Pokračujeme druhou várkou hodnotení mužstiev Premier League a ich nedávno skončenej sezóny. Ak ste sa sem nedostali po prečítaní prvého článku, môžete tak urobiť tu.
Rozoberáme a hodnotíme v ňom sezóny mužstiev, ktoré sa umiestnili na jedenástom až dvadsiatom mieste. Poďme teda spoločne na TOP 10.
Wolverhampton
Wolves skončili napokon až na desiatom mieste. Veľmi dlho sa pritom držali na siedmej priečke a pár mesiacov dozadu boli dokonca blízko štvrtého miesta. Najdefenzívnejšie mužstvo ligy futbalom často nenadchýnalo, no takticky zverenci manažéra Lageho zvládali väčšinu zápasov na veľmi dobrú až výbornú. V závere sezóny im napokon akoby došla šťava. Jimenez sa po dlhom zranení hlavy nedokázal vrátiť do starej dobrej formy a ani záloha na čele s Nevesom či Moutinhom nefungovala vôbec tak dobre ako v predošlých fázach sezóny. Oproti minulej nastalo zlepšenie, no nakoniec to pre Vlkov skončilo veľmi priemerne.
Hodnotenie: 5/10
Brighton
V boji o TOP 10 rozhodoval každý bod. Tím pod vedením Grahama Pottera mal veľký potenciál už v predošlej sezóne a konečné šestnáste miesto nezodpovedalo kvalite kádra. Brighton bol synonymom nepremenených šancí a v mnohých zápasoch poslednej sezóny to vyzeralo tak, že tím z južného Anglicka pokračuje v trende. Po 25.kole prišla kríza a gólové suchoty. V závere sa im napokon podarilo nadviazať na skvelý začiatok. Nebola to práca jedného hráča. Svoje si odmakal každý z nich. Prechod medzi líniami má mužstvo zmáknuté na (takmer) výbornú. Ak si dokážu udržať kľúčových hráčov (Cucurella, Bissouma, Dunk, Trossard či Mac Allister) a privedú pár kvalitných posíl, môžu útočiť aj na TOP 6. Ako však už býva zvykom, odolávať vábeniu veľkoklubov bude nesmierne náročné, až takmer nemožné. Nech bude ako chce, Brighton má za sebou veľmi vydarenú sezónu, aj keď v pohároch nešiel ďaleko.
Hodnotenie: 8/10
Leicester
Líšky boli dlho v tejto sezóne mimo TOP 10 a fanúšikovia viac kritizovali ako chválili. Po šokujúcej majstrovskej sezóne (15/16) boli len raz mimo TOP 10 a dvakrát po sebe skončili dokonca piati. Fanúšikovia sú tak namlsaní. Mužstvo je vedené zhora viac než dobre. Majitelia klubu na mužstvo nezanevreli ani po tragickej smrti Vichaia Srivaddhanaprabhu. Jeho syn prevzal otcovo žezlo a čo je zaujímavé, po otcovej tragickej smrti vedie aj belgické mužstvo OH Leuven. Spoločnosť King Power je úzko spätá s touto thajskou rodinou a tá je úzko spätá s vlastníctvom Leicesteru. S fanúšikmi majú dodnes skvelý vzťah a kým je klub v ich rukách, bude pevnou súčasťou anglickej elity. Pred sezónou tím posilnili viacerí mladí kvalitní hráči, no boli to skúsenejší jednotlivci, ktorí mužstvo najviac podržali. Vardy, Tielemans, Maddison, Barnes a pár ďalších. Viacerí z tímu, pravdepodobne, odídu. Nestarnúci Vardy bol aj napriek dlhším zraneniam TOP strelcom s pätnástimi gólmi v PL. Nebyť zranení, atakoval by Sona so Salahom. Neuveriteľné. Mužstvo si zahralo aj novú EKL, vypadlo v semifinále.
Hodnotenie: 7/10
West Ham
Keď už sme pri tej namlsanosti, platí to aj o fanúšikoch Kladivárov. Nie tak dávno bojovali o záchranu a predvádzali škaredý futbal nehodný Premier League. Veľa sa toho zmenilo a nosným kameňom veľkých pozitívnych zmien je David Moyes. Po neúspešnej manchesterskej epizóde nabral smer Londýn a urobil viac než dobre. Viac než dobre sa rozhodlo aj vedenie klubu, ktorý hrá na olympijskom štadióne. West Ham má za sebou náročnú sezónu. Viac než 60 zápasov, náročná cesta do semifinále Európskej ligy, nemenej náročný boj o pohárovú Európu v Premier League. V zime neprišla vytúžená posila do útoku a v záverečných kolách bolo mužstvo veľmi vyšťavené. Napriek prehre v poslednom kole (proti Brightonu, 3:1), ktoré potvrdilo konečné siedme miesto, možno sezónu hodnotiť ako úspešnú. Otázne je udržanie hlavných hviezd (Bowen, Rice) a ich dôstojná náhrada + rozšírenie kádra.
Hodnotenie: 7,5/10
Manchester United
Sezóna United začala vo veľkom štýle. V prvom kole sa hattrickom blysol Bruno Fernandes, tri góly dal v úvodných troch kolách aj veľmi talentovaný mladík, ktorý dnes pre známe dôvody rieši úplne iné (nefutbalové) problémy. Červení diabli a ich fanúšikovia rýchlo pochopili, že toto nebude sezóna snov. Sezóna, ktorá mala byť úspešná. Spomeňme si ešte na predsezónne predikcie. Man United kúpili Sancha, Varana a CR7. Troch hráčov svetovej kvality, ktorí doplnili káder, ktorého súčasťou bol Bruno, Pogba, Rashford, Maguire, De Gea, Shaw a ďalší kvalitní borci. Varane a Sancho však nemali vôbec dobré úvodné sezóny. Veľká väčšina individualít nehrala ako tím. Všetko akoby začalo prehrou na pôde Leicesteru (2:4) a pokračovalo potupnou domácou prehrou s Liverpoolom 0:5. United nepomohol Solskjaer, ešte menej sa darilo Rangnickovi. Výkony tímu boli čoraz horšie a príchod holandského mága Erika Ten Haga prichádza veľmi vhod. Pred ním je obrovské množstvo práce. Vypadnutie v osemfinále LM či v FA Cupe s Middlesbrough len podčiarkli ich tohtosezónnu mizériu.
Hodnotenie: 2/10
Arsenal
We bottled it again! Kričali fanúšikovia Arsenalu po zápase s Newcastlom. Kanonieri mali katastrofálny začiatok do sezóny, keď v úvodných troch kolách ani raz neskórovali, nezískali tak ani bod a boli úplne poslední. Mužstvo bolo nepripravené a hoc do tímu prišlo šesť posíl, zranenia či absencie pre covid spôsobili výrazne oslabenie mužstva. Základná jedenástka bola veľmi provizórna a zdalo sa, že Arteta nemá plán B. Ak by niekto vtedy fanúšikom povedal, že budú bojovať do konca o TOP 4, vysmiali by ich. Sezóna sa napokon obrátila v ich prospech. Treba tu pochváliť manažéra, znovuzrodeného Elnenyho či Nketiaha (v posledných kolách), nové posily, ktoré sa rýchlo zakomponovali do mužstva a mladých hráčov okolo Odegaarda či Saku, ktorí predvádzali veľmi kvalitné výkony. Napriek tomu ich dobehlo to, že mali až príliš úzky káder. Mentalita v tíme takisto nie je na najvyššej úrovní. To ukázal zápas s Newcastlom a prehra 0:2 vonku, či potupná prehra v derby na pôde Tottenhamu 0:3. Arsenal mal všetko vo svojich rukách, pokazil to a je len piaty. Vzhľadom na absenciu Európy a skoré vypadnutie v FA Cupe je táto sezóna pre nich len veľmi mierne nadpriemerná.
Hodnotenie: 5,5/10
Tottenham
Po desiatom kole boli Kohúti len deviati a na vtedy vedúcu Chelsea strácali desať bodov. Vedenie rýchlo zareagovalo a vyhodilo Nuna. Manažér, ktorý mal byť plnohodnotnou náhradou za Mourinha sa na severe Londýna dlho neohrial a vystriedal ho Conte. Skúsený a úspešný manažér mal pred sebou veľkú výzvu a po pár mesiacoch bolo zrejmé, že nemá problém otvorene kritizovať svojich hráčov či kvalitu kádra. Dokonca sa vyjadroval, že postup do LM bude pre nich v tejto sezóne zázrakom. Nuž, zázrak sa stal. Conte schválne znižoval šance svojho mužstva a to najmä po nečakaných prehrách (napr. doma so Southamptonom či Wolves). Všetko sa napokon obrátilo v ich prospech. Hráči Conteho metódy chválili a evidentne priniesli svoje ovocie. Ofenzíva šliapala na plné obrátky, v posledných desiatich kolách dala 25 gólov. Vo famóznej forme hral najmä Son, nezaostával ani Kane a nielen v poslednom kole zohrali kľúčovú rolu Kulusevski a Bentancur. Posily, ktoré v januári výrazne zvýšili kvalitu Spurs smerom dopredu. Vzhľadom na kvalitu kádra a nepriaznivo vyvíjajúcu sa sezónu hodnotíme počínanie Tottenhamu ako vysoko nadpriemerné.
Hodnotenie: 8/10
Chelsea
Úvod mala Chelsea skvelý. Pred sezónou víťaz Ligy Majstrov kúpil Lukakua. Práve útočník najvyšších kvalít The Blues v minulej sezóne chýbal a Romelu bol jagavou posilou, ktorá navyše v minulosti v klube pôsobila a prestup sa označoval ako návrat strateného syna. Belgický útočník je takmer istou zárukou na góly, no rovnako tak má ťažkú povahu. Práve ťažká povaha sa prejavila oveľa viac ako jeho cit pre strieľanie gólov. Oveľa častejšie sa v médiách objavoval v súvislosti s nespokojnými vyjadreniami ako strelenými gólmi. Jeho prínos mal pre klub skôr negatívne vyjadrenie. Chelsea síce aj s jeho pomocou do štrnásteho kola viedla, potom sa im všetko začalo rozpadať. Remízy s Burnley, Evertonom či Wolves. To pri víťaznom ťažení Liverpoolu a City znamenalo prepad na tretie miesto. V FA Cupe i EFL Cupe prehrali vo finále. V oboch prípadoch proti Liverpoolu a na penalty. Chýbalo strašne málo a dvíhali by nad hlavu dve trofeje s tým, že skončili v lige tretí. Áno, niekedy chýba naozaj veľmi málo. Chelsea sa tiež vysporiadala s nepríjemnou situáciu okolo Abramoviča a budúca sezóna môže byť lepšia.
Hodnotenie: 6,5/10
Liverpool
To, čo sa nepodarilo Chelsea, dokázal Liverpool. Vyhral oba spomínané pohárové finálové zápasy a má pred sebou ešte finále Ligy majstrov. V lige získali Liverpoolčania skvelých 92 bodov, no pri genialite zverencov Pepa to bolo málo. Víťazstvu boli veľmi blízko, proti bol Gündoğan a v celej sezóne skvelo hrajúci káder okolo De Bruyneho, Mahreza, Cancela, Edersona a ďalších hviezd. Pripomínalo to sezónu 2018/19, kde získalo City dokonca 98 bodov a Liverpoolu tak nestačilo 97. Kloppovi a spol. sa nedá azda nič vyčítať. Urobili maximum a môžu stále získať tri trofeje. Do tímu skvelo zapadol Luis Diaz, ktorý doplnil už tak fantastický útok. Salah zas získal zlatú kopačku. Sezóna takmer úplne dokonalá.
Hodnotenie: 9,5/10 (ak vyhrajú LM tak 10/10)
Manchester City
Šiesty titul v Premier League! Na trinásť titulov Man United je to stále málo, no ak budú pokračovať vo víťaznom ťažení, možno ich do desiatich rokov doženú. City má pomerne široký a najmä veľmi silný káder. Ak sa nedarí Mahrezovi, dostane šancu Bernardo Silva. Ak sa nedarí jemu, dostane šancu Sterling, Jesus či Grealish. Pep má z čoho vyberať a to hrali bez klasickej deviatky. Už potvrdený príchod Haalanda zvýši kvalitu smerom dopredu ešte oveľa viac. FA Cup ani EFL Cup nevyhrali, v Lige Majstrov prehrali po nešťastnom nevydarenom závere s Realom. V lige to však bola dominancia a doťahovanie sa so skvelým Liverpoolom. Otočka z 0:2 na 3:2 proti Ville v poslednom kole dokumentovala obrovskú mentálnu silu zverencov Pepa Guardiolu.
Hodnotenie: 7,5/10 (Liga majstrov je predsa len pre Cityzens stále nesmierne dôležitá)
Komentáre