Nedeľa, 26. máj 2024

Mauricio Pochettino môže odísť

SITA/AP Photo/Martin Meissner

Druhé kolo skupinovej fázy zápasov Ligy majstrov si navždy zapamätáme podľa jediného zápasu. Real Madrid odvrátil blamáž proti Brugám a tak v utorok večer stekalo maslo po hlavách hráčov londýnskeho Tottenhamu.

Po historickej domácej blamáži proti Bayernu Mníchov sa znova nahlas hovorí o kríze v klube finalistu minulého ročníka LM. Zodpovednosť padá najmä na trénera. Mauricio Pochettino to má nahnuté.

Tottenham Hotspur – Bayern Mníchov 2:7

Mala to byť oslava, no nakoniec z toho bola smútočná hostina. Londýnčanom nezomrela koza ako Bohumilovi v slávnom filme, Mníchovčania ale siedmimi gólmi kruto zrazili na kolená všetkých Kohútov. Nikdy vo svojej histórii tak potupne Tottenham doma neprehral.

Pol zápasu sa domáci držali statočne, aj vyhrávali, aj držali tesne pred prestávkou remízový stav. Lewandovského strela poslala ale do kabín Bayern s vedením a zo šatní vyšiel nalomený Tottenham. V druhom polčase ho dorazil Serge Gnabri, ešte pred troma rokmi hráč konkurenčného Arsenalu.

Štyri góly v jednom druhom polčase ešte v Lige majstrov asi nikto nestrelil, pri viacerých zakončených brejkoch vyzerali Aldeweireld s Vertonghenom ako rezignovaní štatisti. Sedem gólov je hanba a prehra, z ktorej sa klub môže pokojne aj nespamätať.

Zlý štart do sezóny

Napriek na svoje pomery solídnemu letu, keď klub, ktorý na prestupy nezvykne rozhadzovať peniaze z toho obrovského kolesa nad Londýnom, kúpil niekoľko posíl, sa sezóna nezačala vôbec dobre. V Lige majstrov neudržali Pochettinovci dvojgólový náskok v Aténach proti Olympiakosu, z Carabao Cupu vypadli hanebne kdesi na tráve štvrtoligistu z Colchestra. WTF.

Ani v Premier league to nie je žiadna sláva. Domáca prehra s Newcastle, ktorý predtým ani potom žiadny zápas nevyhral, ďalšia strata dvojgólového náskoku proti Arsenalu, či jednogólového vedenia v Leicestri. Ambície klubu smerovali byť po vlaňajšej sezóne úplne inde, ako na šieste miesto v lige a posledné v skupine Ligy majstrov.

Vrchol má za sebou

Maurico Pochettino je trénerom, ktorý dostal Tottenham až pod futbalový vrchol. Druhé miesto v Lige majstrov aj v Premier league je síce typicky druhé (žiadna trofej), no po rokoch lepšie, ako dlho predtým. Stabilná miestenka v Lige šampiónov, nový štadión, zohratý a dlhodobo budovaný káder. V aktuálnej sezóne fanúšikovia právom čakali, že sa podarí posledný krok a klub ko-neč-ne získa aspoň jeden pohár.

Zdá sa však, že Pochettino svoj vrchol už dosiahol. Májové finále Ligy majstrov bolo síce významným úspechom, no zároveň sa zdá, že prinieslo so sebou viac problémov, ako osohu.

Kľúčovým hráčom je zrazu Londýn a Premier league malá (pozerám sa na teba, Christian Eriksen), iní donedávna stabilní zo dňa na deň strácajú stabilnú pozíciu v základe, čím trpí ich výkonnosť (Vertonghen, napríklad). Zranenia má každý, nikto sa na nich vyhovárať nemôže, Tottenham navyše má peňazí a hráčov dosť.

Ale len zdanlivo. Lamela, Winks a ktokoľvek-kto-to-po-odchode Trippiera skúša na pravej strane obrany majú problém udržať sa na úrovni, potrebnej na víťazné súboje so seberovnými, či o čosi predsa lepšími mančaftami.

Nech ide

Po Londýne a vôbec médiách v Anglicku kolujú zvesti, vraj hráči trénera možno podvedome vypli. Opakujú tie isté chyby, tie isté nedostatočné výkony a výsledky. Nečudo, je v klube dlho, päť rokov nie je v súčasnom trénerskom povolaní žiadnou samozrejmosťou.

Argentínčan bol počas toho obdobia viackrát spomínaný s prestupom aj sám. Najčastejšie do Realu Madrid. Bielym baletkám by jeho prísny štýl sedieť mohol, Zidane ale svoje miesto asi len tak ľahko ako naposledy neopustí.

Hoci tréner nikdy chúťky na posun v kariére nepripustil, nedá sa ani povedať, žeby poslušne sedel v kúte. Na konci leta sa sťažoval na chabé slovo pri realizácii prestupov, vyzýval manažment, aby mu odobrali status “manažéra”, keď je pre nich “len” trénerom. Zdá sa, že v skutočnosti už chce viac. Ešte väčší klub, ešte väčšiu silu v jeho rámci.

Prehra s Bayernom a výsledky v prvej časti sezóny naznačujú, že čas na zmenu pre klub aj pre Mauricia Pochettina sa nezadržateľne blíži. Veď dobre, nech ide. Tréneri sa menia, v Tottenhame po ňom aspoň zostane kus skvelej roboty.

Škoda len, že jeho odchod sa už neodohrá na vrchole.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera