Piatok, 19. apríl 2024

Maďarské feferónky slovenský futbal nenasýtia

Former Skyblue Former Skyblue 11.06.2020
SITA/Tibor Illyes/MTI via AP

Keď my ideme konečne cez víkend odkliať zlatú bránu, u susedov už aj dávno zabudli, že futbal mal nejakú pauzu. Veď ako sa na svetového koronalídra patrí – však Igi I. Trnafský? (alebo to ten hladný hygienik? No, nevadí…) 

Jednou z líg v plnom švungu, je aj tá na juh od našich kukuričných lánov. „Dajte pokoj s Madarmi, koho zajímajú?“ už akoby som počul. Lenže Ivo II. Skalický načrtol pred pár dňami odvážnu, aj keď veľmi zahmlenú teóriu o nejakom spoločnom projekte s južnými susedmi. Takže o dôvod viac pozrieť sa, ako to u nich fičí…

V plnom švungu

Aj najvyššia maďarská liga má rovnako ako tá naša 12 účastníkov. Aj ju neohrozene vedie najrenomovanejšia značka krajiny. Aj v nej sa mocú „dediny“, ktoré by tam niektorí najradšej nevideli. Aj ich kluby slávnej minulosti sa vzájomne márujú v druhej lige (a je ich tam za dva vagóny). Tak ale po poriadku. 

Tým lídrom je Ferencváros (v skratke Fradi). Oblieka zeleno – biele uniformy a pred jeho „zgruntunovým“ štadiónom hniezdi zelený megaorol (po maďarsky SaS – žeby mal práve odtiaľ Sulík tú zelenú?) Jeho fanúšikovia sú známi tým, že už pri začutí len podobného slova ako „Slovan“ chytajú amok a vytrhávajú všetko, čo im v tej chvíli príde pod ruku – od parkovacích stĺpikov cez dopravné značky až po kandelábre verejného osvetlenia. Čo na tom, že väčšina z nich sa ešte v roku pána 1992, keď sa im počas bitky na Tehelnom poli udiala ďalšia krivda tisícročia (a ponesú si ju ako Moháč a Trianon), hompáľala v tatkových testes. Ústne podanie predkov býva väčšinou oveľa prifarbenejšie a dramatickejšie než realita… (Ivan, ešte stále???) 

Ale späť k futbalu. Fradi si pred pár rokmi prešli aj druholigovým očistcom, ale dnes im pobyt vo vlastníctve orbánovského oligarchu Kubatova ide evidentne k duhu. Keď po rokoch konečne vypratali z trénerského kresla Thomasa Dolla a nahradili ho Sergejom Rebrovom, aj ich snaženie v pohárovej Európe dostalo iné grády – na jeseň hrali do poslednej sekundy o postup zo skupinovej fázy EL. Aj náš Škvarka už na vlastnej koži zistil, že byť hviezdou v slovenskej Fortuna lige nemusí v maďarskom topklube stačiť v niektorých zápasoch ani na lavičku… Druhý „veľkoklub“ Videoton (opäť pod zmeneným názvom MOL Vidi) neprežíva najlepšie obdobie. Ale striebro, zdá sa, ukope s prstom v nose.

Invázia dedín

Za otca invázie dedín medzi elitu sa neoficiálne považuje malý korpulentný podnikateľ z pusty pod Budapešťou, istý József Stadler. Ten v polovici 90. rokoch dotlačil klub s názvom FC Stadler (ako inak) Kiskörös medzi najlepších. Na dôvažok mu postavil pri obci Akasztó uprostred ničoho 20-tisícový štadión, takú menšiu kópiu košického Všešportového areálu. Podnikateľ však išiel do basy a medzitým v roku 2017 zomrel, klub do konkurzu a štadión? Možno slúži konečne aspoň ako pastvina…

Pokus však našiel množstvo nasledovníkov. Aktuálne je jeden z nich dokonca na bronzovej priečke – FC Mezőkövesd, ktorý si zahral pred pár dňami aj finále národného pohára a neuspel proti Honvédu. Ďalšími sú užhorodské predmestie Kisvárda a atómový Paks. Samostatnou kapitolou je Orbánová srdcovka Puskás Akadémia, ktorej postavil vo svojej rodnej vieske skvost zvaný Felcsút štadión. Jeho vikiere pre netopiere a ďalšie art deco vychytávky sú už dnes možno dokonca cennými úlovkami fotošialencov spod matky Fudži…

Slávni v druhej lige

Naopak, po zúžení desaťročia uplatňovaného 16 – formátu na 12 tímov, je druhá liga plná donedávnych prvoligistov a slávnych klubov minulosti. Má 20 účastníkov, ale iba 2 postupové miesta –  takže MTK, Vasas, Györ, Békescsaba, Haladás Szombathely, Siófok, Nyiregyháza, Szeged, Vác tam pobudnú asi dlho…

Podľa aktuálneho vývoja tabuľky v najvyššej súťaži ich rady čoskoro rozšíri ďalšia ťažká váha. Najbližšie má k tomu Debrecín, hoci ešte pred týždňom sa oboma rukami hlásili fialoví z Újpestu.

Čisté víno

Tak a po krátkom exkurze si nalejme čistého vína. V maďarskom futbale sa dnes hýbu iné peniaze ako v slovenskom. V značnej miere vďaka premiérovi, ktorý je futbalovým fanatikom a jeho fideszáckym kamošom – podnikateľom. Fradi a Vidi majú dokonca legionárov, ktorých by na Slovensku zrejme nezaplatil ani Kmotrík.

O štadiónoch a celej infraštruktúre škoda nosiť drevo do lesa. A nie je pravdivá už ani tá posledná rozprávka o vyššej slovenskej kvalite. Každý zápas, ktorý som za posledné dva týždne videl, mal vysoké tempo, veľa dobrých futbalových momentov a hráči makali do poslednej sekundy. V tomto by sme určite iba získali.

Každé úvahy však stopnú zrejme dve veci – v prvom rade UEFA (hoci účasť Vaduzu vo švajčiarskej lige je ťažký precedens), v druhom zdravý rozum. Pri známych vášnivých vzťahoch s „uhorskými“ bratmi by sme tu po korono núdzovom stave mali každý druhý týždeň futbalový výnimočný stav…

Ozaj neviete, čí fanúšikovia stále posielali ten DAC do maďarskej ligy???

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera