Pondelok, 22. apríl 2024

Liverpool tlačí na City. Čo rozhodne o titule v Premier League?

Ján Janočko Ján Janočko 20.03.2022
Foto: SITA/AP Photo/Ian Walton

Pre mnohých fanúšikov bol boj o titul v Premier League po sviatkoch jasný – slušný náskok City už nemal dobehnúť ani Liverpool, ani Chelsea. Je marec a naozaj ich nikto nedobehol. Liverpool je však oveľa bližšie, ako by Guardiolov tím chcel – stráca jediný bod.

Po tom, čo City stratili body vonku s Crystal Palace (pričom úplne dominovali), bol na ťahu Liverpool. Stretnutie s Arsenalom bolo zápasom pravdy, pretože londýnsky klub je momentálne vo výbornej forme. Navyše hral doma a Liverpool sa nemohol od úplného začiatku spoliehať na Salaha. 

Arsenal mal viacero momentov, ktoré mohli zvrátiť stav, napokon to však bol Liverpool, ktorý napriek nevýrazným herným úsekom strhol zápas na svoju stranu. V druhom polčase dali góly Jota a Firmino a náročný zápas na ihrisku súpera zvládli The Reds. 

Tlačia na City

Jednobodový náskok pred druhým v tabuľke bude na Manchester City vytvárať dlhodobý tlak. Na druhej strane, majster má všetko vo svojich rukách a je len na ňom, či a ako sa so zamotanou situáciou popasuje. Viac ako zbytočná strata bodov s Crystal Palace (lebo sú aj zápasy “blbec”, ktoré nevyhráte, ani keby ste hrali do rána) sa za vážnejšie zaváhanie dá považovať domáca prehra s Tottenhamom. S tou azda nikto v klube nepočítal a naplno ukázala slabé stránky Citizens. Otázkou je, či podobné zaváhanie ešte príde. Ak nie, majstrom bude tím, ktorý obhajuje titul. Ak áno, budú City dúfať, že to nebude 10. apríla. Vtedy totiž hrajú proti Liverpoolu. Doma.

Ani jeden z tímov sa nemôže vyhovárať na to, že by ten druhý mal viac voľna. Liverpool aj Manchester City ešte bojujú o FA Cup aj o trofej v Lige majstrov. Mimochodom, v oboch súťažiach je teoreticky možné, že sa stretnú aj vo finále.

O tom, kto zdvihne nad hlavu trofej v najvyššej anglickej súťaži, budú podľa rozhodovať najmä tieto faktory:

Zdravie

Ešte pred Africkým pohárom národov by som si myslel, že Liverpool to bez dua Salah – Mané nezvládne, ale podarilo sa mu prežiť zápasy bez nich bez väčších problémov. Salah absentoval aj väčšiu časť zápasu s Arsenalom a ofenzívne esá z útoku zaňho dokázali dokonale zaskočiť. Tým samozrejme neznižujem kvality a ani vplyv Salaha na hru, chcem však povedať, že variabilita (nielen) útoku v tomto prípade dodáva tímu pohodu. Ak sa nerozšíri maródka ako v minulej sezóne a ak sa nezraní viacero hráčov základnej zostavy, Liverpool môže boj o titul zvrátiť vo svoj prospech.

Únava

Toto platí pre obidvoch, myslím si však, že väčší tlak bude na hráčov vedúceho tímu, ktorého majitelia sa netaja tým, že by radi pridali do klubovej vitrínky trofej z Champions League. Otázka je, či práve tlak nie je pre Guardiolových zverencov tým najlepším poháňačom. Mať rozohranú sezónu na viacerých frontoch síce spôsobuje únavu a neraz aj zranenia, skúsený tím však nie je v takejto polohe prvýkrát, dostáva sa do nej takmer každú sezónu. Preto môžu mať Citizens navrch. Ak však vypadnú (napríklad v najbližšom kole proti Atleticu), môže to byť rana, z ktorej sa už nespamätajú. A viete ako to je – dvakrát pokazíte záver zápasu a zrazu je súper pred vami…

Tlak

Zdá sa, že v tomto má výhodu Liverpool, pretože je pod menším tlakom. Prípadný neúspech by Kloppov tím bolel menej a hráči City to dobre vedia. Na druhej strane, ani Liverpool nemôže byť úplne pokojný – tak dobre rozbehnutá sezóna a prípadný neúspech by mohol The Reds zraziť na kolená a spôsobiť aj nevôľu opôr pokračovať, resp. predĺžiť zmluvy. Ambiciózni hráči chcú hrať o tituly a tých Liverpool zase v posledných rokoch v lige až tak veľa nenazbieral…

Rozuzlenie v Premier League môže byť napínavé, ako už poriadne dávno nie. Koho v boji o titul favorizujete vy?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera