Štvrtok, 23. máj 2024

Laco Borbély pre TakUrčitee: Na ME v malom futbale sa v Košiciach pokúsime eliminovať aj veľkého Tottiho

Ján Janočko Ján Janočko 24.05.2022
FOTO TASR - Dano Veselský

Známy televízny futbalový spolukomentátor Laco Borbély bude na našich obrazovkách aj počas tohto futbalového leta. Tentoraz ho však uvidíme aj na lavičke – je trénerom slovenskej reprezentácie v malom futbale. Práve majstrovstvá Európy v tomto športe hostí Slovensko už o pár dní v Košiciach.

Aké sú ambície Slovenska, ciele, ale aj problémy, s ktorými sa musia hráči a realizačný tím vysporiadať? A aký je Lacov tip na víťaza Ligy majstrov? Aj o tom sme sa rozprávali na finále Superligy v malom futbale s Lacom Borbélym.

Za sebou máme veľké finále v malom futbale, čo naň hovoríte?

Pri vyvrcholení slovenskej Superligy v malom futbale som sa konečne dočkal naozaj až medzinárodných parametrov malého futbalu. Týkalo sa to nasadenia, tempa, organizácie, taktického poňatia a dá sa povedať, že aj individuálne vstupy niektorých aktérov boli veľmi kvalitné. Ak by bolo v Superlige viacero takýchto zápasov, bolo by to v prospech reprezentácie a tiež by sa nám ľahšie vyberali hráči do národného tímu.

Je to teda pozitívny signál, špeciálne teraz, keď sa blíži Euro v Košiciach…

Áno, bolo tu niekoľko adeptov na reprezentačný dres. V drvivej väčšine potvrdili svoju oprávnenosť byť v našej nominácii, ktorú predpokladáme a ktorá bude hotová keď absolvujeme posledný kemp v Banskej Bystrici. Videli sme štyri mužstvá zo Superligy a myslím si, že je možné očakávať, že sa niektoré kvalitné výkony prenesú aj na úroveň reprezentácie. Aj keď, samozrejme, máme jednu malú výhradičku – že herný koncept reprezentácie je trochu iný, ako má väčšina mužstiev v Superlige. Z jednoduchého dôvodu – my preferujeme hrajúceho brankára, čo znamená šestkovú hru, aby sa vedel aj brankár zapojiť do útočenia a vytvoriť tak prečíslenie voči súperovi. Predsa len, keď sa päť hráčov postaví na vlastnú polovicu, prekonávanie päťky je ďaleko ťažšie keď to robia piati hráči, ako keď to robia šiesti. O to nám v koncepte ide a podľa toho vyberáme aj typologickú skladbu mužstva. To znamená rýchlostné, technické, kombinačné a tvorivé typy. Jednoducho zmes tvorivosti, kondície, nadštardandnej futbalovej kvality a hernej inteligencie. To sú naše kritériá pri výbere hráčov.

Malý futbal je amatérsky šport. Zdá sa vám, že hráči odmietajú pozvánky napríklad aj kvôli pracovnej vyťaženosti?

To by som netvrdil, že odmietajú. Jednoducho je to veľmi ťažké zladiť najmä ak by sme chceli dlhodobo pôsobiť v rámci tréningového procesu. Toto je jeden z najväčších problémov malého futbalu a je to práve tým, že je amatérsky. Väčšina hráčov, dá sa povedať, hrá veľký futbal, v minulosti sme mali aj pár hráčov futsalu, ale majú to veľakrát len ako záľubu. Sme doslova ortodoxní amatéri, malý futbal hrajú v prevažnej miere veľkí srdciari a to si vážime. Je tu však absencia ekonomickej motivácie a to niekedy robí organizačné problémy najmä v prípade, keď niektorí majitelia nedokážu vytvoriť na to ani minimálny časový priestor. Na druhej strane je mnoho majiteľov, ktorí pochopili, že hrať malý futbal prospeje aj hráčom vo výkonoch na veľkom ihrisku. Samozrejme, transfer je obojstranný a myslím si, že každý súdny funkcionár to chápe.

Predstavme si, že teraz číta tento rozhovor niekto, kto na malom futbale nikdy nebol, ale zaujalo ho to, že sa u nás konajú majstrovstvá Európy. Čo od nich môže očakávať a aké sú ambície Slovenského národného tímu?

Myslím si, že tím, ktorý organizuje tento event je veľmi zdatný marketingovo, organizačne a aj z hľadiska PR manažmentu. Môžeme očakávať veľmi, dovolím si povedať, až neštandardne, kvalitné podujatie v rámci amatérskeho športu. Vychádzam z toho, čo počúvam a sledujem, keď vidím našich funkcionárov, ako do toho vstupujú, ako nachádzajú ochotu v určitých pozíciach ako dobre kooperujú. Ako príklad sú hlavní organizátori z Košíc, ktorí nám dali k dispozícii Steel arénu, alebo kopu firiem, ktoré náš marketingový tím dokázal osloviť práve pri príprave šampionátu. Myslím si, že budeme mať my ako tréneri, čo robiť, aby sme dostali úroveň hry tak vysoko, aby dostatočne korelovala s marketingovými a organizačnými zložkami šampionátu.

Sú reálne aj medailové ambície?

Máme jednu elementárnu ambíciu, a to dostať sa zo skupiny do play-off. Samozrejme, máme aj latentné ambície, o ktorých sa väčšinou nerozpráva, nie je ani potrebné o nich hovoriť, ale tlejú v nás. Chceme dokázať to aby chalani na ihrisku vyprodukovali svoje osobné maximá a ak sa to podarí tak môžeme očakávať dobré výsledky, ktoré budú príjemné aj pre športovú verejnosť.

Ladislav Borbély tréner
FOTO TASR – Dano Veselský

Je to určite aj veľká šanca prilákať ľudí, ktorí budú sedieť pred televízorom k hraniu a možno čoskoro aj k zvýšeniu konkurencie v regiónoch a počtu líg v malom futbale.

Bez pochyby, že toto podujatie by malo pomôcť práve tomuto. Z hľadiska športovej výkonnosti sa budeme snažiť, aby sme aj tvorili príspevok k tomu faktu a aby sa malý futbal stal populárnejším po majstrovstvách Európy, ako bol pred nimi.

Musím sa opýtať… Tešíte sa na Francesca Tottiho, ktorý by mal proti nám nastúpiť v skupine?

Je to zaujímavé, určite bude atraktívnym lákadlom a som naňho veľmi zvedavý. V poslednom čase sme už zažili, že do malého futbalu prišla hrať legenda. Konkrétne asi pred dvoma týždňami v Budapešti, keď tam debutoval stonásobný maďarský reprezentant Roland Juhász, ktorý bol vyhlásený za hráča desaťročia v Maďarsku. Myslím si, že najmä v druhom zápase sme ukázali, ako sa dá eliminovať aj takýto kvalitný hráč. Samozrejme, že sa pokúsime o repete tohto aktu aj v talianskej konfrontácii na majstrovstvách Európy.

Máme máj, je to vaša obľúbená časť roka? Predsa len, sezóny vrcholia, blížia sa šampionáty…

Mám rád máj a aj som sa v ňom narodil. V máji všetko kvitne, vo vzduchu cítite peľ a peľ je motivujúci lebo spúšťa sériu inštinktívnych pochodov, ktoré sú vždy pre životnú silu veľmi zaujímavé.

Poďme k lige majstrov. Kto bude víťazom, alebo aké finále máme očakávať?

Musím povedať, že sa tam stretli moje obľúbené mančafty. Takže vo finále nemôžem byť neuspokojený pri akomkoľvek výsledku. Už som nad tým aj rozmýšľal a keď som si to preniesol do drobných vecí, nakoniec mi to vyšlo tak, že by víťazom mohol byť predsa len Real Madrid. I keď Liverpool má silnú útočnú formáciu a pokiaľ budú v pohode hrať Vinicius, Benzema a pripojí sa Rodrygo, tak si myslím, že to bude ofenzívna sila, ktorú bude veľmi ťažké brániť. Samozrejme na druhej strane je taká istá ofenzívna sila. Rozhodujúca však bude aktuálna forma v ten večer. Bolo by nezaujímavé, keby som nepovedal tip na výsledok. Myslím si, že môže o jeden gól vyhrať Real Madrid. Trikrát vstal z popola, môže mu to dodať veľa sebavedomia a obrovskú silu. Verím tomu, že nebude stav 0:1, 1:1 ani 2:1, ale že bude aspoň 2:3, 4:3, teda veľa gólov a s tým všetko to, čo máme na futbale radi – útočenie, veľa gólov. Verím, že sa dočkáme aj my, ktorí sme do futbalu trošku hlbšie – že uvidíme organizačné a taktické čaro hry, ktoré nás upúta, opantá a dá nám nový trend do ďalšieho ročníka.

Keď sa človek pozrie na účasti oboch tímov na lige majstrov v posledných rokoch dá sa povedať, že sa stretávajú najsilnejšie futbalové mužstvá s najlepšou formou aktuálne na svete?

Vo finále musia hrať väčšinou mužstvá, ktoré mali najlepšiu formu. To je dané. Väčšinou mužstvá, ktoré sú vo vrcholovej forme v septembri, októbri, nekončia vo finále. To okúsil x-krát Juventus, Bayern, Manchester City. Väčšinou sú to mužstvá, ktorým kulminuje forma v apríli, máji. Tie zvyčajne participujú na finálových zápasoch a z nich vzíde aj víťaz.

Poďme sa ešte trochu pobaviť o Majstrovstvách Európy vo futbale do 19 rokov. Ako veľká je to príležitosť pre Slovensko ukázať sa ako dobrý organizátor a zároveň aká je to príležitosť pre celý slovenský futbal?

Každý takýto šampionát prináša obrovské benefity – nielen z pohľadu prezentácie krajiny, jej futbalovosti, ale je aj príspevkom pre ukážku reprezentatívnych výberov. Môžu nám ukázať aj to, kam smeruje futbal mimo Slovenska. Treba mať otvorené oči, urobiť si dobré analýzy. Dôležité je aby to nebolo len o tom, že sa šampionát zorganizuje, uskutoční a tým to skončí. Ten príspevok do vývoja danej vekovej kategórie by mal byť jednoznačne evidentný a mal by mať zmysel. 

Aká je aktuálna sila našej devätnástky? Má šancu miešať karty aj na domácom šampionáte?

Musím byť úprimný, že devätnástku nepoznám až tak detailne. Na to sú odo mňa určite väčší experti. V zásade ale predpokladám, že sú silnejšie mužstvá v Európe a myslím si, že každý dobrý výsledok bude dobrým príspevkom do perspektívnej skladačky rozvoja mládežníckeho futbalu na Slovensku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera