Nedeľa, 26. máj 2024

Legenda La Ligy, ktorá by si zaslúžila ešte jednu trofej

Martin Ivanko Martin Ivanko 04.12.2019
SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Existuje mnoho výnimočných hráčov, niektorí z nich majú famózne štatistiky, ďalší vyhrali veľkú kopu trofejí, iní strávili celú svoju kariéru v jednom klube. Príbeh Joaquína Sanchéza Rodriguéza (známejšieho len ako Joaquín) je odlišný, no napriek tomu je výnimočný.

Joaquín

Jeho kariéra nezaberá titulné stránky novín, jeho vitrína s trofejami obsahuje „len“ dve víťazstvá v španielskom kráľovskom pohári a jeho štatistiky nie sú na krídelníka nijak výnimočné. Joaquín je však fenomenálny hráč, ktorého meno je v Španielsku pojmom a okrem bielo-červenej polovice Seville je všade inde vnímané s rešpektom.

Viac ako 38- ročný hráč pravidelne nastupuje v La Lige a vždy keď je na ihrisku, tak je vďaka svojmu umeniu vidieť. Jeho srdce patrí zeleno-bielemu Betisu Sevilla, kde strávil začiatok a momentálne trávi poslednú časť svojej bohatej kariéry.

Krídelník, na ktorého sa dobre pozerá

Svoj debut si odbil ešte v roku 2000, keď Betis pôsobil v druhej najvyššej súťaži. Svojimi dravými prienikmi, kvalitným driblingom a presnými centrami už hneď zo začiatku svojej profesionálnej kariéry začal pútať pozornosť a Betisu hneď v druhej sezóne pomohol k postupu do Primery División.

Jeho obľúbenou pozíciou vždy bolo pravé krídlo, aj keď v neskoršom období kariéry už nastupoval aj na ľavej strane, či pod hrotom. Joaquín je hráč na ktorého hru sa veľmi dobre pozerá. Dodáva jej  to, v čom výnimočný – kreativitu. Pri sledovaní jeho zápasov sa nenudíme. Nie je to klasický krídelník, ktorý si len hodí loptu a vystrelí alebo odcentruje, vždy pridá niečo navyše a to je to, čo na ňom jeho fanúšikovia zbožňujú – jeho hra nie je čitateľná a nudná.

Penaltu na vrchole nepremenil

Po tom ako sa v dvadsiatich rokoch presadil v prvom tíme Betisu a pravidelne hrával aj po postupe do najvyššej súťaže.  Stal sa kľúčovou osobou tímu, ktorý v prvých troch sezónach po príchode medzi elitu skončil vždy v prvej polovici tabuľky. Vrcholom bol zisk španielskeho pohára v roku 2005.

To, už bol aj členom národného tímu, kde celkovo odohral 51 zápasov a zúčastnil sa troch vrcholných turnajov. V roku 2002 mal španielsky tím našliapnuté do boja o medaily, ale vo štvrťfinále ich po penaltách a mohutnej podpore zo strany rozhodcov vyradila Južná Kórea. Joaquín bol jedným z exekútorov v penaltovom rozstrele a nedal…

Zlomila ho až Valencia

Jeho kvality si po príchode do Chelsea všimol aj Mourinho a Joaquin sa ocitol na jeho zozname. Z prestupu však zišlo, Joaquín povedal nie a zostal v Betise. Podobne nevyšiel ani jeho prestup do Realu Madrid, kde ho Perézovi odporúčal sám Raúl. Tu už bol Joaquín viac nalomený, ale vtedajší excentrický prezident Betisu prestup stopol. Z Betisu odišiel až v roku 2006, keď kývol na ponuku netopierov z Valencie.

Tam spolu s hráčmi ako Villa a David Silva vytvoril obávanú ofenzívu. Viac ako druhý kráľovský pohár sa mu však nepodarilo získať. Následne sa presunul do Malagy, kde vo vtedajšom hviezdne obsadenom tíme siahal na semifnále Ligy Majstrov. Neskôr si vyskúšal aj taliansku Serie A v drese Fiorentiny, aby sa po dvoch sezónach v roku 2015 vrátil do Betisu.

Sympatický rekordér

V profesionálnej kariére odohral viac ako 700 zápasov, v La Lige 532 a je piaty v historických tabuľkách, reálne môže atakovať druhú priečku Raúla (550) a neprekoná už asi len legendárneho brankára Zubizarretu (622) . Svojim rozhodujúcim gólom v minuloročnom Sevillskom derby sa stal najstarším strelcom v histórii derby.

Byť aktívnym futbalistom v La Lige v jeho veku a na jeho pozícii je výnimočné. Stále nie je len do počtu, v tejto sezóne dal už tri góly a pridal dve asistencie, v minulej skóroval šesťkrát. Zmluva s Betisom Joaquinovi končí v júni, to bude mať skoro 39 rokov. Po sezóne pravdepodobne zavesí kopačky na klinec a odíde ako legenda Betisu a španielskeho futbalu.

Kiežby mu futbaloví bohovia dopriali ešte jednu trofej vo farbách Betisu. Málokto by si to zaslúžil viac ako on…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera