužov, miesto toho si vyskúšal hosťovanie v Spezii a Ancone. Naplno to Macedónčan rozbalil až v Laziu.

Nikdy nebol superkanonier, hral skôr za útočníkmi, svoje si však oddrel. A ani s tou gólovou bilanciou to napokon nebolo mizerné, veď v tíme z Ríma nastrieľal takmer 50 gólov v 159 zápasoch. Má štýl, džentlmentské vystupovanie a povesť tvrdého „pracanta“. Pandev je však poriadne tvrdohlavý. Odchod z Ríma sprevádzali štyri mesiace bez trénovania, pretože útočník sa počas nich, okrem iného, súdil s klubom. Futbalový inštinkt ho volal do Interu (zase do toho milánskeho) a on dobre vedel prečo.

Spomeniete si ešte na jazdu Interu v Lige majstrov v sezóne 2009/2010? V tej sezóne získali zverenci Josého Mourinha treble a práve Pandev na tom mal veľkú zásluhu. Tú mal aj neskôr v Neapole, s ktorým dvakrát vyhral Taliansky pohár. V prvom finále, ktoré za tím odohral, prihrával na gól aj Marekovi Hamšíkovi. Na poháre ho neskôr kúpil aj turecký Galatasaray, lenže Pandev si povedal, že chce od futbalového života viac. A tak sa vrátil do Janova, ktorého dres oblieka od roku 2015.

Do reprezentácie ho prehovorili

Viac ako s Talianskom je Pandevova kariéra spätá so Severným Macedónskom. Jeho krajina si užíva debut na veľkom šampionáte. Bez väčších očakávaní, bez stresov, len s jednou maličkou túžbou – aby aspoň tá najväčšia osobnosť posledných dvoch dekád strelila gól na prestížnom turnaji. To sa už podarilo. Minulú nedeľu síce Macedónci bod nezískali, Pandev však proti Rakúšanom skóroval.

Národný tím z tejto krajiny bol dlhé roky len do počtu. Rozšírenie EURA na 24 tímov však vlialo nádej do žíl aj menším futbalovým krajinám, a tak sa Pandevova družina dostala až na veľký turnaj. Pritom hrozilo, že sa tak nestane. V roku 2015 už mal Pandev naplánovanú rozlúčku s reprezentáciou, tréner Igor Angelovski ho však presvedčil, nech to ešte skúsi. Goran sa zaťal, skúsil, a s nároďákom sa dostal na šampionát. Rodáci z jeho krajiny však dlhú chvíľu s napätím sledovali, či sa vôbec Majstrovstvá Európy uskutočnia. UEFA rozhodla, stalo sa.

Rekord v počte gólov za národný tím drží a prekonáva od roku 2009. Je o osem rokov starší, než jeho krajina. Je prvým Macedónčanom, ktorý dal viac ako 100 gólov v top 5 európskych ligách. Na konte má 473 štartov v Serii A. Založil Akademiju Pandev, aby rodnému kraju dodal viac futbalového sebavedomia a aby zo Severného Macedónska vyšlo do sveta ešte viac budúcich Pandevov. Nemusia to byť pritom futbalisti, Goran je inšpiráciou na ihrisku, aj mimo neho.

Macedónska legenda

Zmluva v Janove mu čoskoro vyprší, nedávno sa nechal počuť, že po EURE s futbalom končí a ostáva v Taliansku, ako si vraj vybrali jeho deti. A bude to tak aj naozaj? On sám sa už vraj na futbal necíti. Jeho krajina dúfa, že príbeh reprezentanta Pandeva nenapísal rozprávkové finále. EURO zaistil gólom na horúcej pôde v Gruzínsku a aj v posledný marcový deň režíroval šokujúcu výhru Severného Macedónska v Nemecku 2:1. Sám pritom otvoril skóre zápasu.

Takého Gorana Pandeva potrebuje každá krajina. Nepatrí k oslnivým hviezdam, zbierkou trofejí a cien sa však pochváliť môže a kadekto mu ju môže závidieť. Reprezentačné legendy nemusia byť ovenčené len výhrami veľkých turnajov. Nie každý má to šťastie narodiť sa vo veľkej futbalovej krajine. Práve naopak, ak si aj tú malú, nie tak zdatnú reprezentáciu dovediete na šampionát, možno urobíte viac, než keby ste boli súčasťou tímu favorita, ktorý celý turnaj vyhrá…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera