Streda, 17. júl 2024

Letenky do Kataru: Cristianov nervový záchvat, uspávanka Angličanov a dánsky dynamit

Former Skyblue Former Skyblue 01.04.2021
TASR - Martin Baumann

Kvalifikačný rozbeh máme za sebou. Niektorí od začiatku nasmerovali orientačné tabule smerom do Kataru, iní chytili skôr črevný katar alebo aspoň stav po opici.

Medzi tých druhých sa po dvoch kolách hlásilo aj Slovensko. Ruská sóda bikarbona však zastabilizovala zažívací trakt aspoň do jesene, kedy bude nasledovať druhé dejstvo.

Pozrime sa bližšie na európsku kvalifikáciu, keďže tú juhoamerickú tentokrát kompletne odpískali. Krajiny sú rozdelené do desiatich skupín – s priamym postupujúcim z prvého miesta a druhým barážistom.

Skupina A (Portugalsko, Srbsko, Írsko, Luxembursko, Azerbajdžan)

Nervový záchvat zastihol Cristiana Ronalda v Belehrade, po ktorom sa na zemi váľala aj kapitánska páska. V druhom vystúpení v Luxemburgu to zasa do konca polčasu vyzeralo, že ak chce CR7 do Kataru priamou linkou, bude musieť najskôr spolu s Hegerom pešo do Fatimy. Ale Jota potvrdil v jeho nadstavenom čase dobrú formu z Anfieldu a v druhom už išlo všetko ako masle. Domáci mali navyše v nohách zápas v Dubline, kde v sobotu šokujúco položili na lopatky domácich Írov. Darmo, už nie je trpaslík ako trpaslík. Najmä keď menoslov hráčov doslova kričí, že okolo luxemburských koreňov išli asi v takej bezpečnej vzdialenosti ako Igor okolo svojej diplomovky. Portugalci majú k dobru odvetu so Srbmi, takže tu sa prekvapenie neočakáva. Ich najväčší súperi zasa spokojne dokráčajú k baráži, pokiaľ Sv. Patrik urýchlene nepokropí živou vodou svojich zelených chlapcov.

Skupina B (Španielsko, Švédsko, Grécko, Gruzínsko, Kosovo)

Rozpačitý štart Španielov. Už v prvom kole im v Granade zabehli grécke tatziki. Ešte viac sa natrápili v Tbilisi, kde domáci dokonca viedli. Weissovu pozostalosť prebral bývalý obranca Bayernu Willy Sagnol a veru Gruzínci pod jeho taktovkou odolávali viac, než si kto myslel. Keď sa už zdalo, že dôjde k nečakanej deľbe bodov a Enriqueho bude treba odviezť do nemocnice, zobral to do rúk bývalý Záhrebčan Dani Olmo. Načo ísť do šestnástky, keď je prehustená. A tak to v nadstavenom čase napálil z diaľky a rozhodol. Dvomi víťazstvami odštartovali Švédi, ale v päťčlenných skupinách majú tímy nerovnaký počet zápasov, čo deformuje tabuľku. Práve medzi touto dvojicou sa rozhodne o prvenstve. Ak dovtedy Ibra nevyženie do reprezentačného dôchodku polovicu Tre Kronor…

Skupina C (Taliansko, Švajčiarsko, Severné Írsko, Bulharsko, Litva)

S plným bodovým ziskom vykročili podľa očakávania do kvalifikácie obaja favoriti. Taliani dokonca vyhrali všetky tri zápasy a s 9 bodmi patria k štyrom európskym tímom s plným kuzminovským zásahom. Od suverénnych víťazstiev to ma síce ďaleko, ale kto by čakal od potomkov catenaccia gólové hody? Švajčiari sa rokmi usídlili v tesnom závese za európskou špičkou. Naopak, Bulhari sa zosunuli hlboko do suterénu. Vasil Božikov je síce jedným zo stavebných kameňov tímu, ale vychytil zlú dobu, počas ktorej v Sofii môžu maximálne oprašovať na stene ikony Stojčkova a Lečkova. Prognóza: prvé miesto Taliani, druhé Švajčiari. Kurz 1, 01.

Skupina D (Francúzsko, Ukrajina, Fínsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstan)

Vďaka celému názvu jedného z účastníkov to vyzerá na šesťčlennú skupinu, ale nedajte sa pomýliť. Úvodná remíza „Les blues“ s Ukrajinou sa zdala ako príliš skorá zápletka, ale nie je. Ak vydolujete bod u majstra sveta, patrí sa neprešustrovať kredit behom pár dní doma so slabým Kazachstanom…  Ukrajina a Fíni sú zatiaľ remízovými kráľmi a keďže za remízy sa na rozdiel od víťazstiev dáva iba bod, Deschampovci si to spokojne doklepú tam, kde ich čaká obhajoba. Keďže pušný prach už vlhne Džekovi a s tuhším odporom  Bosniakov sa akosi nepočíta, Ukrajine by baráž ujsť nemala. Teda pokiaľ Kamara neobviní niekoho z rasizmu a neuspeje u arbitrážneho súdu…

Skupina E (Belgicko, Česko, Wales, Bielorusko, Estónsko)

Skupina, kde bol víťaz jasný už po žrebovaní. Ale Česi hrali v sobotu s najlepším repre tímom planéty veľmi slušnú partiu a v nadstavenom čase išli dôraznejšie za tromi bodmi než súper. Ten má však vpredu tank značky Lukaku a tak to zostalo na „plichte“. Viac musí mrzieť Šilhavého prehra vo Walese po zbytočnom vylúčení Schicka, čím si Česi značne skomplikovali život po veľmi slušnom štarte, vrátane poltuctu Estóncom na „ich“ ihrisku v poľskom Lubline. „Diables rouges“ si napravili náladu osmičkou Bielorusom a napriek pražskej strate smerujú neohrozene k prvenstvu. Čechom môže k druhému miestu pomôcť práve tento bod, ktorý zaistil presnou strelou slávista Provod.

Skupina F (Dánsko, Škótsko, Rakúsko, Izrael, Faerské ostrovy, Moldavsko)

Pred žrebom všetci chceli z prvého koša Dánsko. Dnes už vedia, že to nebol najlepší nápad. Dánsky dynamit opäť explodoval a rozbehol kvalifikáciu vo veľkom štýle – má 9 bodov a famózne skóre 14:0! Európa začína po Laudrupoch skloňovať mená ako Skov Olsen, Damsgaard, Dolberg, Braithwaite… Naposledy si to odniesli v Prátri Rakúšania. Tí sa síce pod vedením nemeckého trénera Fodu ďalej konsolidujú, ale vo štvrtok večer nemali nárok. Predtým však získali bod v Hampden parku a tak sa dostali do psychickej výhody proti Škótom. Za nimi ešte číha nevyspytateľný Izrael. Slovenská liga mala zastúpenie v moldavskom tíme. Ale Nicolaescu z DAC asistoval pri osemgólovej demontáži svojho tímu v Herningu a proti Izraelu doma sa nechal vylúčiť…

Skupina G (Holandsko, Nórsko, Turecko, Čierna Hora, Lotyšsko, Gibraltar)

Obrodu prežíva krajina polmesiaca pod vedením Senola Gunesa, ktorý ich dokočíroval k bronzu v Kórei 2002. Najskôr si prekvapujúco poradili s Holandskom, v druhom zápase s Nórskom, aby v treťom zišiel ich Taunus nepochopiteľne dvoma kolesami do priekopy. Proti Lotyšom viedli doma 3:1 a napokon to bolo 3:3…. Holanďania z času na čas chytia napriek neprebernému množstvu talentov spodnú vlnu a Nóri už vedia, že súperovi z juhu netreba ako domáce prostredie ponúkať mediteránsku klímu. V Malage ich Turci zvalcovali ako mechanizmy Národnej diaľničnej spoločnosti čerstvo položený asfalt. Nabudúce radšej na Špicbergy, vikingos!

Skupina H (Chorvátsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Cyprus, Malta)

Naša skupina už bola z každej strany prepraná 5,5 miliónmi trénerov. Každý v nej niečo stratil, niečo získal. Bude to ešte zamotané. Ale Chorváti napriek prehre v Slovinsku majú najvyššiu kvalitu, Rusi skôr veľké ramená. Naši a Slovinci sú nevyrovnaní a tak bude ešte možno hrať rolu krupiéra stále sa lepšiaci Cyprus. A Slovensko bude dúfať v malý zázrak – druhé miesto…

Skupina I (Anglicko, Poľsko, Maďarsko, Albánsko, Andorra, San Maríno)  

Ďalší deväťbodoví Angličania potvrdili, že kvalifikácie im idú v poslednom čase k duhu. Má to len jednu chybu – toto už nie je ten priamočiary anglický futbal, ktorý sme kedysi milovali. Naopak, ak niekto tvrdil, že niet nič nudnejšieho ako Guardiolova tiki – taka, asi nevidel v poslednom období  hrať Southgateov výber. Aj vo vyľudnenom Wembley hrali na Poliakov svoju uspávanku do strán a dozadu, ktorá účinkuje lepšie ako Diazepam. Prispôsobenie sa kontinentálnemu štýlu prináša body, ale byť starým fanúšikom anglického futbalu, zanevriem na tento šport a začnem sa venovať radšej bridžu a štrikovaniu…

Poliaci bez Lewandovského sú zasa ako tri dni odležaná topinka bez tataráku. Ale smutnejší z jeho výpadku sú určite Bavori, pre ktorých je to morovejšia rana ako zrušenie Oktoberfestu. Najväčším súperom Poliakov o barážovú miestenku (viac to v tejto skupine nevydá) budú stále sa lepšiaci Maďari, ktorým ordinuje progres liečiteľ neduhov stredoeurópskeho futbalu prof. Marco „Oszkár“ Rossi. Do hry ešte môžu vstúpiť Albánci – ošklbaním jedného alebo druhého kandidáta na baráž.  A o čierneho Petra si to rozdajú dva štáty veľkosti poltárskeho okresu.

Skupina J (Nemecko, Island, Rumunsko, Arménsko, Sev. Macedónsko, Lichtenštajnsko)

Ak by pristáli mimozemšťania a videli, kto je v tejto skupine na prvých dvoch miestach, ani by nevypli motory. Dôvodom je najmä bomba, ktorá vybuchla medzi haldami uhlia v Duisburgu. „Nationaelf“ sa zmohol na gól  proti Macedóncom akurát z penalty a stihol dva dostať od talianskych legionárov Pandeva a Elmasa. Zhruba na rovnakej úrovni je aj plný deväťbodový zásah Arméncov, ktorí naposledy mohli takto jasať, keď Ararat Jerevan vyhral v roku 1973 šampionát ZSSR. Naopak, slabne výtlak islandských gejzírov a Rumuni sú od éry Hagiho a spol. vzdialení asi tak, ako husté kecy „komičky“ Simony od humoru. Poznajúc však nemeckú mentalitu, tento výsledok nič nezmení na ich prvenstve. Ale možno o druhú priečku si to nakoniec fakt rozdajú chlapci spoza Kaukazu s Pandevovcami…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera