Štvrtok, 23. máj 2024

Liverpool som v boji o titul už odpísal. Asi som sa mýlil

Ján Janočko Ján Janočko 13.02.2022
Foto:SITA/AP Photo/Matt Dunham

Bolo to niekedy na prelome rokov, keď som si povedal, že ani v tejto sezóne si Liverpool na titul nesiahne. Považoval som takmer až za neslušné, že korunováciu Manchesteru City za majstra Anglicka neurobí vedenie Premier League v predstihu.

Dnes už to tak jasne nevidím.

Pôstny január sa nekonal

Faktom je, že som svoju predikciu začal pred pár dňami prehodnocovať. Náskok City spred mesiaca a pol som považoval za natoľko rozdielový, že už sa nedal dobehnúť. V tom čase Liverpool prehral s Leicesterom, ktorý sa v tejto sezóne trápi a v dobre rozbehnutom zápase s Chelsea o pár dní neskôr len remizoval. Vtedy mal tréner Jurgen Klopp k dispozícii ešte aj africké trio Keita, Mané, Salah, ktoré neskôr odišlo na Africký pohár. Hlavne druhý a tretí menovaný mali byť rozhodujúcim faktorom v náročnom období. Negatívnym faktorom, lebo svojmu klubu nemohli pomôcť.

Fanúšikovia Liverpoolu presne vedia, že január je obvykle zlomovým mesiacom. Väčšinou sa totiž zlomia ich nádeje na ligovú trofej. Deje sa tak kvôli anglicky nahustenému programu, do ktorého tu a tam zasiahne Africký pohár národov, na ktorý Liverpool posiela svojich ťahúňov. No a práve začiatkom roka sa The Reds často sezóna pokazí. Úzky káder a neprivádzanie vysnívaných posíl vytáčajú fanúšikov do vývrtky, po rokoch si však už na nečinnosť majiteľov a oku lahodiaci termín afrických majstrovstiev zvykli. Konečne by to však mohlo byť inak.

Ako AFCON zrodil hrdinov

Od odchodu spomínaného tria vyhrali Kloppovci všetky ligové zápasy a navyše postúpili do finále Ligového pohára cez Arsenal. Absencie v útoku sa tímu podarilo nahradiť, k tomu sa našiel aj jeden prekvapivý a jeden menej prekvapivý hrdina. O Takumim Minanaminovi sa hovorilo, že je na odchode, výkonmi a gólmi proti Brentfordu v lige a proti Cardiffu v pohári však donútil vedenie zamyslieť sa nad jeho zotrvaním.

Tým druhým, menej prekvapivým hrdinom, je Diogo Jota. Dvomi gólmi rozhodol zápasy proti Arsenalu aj proti Leicesteru, gól a asistenciu pridal aj v pohári. Portugalský zjav patrí medzi najlepšie prestupového ťahy Jurgena Kloppa vďaka pomeru cena/kvalita. V Premier League je s 12 zásahmi na druhom mieste medzi strelcami, hneď za Salahom (ten ich dal 16). Ostatne, ofenzívna sila je to, čo Liverpool v tejto sezóne zdobí. Pred aktuálnym kolom mal o 3 strelené góly viac ako prvý Manchester City, navyše s jedným zápasom k dobru. A ofenzívna sila zrejme ešte porastie.

Vaya con Diaz

Znie to neuveriteľne, ale majitelia LFC sa na úvod roka 2022 buchli po vrecku a zainvestovali. Nový impulz a konkurenciu v útoku dostali ofenzívne esá tímu v podobe Lusia Diaza. Kolumbijčana som sledoval v ostatnom zápase proti Leicesteru a hoci gól nedal, pre ofenzívu bol mimoriadne platný. Ocitol sa v niekoľkých šanciach a (čo je možno ešte dôležitejšie) bolo vidieť, že si na ihrisku so spoluhráčmi rozumie. Samozrejme, hodnotiť po jednom zápase je možno trochu priskoro, ale potenciál je potenciál – uvidíme, či ho nová posila naplní.

Najťažšie obdobie sezóny Liverpool, zdá sa, zvládol bez výraznejšej ujmy, ba čo viac, aj s posilou. Situácia je to nevídaná, o to viac však môže potešiť aj nezaujatého diváka. Rozdiel medzi The Reds a Manchesterom City je síce 12 bodov, dnes však má prvý tím o dva zápasy viac a tak sa môže situácia ešte poriadne zdramatizovať. 

Nie je jednoduché priznať si chybu a ja sa priznávam, že som hodnotil boj o titul pre Liverpool ako stratený predčasne. Snáď to bude znamenať dramatickejší finiš sezóny, napínavé chvíle pre divákov a veľa momentov, na ktoré budeme spomínať aj v nadstavenom čase našich životov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera