Sobota, 29. jún 2024

Miláčik Dunajskej Stredy túži po top európskej lige. Chce odísť Kalmár z Dunajskej Stredy už teraz?

SITA/AP Photo/Laszlo Balogh

Na trávniku neprehliadnete jeho ryšavé vlasy, no predovšetkým futbalový prehľad. Kapitán a tvorca hry Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár patrí k najväčším osobnostiam Fortuna ligy. Cíti, že by sa mal po sezóne posunúť inam.

V každom klube je hráč, ktorého fanúšikovia milujú viac ako ostatných. Je vodcom partie, idolom pre mladých futbalistov a má najviac žiadostí o podpisy a fotky. Dunajská Streda je futbalové mesto. Ak by ste sa tamojších obyvateľov spýtali, kto je ústrednou postavou, povedia Zsolt Kalmár.

Líder ambiciózneho DAC

Dvadsaťpäťročný stredopoliar je v Dunajskej Strede štvrtú sezónu. Odkedy pôsobí na Žitnom ostrove, klub atakoval najvyššie poschodia tabuľky. V sezóne 2017/18 obsadil 3. miesto, v ďalšej 2. priečku a v minulom ročníku znovu 3. V aktuálnej sezóne je zatiaľ na druhom mieste. Na Slovan Bratislava stráca 10 bodov, pričom do 13. kola základnej časti bol DAC na vedúcej pozícii.

Sme veľmi mladý tím, ktorý tvrdo pracuje a všetci túžia po úspechu. Ligu sme začali perfektne. Posledných 4-5 zápasov však z našej strany nebolo ideálnych. Hoci sme herne dominovali, prišli sme o veľa bodov proti menším tímom. Nerozumiem, prečo sme stratili mentalitu, veď v tíme máme reprezentantov rôznych krajín. Snáď nájdeme cestu, ako sa dostať späť. Strácame na Slovan 10 bodov, čo je veľa. Nikdy sa však nevzdávame,“ vyjadril sa Zsolt Kalmár.

Klub má veľké možnosti v rámci zázemia. Pýchou je moderná akadémia pre mládež. Tréningové centrum s desiatimi ihriskami slúži aj A-tímu. Navyše veľkou premenou prešiel za posledné roky štadión, ktorý má kapacitu takmer 13-tisíc miest.

Klub má všetko, čo profesionálny futbalista potrebuje. Máme vytvorené podmienky na dobrý tréning. V klube všetci poctivo pracujú. Myslím si, že Slovensko má veľa mladých a talentovaných hráčov. Slovenský futbal však potrebuje dobrú infraštruktúru pre každý jeden tím. Niektoré kluby ju už majú, ale nie je normálne, že na niektorých štadiónoch sa hrá na fakt katastrofálnych ihriskách,“ vyslovil názor.

Prelomová sezóna

Rodák z Györu prežíva prelomovú sezónu. Strelil už 13 gólov. Spoločne s útočníkom Zlatých Moraviec Filipom Balajom kraľujú tabuľke kanonierov. 

Záleží mi na tom, aby som bol dobrý. Vidím, že mám na ihrisku prehľad, mám streľbu, dribling aj prihrávky. Všetko to však môžem ešte viac vylepšiť,“ povedal.

Kalmár má na konte aj päť asistencii a je najproduktívnejším hráčom ligy. V Dunajskej Strede má platný kontrakt ešte na rok a pol. Cíti, že bude v lete najvyšší čas na prestup?

Som pripravený ísť do top ligy. Myslím si, že do jednej z najlepších piatich v Európe. Je to môj sen a výzva. Momentálne na to nemyslím. Ak dostanem zaujímavú ponuku z dobrého klubu a špičkovej súťaže, ktorá bude pre mňa a DAC vhodná, budem pokračovať v osobnom raste inde. V Dunajskej Strede som šťastný a cítim, že sa zlepšujem. Od ľudí z klubu a fanúšikov dostávam veľa pozitívnych vecí. Prioritou je, aby som bol s tímom úspešný a po sezóne uvidíme, čo sa stane,“ zareagoval.

V ostatnom období pracoval so zaujímavými trénermi. Napríklad s Talianom Marcom Rossim, s ktorým aktuálne spolupracuje v maďarskej reprezentácii. Cenné skúsenosti mu odovzdal Nemec Peter Hyballa (v súčasnosti Wisla Krakov) a od júna minulého roku vedie DAC Bernd Storck.

Mám skvelý vzťah s trénerom Storckom aj Rossim. Veľa sa spolu rozprávame. Peter Hyballa bol typ mentálneho trénera, takisto som s ním vychádzal. Občas ešte spolu komunikujeme. Všetci ma naučili nové veci. Každý tréner má iný štýl práce, čo hráči musia akceptovať,“ uviedol.

Prišiel z Nemecka

Kalmár v lete 2018 oficiálne prestúpil do DAC z nemeckého klubu RB Lipsko, po tom, čo bol v Dunajskej Strede na ročnom hosťovaní a výkonnostne zaujal. Za Lipsko hrával v čase, keď bolo v druhej lige. Býci sú momentálne na druhom mieste Bundesligy!

Pôsobil som tam dva a pol roka. Bol som veľmi mladý a keď som prišiel, bol to iný štýl, aký som sa naučil v Győri, kde mali jednu z najlepších akadémii v Maďarsku. Myslím si, že som nemal v Nemecku toľko šancí, aby som ukázal, čo dokážem. Spoznal som ale rôzne iné veci, ktoré v profesionálnom futbale potrebujem. Bola to úžasná skúsenosť. Sledujem takmer všetky zápasu Lipska. V tíme sú moji skvelí kamaráti Péter Gulácsi, Willi Orban a Dominik Szoboszlai. Dominik je obrovským talentom. Má zdravotné problémy, ale verím, že sa čoskoro vráti. Potrebujeme ho v národnom tíme,“ povedal. 

Kalmár krátko pôsobil na hosťovaní v nemeckom tíme FSV Frankfurt a pred príchodom na Slovensko v dánskom Bröndby IF.

Opora reprezentácie

Ofenzívny stredopoliar je stabilnou súčasťou maďarskej reprezentácie. Tá sa predstaví na letných majstrovstvách Európy. Maďarsko je jednou z dvanástich usporiadateľských krajín. Domáce zápasy by mal národný tím odohrať v Budapešti v Puskás Aréne. Maďari sú v skupine F, považovanej za skupinu smrti. Ich konkurentmi budú úradujúci majstri sveta Francúzi, majstri Európy z posledného kontinentálneho šampionátu Portugalci a zakaždým turnajový favorit Nemecko.

Je to náročná skupina, zápasy si chceme užiť. Nastúpime proti špičkovým tímom a hráčom. Určite bude zaujímavé, keď budem čeliť Nemcom Joshuovi Kimmichovi a Timovi Wernerovi, pretože som s nimi hral v Lipsku. Odovzdáme na trávniku maximum. Dúfam, že sa na štadión dostanú fanúšikovia,“ zaželal si.

Ryšavý stredopoliar si užíva nielen futbal, aj príchody domov za rodinkou. Sociálne siete Zsolta Kalmára zdobia mnohé fotografie s malým synčekom. Bude chcieť z neho futbalistu?

Sám sa rozhodne, či bude chcieť hrať. Samozrejme, potešilo by ma to. Má už rok a pol a čas beží poriadne rýchlo. Keď sa narodil, bol to najkrajší pocit a okamih v živote. S manželkou si spoločné chvíle so synčekom veľmi užívame,“ uzavrel.

Tomáš Kotlárik / RTVS

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera