Sobota, 20. apríl 2024

Kto zastaví Talianov? Pod vedením Manciniho vyrovnali rekord starý deväť dekád

SITA/Alberto Lingria/Pool via AP

Suverénnym spôsobom pokračujú na majstrovstvách Európy futbalisti Talianska. Po víťazstve nad Walesom 1:0 ovládli skupinu A s deviatimi bodmi a skóre 7:0. Naposledy vyhrali všetky tri skupinové zápasy na EURO 2000, kde sa dostali do finále, v ktorom nestačili na Francúzov (1:2 pp.).

V poslednom zápase skupiny “Squadra azzura“ tím z Ostrovov zdolala aj v kombinovanej zostave. Nebol to žiadny skvelý futbal, ale dôležité je, že zverenci Roberta Manciniho nepoznali, ako chutí prehra, už tridsiatykrát.

90 rokov starý rekord

Taliani vyrovnali rekord starý deväťdesiat rokov. V tridsiatych rokoch minulého storočia stál na lavičke taktický majster Vittorio Pozzo a v útoku dominoval Giuseppe Meazza. Tím z Apeninského polostrova triumfoval na dvoch majstrovstvách sveta po sebe.

Na úspešného trénera naviazal až Roberto Mancini o deväť dekád neskôr. Po zápase s Walesom sa prirovnaniu k Pozzovi vyhýbal. „Získal množstvo veľkých trofejí, do dosiahnutia jeho úrovne nám chýba veľmi veľa. Hlavne si teraz nesmieme začať myslieť, že všetko vyhráme,“ zdôraznil taliansky kouč.

Neúčasť na MS v Rusku 2018

Mancini reprezentáciu prebral po nevydarenej kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Rusku 2018. V záverečnej fáze nestačilo Taliansko na Švédsko a na svetový šampionát sa nekvalifikovalo po šesťdesiatich rokoch. V krajine zavládlo obrovské sklamanie, ťažko niesla koniec s reprezentačnou kariérou brankárska legenda Gianluigi Buffon.

Ani nový tréner “Squadra azzuri“ neodštartoval najlepšie. Začal triumfom nad Saudskou Arábiou, ďalšie dve priateľské stretnutia Taliani nevyhrali a do Ligy národov vstúpili remízou s Poľskom a porážkou s Portugalskom.

Spanilá jazda

Prehra s Portugalskom bola pre trénera Manciniho poslednou. Stalo sa tak 10. septembra 2018. Odvtedy kouč úspešne zvládol generačnú obmenu a jeho tím predvádza oku lahodiaci a zároveň efektívny futbal.

Úctyhodná je štatistika posledných jedenástich zápasov. Taliani strelili 32 gólov a neinkasovali ani raz.

Talianski futbalisti to majú rozbehnuté naozaj skvelo. V osemfinále narazia na Ukrajinu alebo Rakúsko. Tak či onak budú jasným favoritom. Na Apeninskom polostrove majú vyššie ciele. Chcú sa vrátiť sa európsky trón, na ktorom sedeli naposledy v roku 1968.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera