Super agent Mino Raiola je jednou z najkontroverznejších postáv svetového futbalu. Medzi jeho klientov patria viaceré hviezdy, od Paula Pogbu a Zlatana Ibrahimoviča po Erlinga Brauta Haalanda a Marca Verrattiho. V rozhovore pre BBC prezradil, že mu záleží len na tom, čo si o ňom myslia hráči.
„Moji hráči ma nenazývajú parazitom, práve pre nich pracujem. Záleží mi len na tom, ako ma nazývajú oni,“ povedal.
Hráči sú jeho rodina
Päťdesiattriročný Carmine „Mino“ Raiola, ako znie jeho skutočné meno, sa narodil v talianskom mestečku Aagri. Keď mal jeden rok, rodičia emigrovali do Holandska.
Na prvý pohľad nevyzerá ako človek, ktorý rozhoduje o osudoch futbalových superhviezd. Väčšinou má oblečené rifle a tričko, pod ktorým skrýva zavalitú postavu. Keď však otvorí ústa, dokáže byť priamy a presvedčivý. Jeho hráči ho milujú, dokáže im zabezpečiť rozprávkové podmienky. Kluboví funkcionári si naopak nevedia rady.
„Hráči sú pre neho ako rodina. Tvrdo háji ich záujmy a dokáže im vyjednať najlepšie zmluvy. Aj napriek tomu, že to dotiahol tak ďaleko, ostal skromným človekom, ktorý pozná hodnotu peňazí,“ opisoval Raiolu pre idnes.cz český agent a kamarát Jiří Muller
Cit pre super talent
„Pre mimoriadny talent je tu vždy priestor,“ opísal hru mladého nórskeho útočníka Borussie Dortmund Erlinga Haalanda. Severan sa pripojil k nemeckému veľkoklubu pred vyše rokom. Raiola teraz tvrdí, že by kontrakt s ním mohlo podpísať desať klubov na svete, z toho štyri v Premier League.
Významný španielsky denník ABC napísal, že keď Haaland niekedy z Dortmundu prestúpi, tak práve do Realu. Vie o tom aj vedenie Borussie.
Bundesligový klub za mimoriadne nadaného teenegera zaplatil približne 20 miliónov eur. Jeho trhová cena bude vyššia. Trikrát, štyrikrát, päťkrát?
„Je zrejmé, že každý sa na Erlinga pozerá ako na jednu z nových potenciálnych budúcich hviezd. Superhráči ako Ibrahimovič, Ronaldo či Messi dospievajú do veku, keď si každý kladie otázky: Ako dlho sa z nich môžeme tešiť? Každý hľadá novú generáciu.“
Nedáva si servítku pred ústa
Raiola vyvolal v decembri rozruch, keď tesne pred rozhodujúcim zápasom Manchesteru United v Lige majstrov naznačil, že Pogbov čas na Old Trafforde môže byť za nami. To, že chce vyvolávať kontroverziu a robí to rád nejako netají. „Len som vyjadril názor, nechcel som spôsobiť žiadny problém,“ uviedol agent.
Priamočiary Raiola, ktorý rokoval s najväčšími manažérmi vrátane Sira Alexa Fergusona, Pepa Guardiolu a Jurgena Kloppa hovorí, že sa poučil: „Kedykoľvek poviem svoj názor všetci v Anglicku sa zbláznia a ja som ten najhorší agent alebo najhorší agent… Kluby sú zo strany verejnosti a novinárov tak vystresované, že som sa naučil o tom veľa nehovoriť.“
„Mojou úlohou je získať najlepšiu ponuku,“ zakončil myšlienku.
Miliardové straty a kontrola
Pri pandemickej situácii a finančnej kríze vo futbale sa zaviedla prísnejšia kontrola agentov a peňazí, ktoré môžu zarobiť z prestupov. To sa agentovi Raiolovi nepáči…
FIFA chce v rámci nových nariadení zverejňovať sumy, ktoré agenti dostanú od svojich klientov. Deregulovanie agentov v roku 2015 je považované za chybu a v súčasnosti chce bojovať proti zneužívajúcim a nadmerným praktikám.
Špičkové kluby európskeho futbalu čelia miliardovým stratám. Raiola odmieta návrh, že tým utrpia mzdy a poplatky za prestupy hráčov a teda provízie agentov. „Nemyslím si, že tu existuje vzájomný vzťah,“ uviedol agent. Podľa neho je za tým krytie iných problémov. „Nikto sa nezaoberá záujmom hráča. Vidia iba jeden problém: Zaútočme na agentov, pretože z hry vyťažili príliš veľa peňazí.“
V minulej sezóny vyplatili kluby Premier League agentom viac ako 263 miliónov libier.
Kritika platových stropov
Raiola bol tvrdým kritikom platových stropov anglickej futbalovej ligy a ocenil ich zrušenie začiatkom tohto mesiaca. „Neexistujú žiadne platové stropy pre riaditeľov, ktorí riadia veľké spoločnosti, neexistujú žiadne platové stropy pre hercov. Prečo by teda malo existovať obmedzenie talentu futbalistov?“
Podľa agenta už pred pandémiou boli problémy s finančnou udržateľnosťou futbalu hlboko zakorenené a preto by sa mali zvážiť radikálne kroky. „Chcel by som dať klubom možnosť počas nasledujúcich troch rokov, kvôli Covidu, nájsť systém, kde by mali stabilnejšie prostredie pre vytváranie svojich rezerv. Vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku je to skutočná finančná katastrofa. Kluby to stavia do stresovej situácie, kde nemôžu prijať rozhodnutie do budúcnosti, ale len na základe krátkodobého hľadiska.“
„Nie sme tu od toho, aby sme kluby zabíjali, ale vzájomne si pomáhali,“ zakončil rozhovor Mino Raiola.
Ďalšie články o futbale:
- Keby toto urobil rozhodca na Slovensku, tesali by mu náhrobný kameň
- Zamiloval si Afriku, neodradil ho ani taxikár s nožom. Lačného mrzí reprezentácia a svoj život vidí v paralele s excentrickým Anelkom
- Pondelkové Tréneroviny – Pandémia vyhodených trénerov
Komentáre