Štvrtok, 23. máj 2024

Martin Jedlička, brankár DAC: Chceme fanúšikov späť na tribúnach

Gabriel Vass Gabriel Vass 05.01.2022
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Tesne pred štartom zimnej prípravy sme vyspovedali Martina Jedličku, brankársku jednotku FC DAC Dunajská Streda. V rozhovore bola reč o prázdnych tribúnach, výmene trénera, multikultúre v kabíne, najlepšom brankárovi ligy a mnohom ďalšom.

V závere jesennej časti FL sa výrazne zlepšila obrana DAC. Čím to bolo?

Je to pravda. Myslím si, že nový tréner priniesol impulz do celého tímu, čo sa odrážalo aj na výsledkoch. Škoda, že sme nezískali o nejaké dva body viac. Nedostávali sme góly lebo sme hrali organizovane.

Po jeseni ste na 4. mieste tabuľky, máte 32 bodov. Spokojnosť?

TakUrčitee sa dalo viac. Najväčšou chybou bolo vypadnutie z pohára v Komárne. Nijaké vyhlásenia ohľadom titulu pred sezónou ani neboli, takže teraz je to 4. miesto po jeseni, sme na dostrel na tretí Ružomberok a pár bodov strácame na Trnavu na druhom. Ale škoda Slovnaft cupu a tiež domácej prehry so Sereďou.

Ako ste so spoluhráčmi počas jesene znášali pískanie fanúšikov počas domácich zápasov? Najmä pri spomínanej domácej prehre so Sereďou.

Určite to nie je príjemné, keď na vás vaši domáci fanúšikovia pískajú. Ale to k futbalu patrí. Videli sme to aj na Légii Varšava, že si to odniesli hráči. Príjemné to nie je a nepomôže zlepšiť výkon alebo výsledok.

Je to pre hráčov zničujúce, alebo skôr niekedy vyburcuje?

To vás nikdy nevyburcuje, skôr zráža do kolien. Ľudia boli nespokojní, čo sa dá do určitej miery aj chápať. My sme do toho dávali maximum, ale proste nám nešlo. Som však rád, že je to teraz na lepšej vlne a dúfam, že už pískať nebudú (smiech).

V čom je prístup Joaa Janeira iný, než bol u predchádzajúcich trénerov Németha, alebo Hyballu?

Tak to sa ukáže až časom, čím je iný, ale musím povedať, že sa mu podarilo stmeliť kolektív. Je tam dosť národností, takže je určite ťažké pracovať v takom prostredí. Ale jemu sa to podarilo, máme super partiu a tešíme sa na začiatok prípravy. Veľmi dbá na defenzívu, čo sa hneď aj odzrkadlilo, ale samozrejme chce hrať aj útočný futbal a vyhrávať.

V lete do tímu prišiel Martin Vantruba, fanúšikovia predpokladali že ide o reakciu na váš možný prestup. Bolo to naozaj tak, alebo klub chcel len posilniť brankársky post?

Bol som rok pred koncom zmluvy a chceli si poistiť, keby som náhodou odišiel, čo sa však nestalo. Vnímam však aj to, že mám v klube nejakú pozíciu. Martin je ale skvelá konkurencia a ja dúfam, že jedného dňa to po mne prevezme.  

V Dunajskej Strede vedia fanúšikovia vytvoriť búrlivú atmosféru, ako ste si zvykali na prázdne štadióny? Pomáha, keď v reprákoch pustia skandovanie?

Myslím si, že repráky sú úplne zbytočné, neviem prečo to vôbec púšťajú. Vôbec to nepripomína reálnu atmosféru. Je čudné, keď každé domáce kolo hráte pred zaplneným štadiónom a zrazu sú tribúny prázdne. Fanúšikovia vám potom samozrejme chýbajú a chceme ich mať naspäť na štadiónoch. Nerozumiem, prečo nemôžu byť tribúny zaplnené aspoň na 40-50%. Dúfam však, že sa to čoskoro zmení, pretože oni sú našim dvanástym hráčom. 

Je jednoduchšie zorganizovať si obranu dnes, keď sú prázdne štadióny a nemusíte prekrikovať divákov?

Keď je prázdno, spoluhráči ma lepšie počujú. Radšej by som ale mal plný štadión.

V klube máte málo spoluhráčov, ktorí hovoria po slovensky alebo česky. Robí klub nejaké kurzy angličtiny alebo slovenčiny pre hráčov?

Keď tu bol pán Hyballa, mali sme kurzy angličtiny dvakrát do týždňa. Teraz väčšina nových hráčov angličtinu ovláda. V kabíne sa bavíme po anglicky, takže nie je žiadny problém sa dohovoriť.

Vzhľadom na to, koľko hráčov rôznych národností hrá za DAC nestáva sa, že sa kabína skupinkuje? 

Nie, to si nemyslím. Na to, koľko máme v tíme národností, sme dobrá partia.

Stretávate sa so spoluhráčmi aj mimo tréningového centra, alebo chcete po dlhom dni len ísť domov a nebyť stále spolu?

Máme počas dňa celkom nabitý program. Prichádzame do akadémie ráno, odchádzame poobede, takže skôr ideme za rodinou. Určite to nie je tak, že by sme mali spoluhráčov plné zuby. Na ďalší deň sa na seba znova tešíme.

Aký je život v Dunajskej Strede? Spoznávajú vás ľudia na ulici, prehodíte s fanúšikmi pár slov?

Mne sa tu býva dobre, som tu už štyri roky, vôbec nič mi v Dunajskej Strede nechýba. Keď je zápas, polovica mesta je aj tak na štadióne a samozrejme poznáme sa navzájom. 

Kto je podľa vás najlepším brankárom v slovenskej lige?

(po dlhšej odmlke) Ja.

Kto v tíme má najštipľavejšie strely na tréningoch?

Zuberu Sharani.

Myslíte si, že Erik Davis už prerástol našu ligu a mal hrať v lepšej?

Má obrovskú kvalitu, takže asi áno.

Vraj ste veľkým fanúšikom americkej MLS. Sledujete aj priame prenosy? Ktorý je váš obľúbený tím?

Jasné, sledujem. Naposledy počas play-off. Momentálne fandím Interu Miami.

Keby ste si mali cez víkend pozrieť akýkoľvek zápas z TOP európskej ligy, ktorý by to bol?

Brno s hocikým. Hlavne preto, že tam hrá môj brat. (Jakub Řezníček, pozn. red.)

Pred zhruba rokom sme sa Kristiána Koštrnu pýtali, ako by vyskladal najlepšiu obranu zo svojich spoluhráčov, s ktorými kedy hral. Odpovedal Koštrna – Šatka – Huk – Davis. Ako by vyzerala vaša nominácia?

Vyberiem aj ja spoluhráčov z Dunajskej, nech ľudia nie sú naštvaní. Koštrnu, Kružliaka, Šatku a Davisa.

Na rozhovore sa podieľal aj Ján Janočko.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera