Nedeľa, 30. jún 2024

Kvalifikácia bola neúspešná. Môže za to tréner?

Foto SITA/AP

Státisíce slovenských reprezentačných trénerov si žiadajú hlavu svojho vrchného šéfa. Kvalifikácia bola neúspešná. Na EURO 2020 sa môžeme prepracovať cez baráž Ligy s náhodou, nič to ale nemení na fakte, že v relatívne vyrovnanej skupine sme skončili tretí.

Koľko viny za to nesie na pleciach hlavný tréner?

Za čo môže Hapal

Po Hapalovom nástupe na konci roka 2018 naša reprezentácia prišla o štyroch hráčov. Neúspešné boje v Lige národov viedli k odchodu opôr Škrtela, Hubočana a Nemca, na ktorých nedôstojnú oficiálnu rozlúčku sme čakali takmer rok.

Weiss junior sa urazil, že ho tréner nechce postaviť a podarilo sa mu opustiť reprezentáciu netradične v priebehu zápasu. Jeho myšlienky na návrat sú asi také trúfalé, ako keď sa chcel vrátiť Hološko. Nikto o neho rok ani len nezakopol, hrá v lige, ktorej konkurencieschopnosť je spochybniteľná a takisto sa možno onedlho objaví v Slovane, aby ukázal, že na to skutočne nemá.

Do kádra sa vrátil Stoch, ktorého tam katapultovali výkony v Slavii. Nevýkony v PAOK-u ho preradili do “reprezentačného béčka”. Hapal môže aj za Rohožníka, z ktorého nám snáď rastie konečne reprezentačný útočník, hoci sa v skutočnosti volá Boženík. Či a kedy by ho zaradil Kozák, môžeme rozobrať pri pive.

Tréner môže aj za to, že nezasiahol do rozostavenia, nadviazal na predchádzajúcu kostru a len vymenil post za post. Obrana nám škrípala, z čoho vyplynulo jedenásť inkasovaných gólov v ôsmich zápasoch. A keby sa Dúbravka v bráne často nešiel roztrhať, mohlo ich byť oveľa viac.

Vavrovi to nešlo. Nevravíme, že je zlý hráč, no na jeho poste zrovna bola alternatíva hodná vyskúšania. Áno, Valjent. Ten si síce v kvalifikácii zahral, keď zaskakoval na pravej strane za Pekaríka. Prečo nedostal príležitosť na mieste, kde je skutočne prínosom, nevieme. Za to môže Hapal.

Za čo Hapal nemôže

Tréner nemôže za to, či hráči nastupujú za svoje kluby a s akou pravidelnosťou. A stavať počas každého kvalifikačného cyklu zostavu len z tých, ktorí momentálne hrávajú, by vyústilo do nekonzistentného gulášu. Tréner musí postaviť hráčov, ktorým verí. Tí sa mu za dôveru potrebujú odvďačiť spoľahlivým výkonom.

Nemôže ani za to, na aké posty máme hráčov k dispozícii. Podarilo sa mu však nájsť útočníka a máme pretlak v stredovej formácii a najnovšie aj na brankárskom poste máme hneď niekoľko alternatív. Ani stopérov nemáme málo, hoci ich voľba bola predmetom diskusie.

Momentálne nás tlačí päta na krajoch obrany a začíname byť limitovaní aj v počte kvalitných krídelníkov. Časy Stocha s Weissom už odzneli, Rusnák s Makom majú výkonnostné výkyvy, Haraslín je ešte málo ostrieľaný, no snáď sa vypracuje ku všeobecnej spokojnosti, ale čo ďalej?

Tréner lovil z rybníka, ktorý mu bol poskytnutý. Formácia 3-4-2-1 by možno viac sedela k ponuke hráčov, ktorých máme. Hapal sa pre takýto pomerne radikálny rez, ktorý by ho mohol tak presláviť, ako aj zarezať, nerozhodol. V zásade neriskuje. Je to jeho charakteristická črta. Na niečo je to dobré, na iné zas nie.

Nešťastná, či spravodlivá?

Kvalifikácia skončila, ako skončila. Niekomu sa môže zdať nešťastná, ďalšiemu spravodlivá. Logickejšie vyznieva druhá možnosť. Niektoré výsledky boli zarážajúce, no keď sa pozrieme len na tie naše, získali sme všetky body proti súperom pod nami a len jeden od tých, čo skončili nad.

Tretie miesto nám patrí právom, hoci, ak by Maďari remizovali, sme tam a tešíme sa. Bol by to šťastný postup. Nie veľmi spravodlivý, ale na to by sa už nikto nepozeral.

Naozaj by sme si to šťastie zaslúžili? Ako trefne poznamenal Stano Lobotka, nie sme národ, ktorý vypredá štadión, keď sa nedarí. Rastú nám tu nové štadióny, ktoré sú na svetové pomery malé, pre nás sú však kapacitou postačujúce. Keď nevieme vypredať trnavský štadión na každý zápas reprezentácie, kam sa chceme tlačiť?

Iste, za veľa vecí od cenovej politiky, cez predaj lístkov po dopravnú ponuku na a najmä zo zápasu môže Zväz. Aj ja som jeho kritikom. Napriek tomu som nevynechal jediný domáci kvalifikačný zápas našich.

Kde boli tí, ktorí chcú ísť na EURO? 11 000 miest v utorok zívalo prázdnotou. Obsaďte ich, potom vyhadzujte trénera.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera