Nedeľa, 26. máj 2024

Liga sa dohrá. Na(ne)šťastie

Ján Janočko Ján Janočko 23.05.2020
SITA/Alexandra Čunderlíková

Piatok 22. máj bol dňom, počas ktorého sme sa mali dozvedieť, či sa naša najvyššia futbalová súťaž dohrá. Dnes už vieme, že to tak bude. Je to však radosť iná. Prinajlepšom polovičná. 

Diapazón rozhodnutí

Rozhodnutia čo a ako s futbalovými ligami sa naprieč Európou rôznia. O tom, že hnusoba šarapatí sa dlho rozpisovať nejdem, ale napríklad v Belgicku, Francúzsku a Holandsku spôsobila predčasné ukončenie sezóny. Dá sa chápať, nikto nechce nič riskovať.

V Nemecku sa už hrá, v Českej republike sa začne hrať dnes a v Anglicku či Španielsku sú ochotní ligu dohrať hneď, ako sa bude dať. Aj to sa dá chápať. No a v takom Bielorusku sa, napríklad, ani neprestalo hrať. A tak sme až dovčera s piesňou v srdci a s úsmevom na perách čakali na to, či sa liga dohrá aj u nás. Aby pieseň skončila a úsmev zmrzol.

Šalamúni

Ešte včera sa dalo predpokladať, že slovenská liga bude ukončená v jednom z dvoch variantov – okamžité ukončenie bez ďalších zápasov, alebo kompletné dohratie bez divákov. Možnosť číslo jeden bola reálna preto, že žijeme v krajine, v ktorej kluby nemajú za vysielanie zápasov v televízii príjmy. V podstate nie sme ďaleko od toho, aby si za priamy prenos prvoligisti ešte platili. A ak by nezarobili ani na vstupnom, potom je ukončenie sezóny logické. Druhá možnosť, prijatelnejšia pre divákov (a verím, že aj pre futbalistov), bola dohrať ligu pred prázdnymi tribúnami, s pôvodným rozpisom, len s niekoľkotýždňovým posunom. 

Výsledok včerajších rokovaní? Päť kôl v nadstavbe, miesto pôvodných desiatich. Nikto nevypadáva. Dohrá sa aj pohár. Ak Boh (s hygienikmi a premiérom) dá, takto bude vyzerať veľké finále Fortuna ligy: Bez divákov, bez stresov, bez náboja.

V skupine o titul má Slovan náskok 10 bodov. Za istých okolností môže oslavovať prvenstvo už po prvom kole. Žilina na 2. mieste má pred štvrtou Trnavou náskok 15 bodov. Keďže prvé tri miesta v lige zabezpečujú európske poháre, pod Dubňom sa už môžu pripravovať na Európsku ligu. Možno sa môže situácia zamotať v boji o tretie miesto. Dunajská Streda má 38 bodov, Trnava a Michalovce 30, Ružomberok 28. Dohnať osembodové manko v piatich zápasoch nie je nemožné. V skupine o titul však… dosť nepravdepodobné.

Otupno o udržanie

Ešte otupnejšie sa môžu cítiť tímy v skupine o udržanie. Načo rozpisovať bodové rozostupy, keď sa zachránia úplne všetci? Výskyt v slabšej šestici nemá asi žiadne pozitíva, nie je to ani vhodný sparing pred európskymi pohármi, keďže tu sa o európske poháre hrať nebude. Našťastie, bude to trvať len päť kôl. 

Liga sa teda dohrá, ale len tak napoly. Je to, ako keď prídete do reštaruácie na obed. “Dáte si menu 1 alebo menu 2?”, spýta sa čašník. A vy odpoviete – áno.

Včerajšie rozhodnutie vybilo Fortuna lige jedno oko, odhryzlo jedno ucho a amputovalo jednu hornú a jednu dolnú končatinu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera