Piatok, 24. máj 2024

Lekára Interu prekvapilo zlyhanie Eriksenovho srdca, naštartovali ho defibrilátorom

Michal Bruner Michal Bruner 13.06.2021
SITA/Wolfgang Rattay/Pool via AP

Stav dánskeho futbalistu Christiana Eriksena je po sobotnom zápase na ME vo futbale stabilizovaný. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar odpadol v závere prvého polčasu pri postrannej čiare, keď naňho lopta smerovala po autovom vhadzovaní. Spoluhráči okamžite privolali lekársku pomoc, ktorá ho priamo na ihrisku oživovala. Podľa lekára Piera Volpiho nemal Eriksen problémy so srdcom.

Kolapsu nič nenasvedčovalo

Volpi je lekárom Interu Miláno, kde Eriksen pôsobí. Tvrdí, že nič nenasvedčovalo tomu, že by sa niečo mohlo stať. Bola to pre nás strašná hodina. Sme v kontakte so zdravotníckym personálom dánskeho národného tímu. V najbližších dňoch Christian absolvuje podrobné vyšetrenia, aby sme lepšie pochopili, čo sa stalo. Najdôležitejšie je, aby sa mal dobre. Viem, že sa rozprával so svojimi spoluhráčmi,“ uviedol Volpi pre portál Gazzetta dello Sport.

Eriksen prestúpil do Interu Miláno v januári 2020, kde podstúpil veľkú lekársku prehliadku, vrátane dôkladnej kontroly srdca.  Neboli žiadne náznaky, ktoré by mohli nasvedčovali, že by sa mohli stať takéto problémy, či už v Tottenhame, alebo tu v Interi. Každý vie, že prehliadky hráčov v Taliansku sú veľmi prísne,ubezpečil lekár.

Srdce naštartovala jedna rana z defibrilátora, Dáni budú pokračovať

Ako prvý bol pri Eriskenovi lekár Joakim Mæhle. Uviedol, že u futbalistu prišlo k zástave srdca. Na chvíľu sme ho naozaj stratili, povedal  Mæhle pre dánske médiá. Potvrdil tiež, že srdce naštartovali jednou ranou z defibrilátora. Lekár národného tímu Morten Boesen povedal, že rozhodujúce bolo, že Eriksen dostal okamžitú pomoc. Tréner Kasper Hjulmand informoval, že jeho zverenec si na kolaps nepamätá, ale jeho stav je v súčasnosti dobrý. „Hovoril som s ním. Chce, aby sme pokračovali na ME. Takže splníme jeho želanie, odteraz budeme hrať za Christiana.“

BBC sa ospravedlnila za zábery

Eriksenov kolaps zarezonoval po celom svete a mal aj inú dohru. Niektoré kritické hlasy sa zosypali na dánsku televíziu. Tvrida, že Eriksenov boj o život i jeho pád na trávnik snímala televízia príliš necitlivo. Niektoré televízne stanice totiž vysielali zábery, ako dánskemu futbalistovi dávajú masáž srdca. Nebudem žiadnym spôsobom obviňovať svojich kolegov, že zlyhali. Boli vo vypätej situácii a mali určité očakávania týkajúce sa záberov, bohužiaľ, toto zle vyhodnotili. Preto sme napríklad na našej webovej stránke nezverejnili zábery zo situácie, uviedol Kim Mikkelsen, supervízor prenosu.

Šéf televíznej sekcie UEFA  Jean-Jacques Amsellem tiež vysvetlil situáciu: Pre takéto veci neexistuje príručka. Existuje spomalená sekvencia akcie, pri ktorej je vidieť Eriksenov pád, okamžite som nariadil svojmu tímu, aby sa na neho nesústredil a už ho nenatáčal. S viac ako 30 kamerami na štadióne sme to mohli urobiť, ale nikdy sme sa k nemu nepriblížili skutočne blízko. V jednom okamihu som kázal natáčať dánskych fanúšikov ako plakali, pretože bolo potrebné ukázať utrpenie, ktoré prežívali. Pokyny boli jasné. Bolo nám povedané, že predovšetkým nesmieme ísť príliš blízko ku Eriksenovi, Ale s natáčaním emócií neboli žiadne problémy.

Podľa niekoľkých britských médií sa stanica BBC ospravedlnila fanúšikom za zobrazenie rovnakých záberov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera