Nedeľa, 26. máj 2024

Liga majstrov: Koľko zo 16 postupujúcich poznáme už dnes?

SITA/AP Photo

Polovica septembra je ideálnym časom na štart futbalovej Ligy majstrov. Ako každú jeseň, aj teraz môže tridsaťdva tímov a ich fanúšikovia snívať sen o ušatej trofeji.

Realita sa ale stane skutočnosťou len pre jeden mančaft. V decembri sa so súťažou rozlúči polovica klubov, o zvyšku rozhodne playoff na jar 2020.

Rovní a rovnejší, bohatí a chudobnejší

Liga majstrov sa v poslednom čase stala súťažou tímov s troma – štyrmi úrovniami ambícií. Na najvyššom leveli 1 je šesť-osem klubov, ktoré majú reálny cieľ pobiť sa o výhru. O stupeň nižšie kluby, ktoré si vedia ustrážiť postup zo skupiny, v horšom prípade jar potiahnu playoff Európskej ligy niekam aspoň do semifinále. Pár tímov z tretej úrovne sa chce vytiahnuť na lepších a prekvapiť, či rovno šokovať postupom do jarnej časti. No a keďže sa jednotlivé úrovne líšia najmä výškou rozpočtov, niekoľko klubov je rado, že je rado. Dávno pred prvým výkopom sa majitelia a hráči tešia najmä na to, že budú mať štedrejšie Vianoce a to je tak všetko.

Z toho vyplýva, že si už pred prvým výkopom 65. ročníka Ligy majstrov (opäť od dnešného večera na OrangeSport) dokážeme spoľahlivo tipnúť pomerne dosť postupujúcich do decembrového žrebu prvého kola playoff. Poďme si ich spočítať.

Skupina A: Real, PSG, Galatasaray, Bruggy

Prvá skupina je na prvý, druhý, aj osemnásty pokus jasná, ako lyžiarske stredisko pod Chopkom. Teda s veľkým J. Ak Real a PSG nepostúpia, futbalové zemetrasenie spojené s vlnou tsunami zmetie Madrid aj Paríž. Keď vynásobíte kurzy na postup oboch gigantov, stále nedostanete výsledný kurz ani 1,15. Veď to sa ani neoplatí.

Skupina B: Bayern, Tottenham, Olympiacos, CZ Belehrad

Podobne vyzerá situácia aj v skupine B. Olympiacos patrí na tretí level, ak sa zadarí, Gréci si sami seba dokážu predstaviť postup na úkor jedného z favoritov. Pravdepodobne ich však všetci uvidíme na jar v Európskej lige. V Belehrade možno zhorí trikrát štadión, na viac ako na pár bodov a Eur do pokladne to stačiť nebude.

Skupina C: Man City, Šachťar, Atalanta, Zahreb

Z Céčka vidíme jedného jasného postupujúceho, čím sa dostávame na päť jasných značiek zo 16 osemfinalistov a stále sme v prvom hracom dni. Manchester City hladným súperom znova veriť nebude. O šieste postupové miesto sa pobije ukrajinský Šachťar s Talianmi už bez Škrtela. Necháme sa prekvapiť.

Skupina D: Juventus, Atlético, Leverkusen, Lokomotiv Moskva

V Déčku sa vraciame do zabehaných koľají. Leverkusen kedysi pradávno hral finále LM, odvtedy už Rudi Voller nemá na hlave ani jeden čierny vlas. Všetky sú biele, viacerých nás to v jeho veku čaká. Bookmakeri nevidia reálne, žeby postúpil niekto iný okrem tradičných účastníkov neskorých bojov o semifinále, či finále z posledných rokov. Juventus a Atlético píšeme ako čísla 6 a 7 do osudia žrebu playoff nového ročníka.

Skupina E: Liverpool, Neapol, Salzburg, Genk

Obhajca bude obhajovať v grupe, ktorá by nás pred časom mimoriadne zaujímala. Marek Hamšík je ale v Číne a tak sa počet slovenských fanúšikov Neapola vrátil na predhamšíkovské čísla. Čiže na jednotky, maximálne desiatky. Salzburg s Genkom sú vo vzácnej pozícii dvoch, čo sú radi tam, kde sú. Jeden z nich bude musieť hrať Euroligu aj na jar. Medzitým máme po piatich skupinách deväť jasných hráčov pre playoff.

Skupina F: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

Skupina F je vraj skupinou smrti. Nehovorte to pánovi z manažmentu Slavie, ktorý sa na žrebe tak milučko usmieval.

Je evidentné, kto je tu do počtu. Nie je ale jasné, ktorí dvaja z troch zvyšných postúpia. Barcelona by mala byť istá, ale …. chským? Viac, ako jedného medzi jasných nepridáme. Hoci vieme, že z troch budú dvaja.

Skupina G: Zenit, Lyon, Benfica, Lipsko

Najvyrovnanejšia zo skupín je Géčko. Žiadny nablýskaný Mercedes, len štyria, z ktorých sa postupový bod G podarí nájsť len dvom. Dnes ale netušíme, či pozíciu miernych favoritov potvrdia Nemci s Portugalčanmi. Francúzi ani Rusi by v playoff neprekvapili. S istotou vieme povedať, že naisto odtiaľ dnes nikoho nevyberieme.

Skupina H: Chelsea, Ajax, Valencia, Lille

V Háčku by situácia mala byť pokojnejšia. Lampardovci a vlaňajší finalisti z Amsterdamu by si mali uhrať postup, Valencia vyzerá ako klasický štvrťfinalista Európskej ligy. Lille nazbiera skúsenosti a v zimnom prestupovom terméni predá pár hráčov.

Dopracovali sme sa k dvanástke pomerne jasných účastníkov jarného playoff Ligy majstrov. Trinástym do bojov o výlet do Turecka na finálový zápas na Ataturkovom štadióne bude jeden z dvojice Dortmund/Inter Miláno. Len o tri miesta v dvoch skupinách sa tak okrem toho v skutočnosti bude hrať. Alebo aj nie.

Dobre predsa vieme, že lopta je guľatá, dnes už vie hrať futbal každý a všetky zápasy sa začínajú od 0:0. Alebo aj nie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera