Nedeľa, 14. apríl 2024

Liverpool alebo Manchester City? Boj o titul smeruje do dramatického finále

Matej Vanoch Matej Vanoch 17.04.2019
SITA/AP Photo

Liverpool čaká na titul už 29 rokov. Ako hovorí jeden z vtipov, odkedy vyhrali The Reds ligu, stihol Peter Schmeichel prestúpiť do Manchestru United, vyhrať s ním päť titulov, odísť do dôchodku, splodiť syna a už aj tomu sa medzičasom podarilo vyhrať ligu s Leicesterom. 

Ak by sme hľadali úplný protipól Liverpoolu, mohol by ním byť napríklad Pep Guardiola. Ten za jedenásť rokov svojej kariéry získal už 25 trofejí a kým sa začne leto, je možné, že získa ďalšie tri.

Či sa tak naozaj stane, uvidíme v najbližších týždňoch. Najväčšou prekážkou, ktorá bude stáť Guardiolovi v ceste, bude Jürgen Klopp a jeho Liverpool FC.

Kto má k víťazstvu bližšie

Zatiaľ čo Juventus, Paríž SG, FC Barcelona, či Slovan Bratislava budú v najbližších týždňoch prakticky už len dohrávať sezónu, v Anglicku to bude možno otvorené až do posledného kola. Rozhodne sa práve medzi Liverpoolom Jürgena Kloppa a Manchestrom City Pepa Guardiolu.

Situácia je takáto. Liverpool je momentálne na prvom mieste s 85 bodmi. City sú druhí, so ziskom 83 bodov. Majú však zápas k dobru. Čaká ich ešte päť duelov, Kloppovi zverenci nastúpia už len štyrikrát. Inak povedané, ak City vyhrajú všetkých päť zápasov, získajú titul. Ak stratia čo len bod, stačí Liverpoolu vyhrať svoje zostávajúce štyri stretnutia.

Keďže v Anglicku nehrajú slabé mužstvá, môže sa to celé ešte rôznym spôsobom skomplikovať. Rozhodnúť môže akýkoľvek detail, chyba alebo prehratý súboj. Liverpoolu to pripomínať netreba.  Keď mal v roku 2014 titul na dosah, tri kolá pred koncom sa v domácom zápase pošmykol Steven Gerrard, loptu mu zobral Demba Ba a zvyšok je už história.

https://www.youtube.com/watch?v=EIQvh2bh4Zk

Ako to teda dopadne

Pri pohľade na formu City, ktorí naposledy stratili ligové body v januári (Klopp sa môže poďakovať Dúbravkovi), to vyzerá tak, že Guardiola sa bude o mesiac tešiť z ďalšej trofeje. Lenže je to trochu zložitejšie. Pri pohľade na vyžrebovanie má mierny dôvod na optimizmus skôr fanúšik Liverpoolu. Salaha a spol. totiž už čakajú len papierovo slabšie tímy (Cardiff, Husddersfield, Newcastle a Wolverhampton), City budú naopak čeliť silnejším mužstvám (Tottenham, Manchester United, Burnley, Leicester, Brighton).

Guardiolovi zverenci budú mať navyše náročnejší program, keďže musia odohrať o zápas viac ako Liverpool. Komplikáciou pre City je aj skutočnosť, že Tottenham a United stále bojujú o umiestnenie v prvej štvorke, ktoré by im zaručilo účasť v budúcoročnej Lige majstrov. Zaujímavý môže byť aj duel  na pôde Brightonu, keďže domácim môže ísť v poslednom zápase sezóny o holé prežitie v lige, momentálne sú len jedno miesto nad pásmom zostupu.

A ako to vidia experti? Televízne stanice ESPN a Sky Sports sa prikláňajú skôr na stranu Manchestru City. Stávkové kancelárie sú zatiaľ opatrné, na celkové víťazstvo City je vypísaný kurz 1,7. Pravdepodobnosť, že titul pôjde do Liverpoolu je vyjadrená kurzom 2,1. Liverpoolu veria jeho fanúšikovia a prekvapujúco aj legenda Manchestru United Sir Alex Ferguson. Ten vidí titul v rukách Jürgena Kloppa a jeho zverencov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera