Do finálových fáz Champions League sa občas dostanú mužstvá, s ktorými akosi nikto nepočítal. Nie vždy je vyraďovacia fáza len o jasných favoritoch, niekedy ich dokážu papierovo slabšie kluby prekvapiť. Postup nefavorizovaných tímov je prekvapivejší aj preto, že musia súpera zaskočiť v dvojzápase.
Hoci sa to nezdá, takých príbehov je veľa a niektoré priniesli len nedávne ročníky.
Kniežacia jazda
Písala sa sezóna 2016/2017. Ligu majstrov vtedy hltali najmä fanúšikovia španielskych veľkoklubov, keďže práve v tom čase bežala séria víťazov súťaže z radov La ligy. V tom ročníku obhájil titul Real Madrid, no pozorné oko si všimlo aj iný zaujímavý príbeh.
Monaco je tímom, ktorý občas prekvapí a občas je na odpis. V tom ročníku platilo prvé, hoci sa zdalo nepravdepodobné, lebo klub musel prejsť cez dve predkolá. Žreb nebol ktovieako dobrý, ale Monačania si najprv s Fenerbahce a potom s Villarealom poradili. Do skupiny im žreb nadelil Bayer Leverkusen, Tottenham a CSKA Moskvu.
V Monaku sa dala dokopy zaujímavá partia a družstvo okolo Lemara, Bernarda Silvu, Fabinha, mladého Mbappého či obrodeného Falcaa vyhralo tri zápasy, dvakrát remizovalo a do osemfinále išlo z prvého miesta. Divoký zápas s Manchestrom City v prvom kole osemfinále prehrali hrdinovia tohto príbehu o dva góly, na City sa zrodil výsledok 5:3. V odvete dalo Monaco zase tri góly, ale City iba jeden a tak sa museli šejkovia opäť zmieriť s nesplneným snom v podobe výhry v Lige majstrov.
Dvakrát po tri góly nasúkal tím aj Dortmundu, čo stačilo na celkové skóre 6:3 vo štvrťfinále. Monačania sa dostali až do semifinále, kde síce vypadli s Juventusom, ale z vtedajšieho tímu sa len málokto stratil vo futbalovom svete.
Ako Rím tiahol na Európu
Barcelonu vypadávajúcu z Ligy majstrov po šokujúcom obrate spoznáte tak, že jej hráči sa bezradne motajú po ihrisku a nevedia prísť na to, čo sa vlastne stalo. Tento úkaz bol k videniu napríklad v sezóne 2017/2018, keď Katalánci vo štvrťfinále natrafili na AS Rím.
Dostať Barcelonu vo štvrťfinále je prinajlepšom o dve kolá skôr, než by ktokoľvek chcel a hráči talianskeho tímu asi neskákali od radosti po strop. Už osemfinále bolo z ich strany ťažkopádne a z relatívne ľahkého dvojzápasu so Šachtarom Doneck spravili drámu, v ktorej rozhodoval len rozdiel v počte strelených gólov na ihrisku súpera.
Rimania hrali prvé štvrťfinále na Pyrenejskom polostrove a potvrdili všetky prognózy, keď prehrali 1:4. Odveta doma mala byť formalitou. V prvom zápase strelil za AS gól Džeko. Po góle pridali aj De Rossi a Manolas, lenže po vlastnom. Mená strelcov z Ríma sa v odvete zopakovali, lenže tentoraz sa trafili do správnej siete a Barcelona onemela. Vyzeralo to, akoby ktosi prepol náročnosť na FIFE. Výsledok 3:0 znamenal, že Messi a spol. mohli pozerať v tom roku finále len pred televízorom.
AS Rím potom v divokom semifinále po výsledkoch 5:2 vonku a 4:2 doma vypadol s Liverpoolom.
Aj-ja-jáj, to bola jazda, Ajax!
Ako veľmi prekvapivá musí byť vaša jazda Ligou majstrov, keď si vašich hráčov už pred osemfinále rozoberajú európske veľkokluby? V Amsterdame to poznajú.
Ajax sa v sezóne 2018/2019 stal čiernym koňom v podstate už v skupine. Ňou prešiel bez prehry, dokonca aj so superfavoritom, Bayernom uhral dvakrát remízu. Pri žrebe vyraďovacej fázy by sa dalo povedať, že k Holanďanom nebol futbalový osud naklonený. Ajax nemohol dostať ťažšieho súpera, obhajcu trofeje, Real Madrid.
Po prvom zápase bolo v Holandsku smutno, Ajax doma prehral s favoritom 1:2 a zdalo sa, že do Madridu príde len preto, aby si skúsil neurobiť hanbu. Kto zápas nevidel, ten si mohol pozrieť výsledok a mávnuť plecom, že ten výsledok čakal. 4:1. Lenže z pohľadu hostí! Ajax zaskočil Real tak, že sa tím zmohol len na jediný gól a rozprávka pokračovala.
Vo štvrťfinále si už súpera veľmi nenavyberáte, no Juventus bol v tej sezóne spokojný, veď dostal Ajax. Po prvom zápase vonku bolo skóre 1:1, čo je relatívne komfortné, doma teoreticky nemusíte dať ani gól, ak ho nedá súper. Navyše, v odvete sa ako prvý trafil Ronaldo a zdalo sa, že tentoraz by už Juventus mohol dvihnúť trofej nad hlavu. Odpoveď Van de Beeka o 6 minút síce nepotešila, stále to však bolo dosť času na to, aby ešte nejaký gól padol. A naozaj padol, lenže do siete Juventusu, keď sa v 67. minúte trafil De Ligt a taliansky majster sa už na odpoveď nezmohol.
Šokujúca jazda pokračovala až do semifinále a bola by pokračovala aj ďalej, lenže s výmenou výhody domáceho prostredia sa nezmenil scenár zápasov. Prvý zápas semifinále Holanďania v Londýne vyhrali jediným gólom, doma si držali od 35. minúty dvojgólové vedenie nad Tottenhamom. Vyzeralo to tak, že mladý tím si urobí na konci školského roka výlet na finále do Madridu, lenže potom prišiel na ihrisko Lucas Moura a nasekal súperovi tri góly. Ten tretí až v 96. minúte.
V tej chvíli bol rozprávke koniec, no celý svet vedel, že o hráčoch Ajaxu, ktorý prepisovali históriu, budeme ešte veľa počuť.
Kto bude Popoluškou tejto sezóny?
Možno sa podobného príbehu, obratu či šokujúceho výsledku dočkáme aj v tohtoročnej edícii Ligy majstrov. Prekvapivé príbehy sú pozvánkou na večerné sledovanie a motivujú azda viac, ako zákaz vychádzania.
Komentáre